Петиція з проханням до уряду створити зоополіцію набрала необхідну кількість голосів для розгляду

Петиція з проханням до уряду створити зоополіцію набрала необхідну кількість голосів для розгляду

Сьогодні, 8 квітня, петиція про створення в структурі Нацполіції України підрозділу зоополіції, яка була оприлюднена 6 березня, набрала понад 25 тисяч голосів. Тепер її має розглянути Кабінет міністрів.

Текст петиції "Про створення Зоополіції в Україні" опубліковано на сайті уряду.

Зокрема її авторка — президентка Асоціації зоозахисних організацій України Марина Суркова — наголошує, що з року в рік стаються нові випадки жорстокого поводження з тваринами, а поліція в більшості випадків "не володіє достатнім рівнем знань" або просто не діє, "бо не вважає тварин вартими своєї уваги".

За її словами, поліцейські інколи взагалі не реагують на випадки жорстокого поводження з тваринами, не знають законодавчих норм поводження з ними, не можуть розмежувати адміністративне та кримінальне правопорушення, а також не вміють здійснювати слідчі дії в межах кримінального провадження за ст. 299 КК УкраїниЖорстоке поводження з тваринами.. До того ж у більшості випадків поліція часто не виїжджає на виклик.

Підписанти петиції зазначили, що, оскільки Нацполіція зайнята "тисячами інших справ", необхідно створити спеціалізований підрозділ зоополіції в її структурі, уповноважені представники якого володітимуть спеціальними знаннями у сфері поводження з тваринами.

Авторка петиції Суркова вважає, що такий підрозділ міг би складати адмінпротоколи про жорстоке поводження з тваринами, відкривати кримінальне провадження за відповідною статтею та проводити досудове розслідування, тимчасово вилучати тварин, а також стежити за дотриманням власниками тварин правил їхнього утримання.

Підписанти просять уряд доручити Міністерству внутрішніх справ створити в структурі Нацполіції підрозділ зоополіції та розробити нормативно-правову базу для його діяльності, затвердивши відповідне Положення та наділивши зоополіцію відповідними повноваженнями.

За словами юристки зоозахисної організації UAnimals Анастасії Гевчук, у 2022 році в Україні зареєстрували 150 випадків за кримінальною статтею жорстокого поводження з тваринами. Половину справ скерували до суду, вирок винесли у 32-х випадках.

Яка відповідальність за жорстоке поводження з тваринами

Відповідальність регулюється двома кодексами – адміністративним та кримінальним. Адміністративним, якщо з тварини (у тому числі безпритульної) знущались і це завдало мук, болю, страждань, але не призвело до ушкоджень, каліцтва чи загибелі. За це передбачений штраф до 5 тисяч гривень та конфіскації тварини, якщо є загроза її життю та здоров'ю.

Кримінальна відповідальність настає, якщо знущання призвело до травм, каліцтва чи загибелі тварини. Санкція статті передбачає обмеження або позбавлення волі – максимальний термін 8 років ув'язнення з конфіскацією тварини.

На початок