Експерт назвав можливі причини рішення Конституційного суду щодо декларування

Експерт назвав можливі причини рішення Конституційного суду щодо декларування

Ексклюзивно
Експерт назвав можливі причини рішення Конституційного суду щодо декларування

27 жовтня Конституційний суд України визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачала покарання за недостовірне декларування. Через це КСУ зробив неможливою перевірку статків кандидатів, які здобули перемогу на місцевих виборах. Керівник політико-правових програм ГО "Український Центр суспільного розвитку" Ігор Рейтерович в ефірі Українського радіо прокоментував рішення КСУ та назвав його можливі причини.

На його думку, за допомогою цього рішення КСУ намагався уникнути безпосереднього контролю Національного агентства запобігання корупції над діями суддів.

"Вони вважають це зазіханням виконавчої влади на судову і кажуть про те, що в жодній країні світу цього не існує. Це є небезпекою, тому треба прибрати. Міністр юстиції вже заявив, що це можна зробити через створення окремого механізму, що самі судді будуть контролювати суддів, хоча тут логіки немає", – зазначив експерт.

За його словами, ситуація потребує термінового вирішення, оскільки Україна вже має проблеми як із західними партнерами, так і в контексті місцевих виборів.

"З’явилася інформація, що з цим закритим реєстром не можна буде проводити відповідну спецперевірку тих людей, які були обрані на посади голів обласних і районних рад. І це насправді дуже серйозна проблема. Тому те, що сьогодні президент терміново скликав РНБО ─ це потрібний крок, але він вже трохи запізнілий. Треба терміново подавати відповідні законопроєкти до Верховної Ради, збирати депутатів, і вони повинні термінового голосувати, аби через внесення змін до законодавства виправити ту колізію, яка в нас станом на сьогодні є", ─ зауважиів Ігор Рейтерович.

Читайте також: Конституційний суд vs НАЗК. Які наслідки матиме "знищення" електронного декларування

При цьому політолог припустив, що у парламенті може не вистачити голосів для вирішення цієї ситуації.

"Є одна суто політична проблема: чи вистачить голосів у Верховній раді під подібне голосування. У мене є сумніви, тому що як мінімум фракції "ОПЗЖ" і "За майбутнє", які були ініціаторами подання цього документу в КСУ, цю ініціативу не підтримають. Також у Коломойського є вплив на значну частину "Слуги народу". І чи дадуть вони голоси за повернення цього контролю з боку НАЗК над деклараціями депутатів, я далеко не впевнений. Тим паче "Слуги народу" за той рік, що вони перебувають у ВР, продемонстрували колосальну зміну свого майнового стану", ─ прокоментував він.

За словами Рейтеровича, при цьому навіть якщо депутати ухвалять оновлені зміни, антикорупційні органи припинять розгляд понад 110 раніше відкритих проваджень.

"Навіть якщо вони проголосують у ВР і несуть оновлені зміни, відповідно, повернуть кримінальну відповідальність за недоброчесне декларування статків, то воно не буде розповсюджуватися на всі ті випадки, які є зараз. Тобто всі ті справи, які є, будуть скасовані. І до них повернення не буде. А там більше 110 справ, з яких близько 10 безпосередньо стосуються народних депутатів. І по декількох вже є рішення суду", – додав політолог.

При цьому Рейтерович вважає, що Рада має ухвалити окреме рішення, яке забезпечить відповідним органам можливість проводити спецперевірки.

Що відомо

  • Конституційний Суд позбавив НАЗК доступу до державних реєстрів. Таким чином, КСУ заблокував призначення керівних кадрів органів влади, у тому числі переможців місцевих виборів.
  • Судді Конституційного суду України заявили про тиск на себе з боку Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро та окремих політиків.
  • Водночас голова агентства Олександр Новіков не вважає тиском перевірки декларацій суддів КСУ та виклики їх до НАЗК.
  • Заступник голови Конституційного суду Сергій Головатий вважає "юридично необґрунтованим" рішення щодо декриміналізації відповідальності за недостовірні відомості у декларації.
  • З приводу цього рішення президент Володимир Зеленський скликав закрите засідання Ради національної безпеки та оборони для визначення заходів невідкладної реакції держави на нові загрози та виклики національній безпеці.
  • Посли G7 відреагували на рішення КСУ щодо недостовірного декларування.
На початок