Експерт пояснив, що змінить передача сільгоспземель у комунальну власність

Експерт пояснив, що змінить передача сільгоспземель у комунальну власність

Ексклюзивно
Експерт пояснив, що змінить передача сільгоспземель у комунальну власність pixabay

Передача сільськогосподарських земель з державної у комунальну власність має пришвидшити земельну децентралізацію. Тепер громади мають отримати 2 мільйони гектарів, тоді як у держави залишиться 750 тисяч га.

Про це в ефірі Українського радіо розповів Андрій Мартин, старший проєктний менеджер із питань землі Офісу реформ Кабінету Міністрів України.

"В принципі, указ, який підписав президент (про передачу сільгоспземель з державної в комунальну власність - ред.), є одним із інструментів, щоб пришвидшити справжню земельну децентралізацію. Поки відповідне законодавство ще приймає Верховна Рада, тому що відповідний законопроєкт у парламенті, який покликаний передати землю за межами населених пунктів громадам. Зараз держгеокадастр буде в ручному режимі передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення", - розповів Мартин.

Він також відзначив, що земельна реформа – не лише обіг земель сільськогосподарського призначення.

"Одна із найважливіших, мабуть, сьогодні проблем в українському землекористуванні – це занадто централізована процедура прийняття управлінських рішень щодо надання земельних ділянок. У далекому 2002 році, коли набрав чинності нинішній Земельний кодекс України, передбачив законодавець, що розпорядження землями в нашій країні здійснюється місцевим самоврядуванням лише в межах населених пунктів, а за межами – органами державної влади, які призначаються з Києва. Так вийшло, що обрана місцевим населенням громада, фактично, мала можливість розпоряджатися лише 12 % території громади, а більшою частиною розпоряджалася голова місцевої державної адміністрації – люди, які призначаються з Києва, які абсолютно не є підзвітними місцевому населенню і громаді", - пояснив експерт.

Експерт зазначає, що 2 млн га державних земель передадуть громадам. У держави залишиться 750 тисяч га.

"Насправді, державі багато сільськогосподарських земель не треба. Держава сама державним господарством не займається. Певні рудименти державного сектору в сільському господарстві – це так звані державні сільськогосподарські підприємства. Вони підпорядковувалися колишньому Міністерству аграрної політики (зараз – Мінекономіки), а також багато дослідних господарств є у Академії аграрних наук. Вони залишаться у державних власності. А от вся інша сільськогосподарська земля повинна стати власністю громад і місцева громада далі буде вирішувати, що з нею робити", – розповів Мартин.

За словами Мартина, в держави наповненість земельного кадастру відомостями про земельні ділянки складає близько 74%.

"Це досить непоганий показник по європейським міркам, але, звичайно, в ручному режимі передавати можна лише ті ділянки, які зареєстровані в кадастрі, які є об’єктами нерухомості. Для того, щоб завершити процес децентралізації, передати громадах повністю всі землі, в тому числі не зареєстровані в кадастрі, потрібно приймати відповідний законопроєкт, який зараз є на розгляді в парламенті", - наголосив експерт.

Землі без кадастрового номера, за словами Мартина, розташовані за межами населених пунктів та є у державній власності, але поки її не сформують в окрему земельну ділянку, вона навіть не може бути надана у користування. Потрібно проводити інвентаризацію земель, формувати її в ділянки, чим і займається цього року кадастр. Минулого року було проінвентаризовано близько мільйона гектарів, цього року – близько 200 тисяч гектарів до кінця року буде проінвентаризовано. У цьому році вона майже завершиться.

Земельні ділянки надані громадам можуть передаватися в користування, тобто оренду, та безоплатно приватизуватися – це передача у приватну власність. Кожного місяця порядка 10 тисяч гектарів земель передається в порядку безоплатної приватизації.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди