Не нервуйтесь, або Як менше "гальмувати" на дільниці – поради рівненським виборцям

Не нервуйтесь, або Як менше "гальмувати" на дільниці – поради рівненським виборцям

Важливо
Не нервуйтесь, або Як менше "гальмувати" на дільниці – поради рівненським виборцям

На виборах 25 жовтня, де люди обиратимуть собі місцеву владу, у кожного цей процес займе більше часу, ніж на виборах президентських чи парламентських. Це буде тому, що і система дещо змінена, та і бюлетенів кожному видадуть аж по чотири. Плюс – карантин, дистанція тощо.

Суспільне зібрало корисну інформацію, поради, візуальні підказки, які допоможуть вам менше "гальмувати", коли потрапите на дільницю. А ще радимо присвятити трішки часу на підготовку свого вибору.

Чому це буде повільніше, ніж зазвичай

Загалом на Рівненщині 25 жовтня відкриється 996 дільниць, які обслуговуватиме приблизно 15 тисяч людей.

Кожен виборець отримає по 4 бюлетеня, вони будуть різних кольорів:

 • щоб обрати депутата в обласну раду
 • щоб обрати депутата в новостворену районну раду (замість 16 районів на Рівненщині буде 4)
 • щоб обрати голову своєї громади
 • щоб обрати депутата в свою громаду

Цього разу міста обласного значення, – а це Рівне, Острог, Дубно і Вараш, – вперше обиратимуть депутатів районних рад. Голова обласної ТВК Василь Курилас пояснює, чому точно будуть затримки:

"Є чотири бюлетені, це в кожного треба відірвати контрольний талон, заповнити і видати виборцю. Також і виборці будуть затримуватись, бо треба буде прочитати значну кількість інформації про кандидатів і партії та зробити свій вибір. Прошу з розумінням ставитись, бо і членам ДВК буде нелегко."

Не переживайте, або Як менше "гальмувати" на дільниці – поради рівненським виборцям

Кожні 4 години ЦВК рекомендує провітрювати приміщення, дезінфікувати поверхні. Для членів ДВК також рекомендовано міняти захисні маски раз на 4 години.

Різні бюлетені

Кожен виборець на Рівненщині отримає по 4 бюлетені. В маленьких громадах бюлетень для вибору місцевого депутата чи голови буде іншим, ніж у виборця із більшої громади. Усе залежить від того, чи більше 10 тисяч виборців у цій громаді, чи менше.

У тих, в кого менше, буде бюлетень із однією клітинкою – навпроти прізвища кандидата.

У тих, в кого більша громада, клітинок у бюлетені буде дві: за партію і кандидата.

Не переживайте, або Як менше "гальмувати" на дільниці – поради рівненським виборцям

ВАЖЛИВО! У порожній клітинці треба ставити "хрестик" або "галочку", а у клітинці під цифру – номер кандидата, якого б ви хотіли бачити в раді.

Конкретніше про цифру

Цього разу у полі вибору кандидата буде поле, подібне до відомого розграфлення, як індекс у конверті. Бажано писати цифру саме з дотриманням цього трафарету. Нуль – не обов'язково, але і помилкою він не буде.

Принцип далі такий: якщо при підрахунку комісія розумію, що мав на увазі виборець – то такий голос зарахують.

Не переживайте, або Як менше "гальмувати" на дільниці – поради рівненським виборцям

усі ці показані варіанти – правильні

Ви ходили на вибори даремно, якщо...

Ваш голос при підрахунку НЕ ЗАРАХУЮТЬ, якщо ви проголосували одразу за кілька партій.

Не переживайте, або Як менше "гальмувати" на дільниці – поради рівненським виборцям

так не можна

Також ваш голос ЗАРАХУЮТЬ, якщо ви проголосували за одну партію, а кандидата обрали від іншої. Але у такому випадку голос зараховується лише за партію.

Не переживайте, або Як менше "гальмувати" на дільниці – поради рівненським виборцям

не найкращий варіант

Якщо ви проголосуєте за партію, а за кандидата ні, то ваш голос також ЗАРАХУЮТЬ. Просто тоді, як і в попередньому випадку, ви не впливаєте на місце конкретного кандидата у списку.

Не переживайте, або Як менше "гальмувати" на дільниці – поради рівненським виборцям

не ідеальний вибір, але так можна

Хто і коли може допомагати заповнювати бюлетень

Виборчий кодекс визначає порядок надання допомоги виборцю, який не має можливості проголосувати самотужки через проблеми зі здоров'ям.

"Це потрібно робити з відома присутніх членів комісії та спостерігачів. Має бути оголошено, що в кабінку для голосування заходить ще одна людина. В жодному разі це не може робити учасник виборчого процесу чи член комісії. Єдиний, хто може допомогти, якщо немає інших виборців, це представник ЗМІ", – пояснює голова обласної ТВК Василь Курилас.

Багато важливих "якщо"...

 • Якщо вас немає у списках виборців – ви не проголосуєте. Це треба було перевірити заздалегідь і якщо ви себе не виявили – це можна було швидко вирішити у суді. Але за три дні до виборів така можливість уже зникла.
 • Якщо ви не знаєте, хто балотується по вашому округу, але хочете дізнатись, щоб менше думати на дільниці – то ось ТУТ детальна відеоінструкція, як це зробити.
 • Якщо хочете дізнатись більше про тих, хто хоче стати мером Рівного – вам СЮДИ.
 • Якщо цікавий повний перелік кандидатів, які хочуть стати депутатами в Рівному – вам СЮДИ.
 • Якщо ви не знаєте, які повноваження будуть у тих, за кого ви голосуєте – вам СЮДИ.
 • Якщо ви маєте звичку забувати про захисну маску – перевірте перед виходом з дому, щоб не повертатись. Також потрібно взяти власну ручку для голосування.
 • Якщо ви думаєте, чи брати на виборчу дільницю дитину – не беріть.
 • Якщо у вас буде температура тіла, вища норми, вам не можуть відмовити в голосуванні. Так, уряд рекомендував не йти на дільницю, але не заборонив. Детальніше про це ТУТ.
 • Якщо біля дільниці чи у ній ви зустрінете старого знайомого чи знайому – не обнімайтесь, не цілуйтесь: він/вона чи ви цілком імовірно можете бути носієм вірусу. Не ризикуйте.
 • Якщо люди, які вас оточують, не дотримуються 1,5 – 2 метри дистанції — не соромтесь робити зауваження. За умов пандемії цілком нормально попросити: “Будь ласка, тримайте дистанцію.” І не забувайте: на кожній дільниці є поліцейський.
 • Якщо ви на самоізоляції і подали на дільницю довідку про це заздалегідь – до вас мають прийти члени комісії з переносною урною і у засобах захисту.
 • Якщо ви читаєте цей текст із СІЗО чи тюрми – ви не проголосуєте. Участі в місцевих виборах в'язні не беруть.
 • Якщо вас призвали до війська – ви теж не проголосуєте.
 • Якщо ви – вагітна і вас в суботу чи неділю доставили в пологовий – ви також уже не зможете голосувати.
 • Якщо ви – виборець з мікрорайонів "Червоні гори" та "Молодіжний", а також вулиці Драганчука, то ваша дільниця змінила адресу. Замість Курчатова,1 тепер треба йти на Данила Галицького,27 (Рівнетеплоенерго).
 • Якщо ви хочете прийти на дільницю першим – не прорахуйте з часом. Вночі Україна переходить на зимовий час і годинник переводять на годину назад.

Цікаві факти у цифрах

 • участь у місцевих виборах в Україні беруть 271 362 кандидати, які є самовисуванцями або представляють 147 політичних партій. Це дані громадянської мережі "ОПОРА", яка оприлюднила таке дослідження;
 • до обласних рад майже 57% кандидатів є чоловіками, а 43,1% – жінками;
 • до районних рад 56% осіб – чоловіки, 44% – жінки;
 • як до рад громад з кількістю виборців понад 10 тисяч, так і до громад із кількістю виборців до 10 тисяч серед кандидатів теж переважають чоловіки – 54,8% та 56,1% відповідно.
 • найвищий показник кандидатів-чоловіків серед осіб, що балотуються на посаду міських голів, – 83,7%.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди