Уночі та вранці 22 березня російські війська завдали комбінованого удару по українських містах із застосуванням ударних дронів, балістичних та крилатих ракет. Вибухи пролунали у Харкові, Дніпрі, Полтаві, Кривому Розі, Запоріжжі, Кропивницькому, на Хмельниччині, Вінниччині, Одещині, Львівщині та в Івано-Франківській області. Повідомляється про влучання по об’єктах інфраструктури. Внаслідок удару є загиблі і поранені, спостерігаються проблеми з водо- та електропостачанням. Через атаку окупована Запорізька атомна електростанція тимчасово втратила підключення до однієї з ліній живлення. Окрім того, РФ вдарила по Дніпровській гідроелектростанції. За словами президента Володимира Зеленського, російські війська застосували понад 60 "шахедів" та майже 90 ракет різних типів.
Ще із вечора 21 березня Повітряні сили ЗСУ попереджали про загрозу ударів БпЛА Shahed у низці регіонів. О 00:02 там повідомили про рух кількох груп "шахедів" через південні області України — Миколаївську, Одеську Херсонську. Безпілотники рухалися переважно в бік південних, центральних та західних регіонів.
Згодом моніторингові канали попередили про активність російської стратегічної авіації, а о 03:34 Повітряні сили ЗСУ повідомили про пуски крилатих ракет з літаків Ту-95МС. Ракети, випущені з району Каспійського моря, мали увійти у повітряний простір України близько 5 ранку.
О 04:07 стало відомо про загрозу застосування балістичного озброєння з півдня, а о 4:46 у Повітряних силах додатково повідомили про зліт літака МіГ-31К, який є потенційним носієм аеробалістичних ракет "Кинджал".
О 4:33 військові заявили про загрозу удару балістичними ракетами по Харківщині з Бєлгородської області РФ.
Через атаку Харків лишився без електрики
У Харкові та області повітряна тривога була оголошена з 03:53. Станом на 4:49 в місті було чути близько 15 вибухів, повідомив міський голова Ігор Терехов. За його даними, РФ цілила по енергетичній інфраструктурі. Терехов також повідомив про пожежі на місцях деяких влучань.
"Ворог вкотре обстрілює Харків. Зафіксовано влучання в обʼєкти критичної інфраструктури. Не покидайте укриттів, небезпека ще не минула", — повідомив о 04:54 керівник ОВА Олег Синєгубов.
Жителі міста повідомили про проблеми з електро- й водопостачанням та опаленням після серії вибухів. Харків фактично повністю залишився без світла, повідомив Олег Синєгубов. За його словами, РФ завдала понад 15 ударів по обʼєктах енергетики.

Харківські рятувальники попередили, що в місті тимчасово не працюють лінії Служби порятунку "101" та "112" — згодом вони відновили свою роботу, повідомили обладміністрації. Ігор Терехов додав, що в місті також не працюють світлофори.
"Звертаюся до водіїв з проханням бути максимально обережними на дорогах, аби уникнути аварій", — написав він у Telegram.
Олег Синєгубов також попередив, що через перебої з електропостачанням сповіщення про повітряні тривоги будуть здійснюватися через звукове повідомлення на мобільні телефони. ДСНС та Нацполіція будуть додатково сповіщати громадян через гучномовці та рації, об’їжджаючи місто.
Через масштабні знеструмлення у Харкові працюють пункти незламності та пункти, де безплатно роздають їжу, сказав у нацмарафоні міський голова Ігор Терехов. За його словами, фахівці Укренерго працюють над відновленням світла. Комунальним службам вдалося частково відновити водопостачання, воду подають із пониженим тиском.
Керівник поліції Харківщини Володимир Тимошко в етері "Суспільне. Студія" заявив, що під час ранкового удару по Харківщині РФ застосувала щонайменше 21 ракету. При цьому начальник Слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов повідомив, що росіяни випустили по енергооб'єктах дві ракети "Іскандер" та 17 С-300.
У Хмельницькій області є жертви
На Хмельниччині повітряну тривогу оголосили 01:01. Згодом в регіоні пролунали звуки вибухів. Заступник начальника Хмельницької обласної військової адміністрації Сергій Тюрін підтвердив удари по регіону.
У Хмельницькому й населених пунктах регіону, зокрема Шепетівці, Старокостянтинові, Красилові та навколишніх селах, зникло світло, повідомили кореспонденти Суспільного.

Згодом міський голова Хмельницького Олександр Симчишин повідомив, що внаслідок атаки у регіоні є поранені і загиблі. Також він підтвердив, що через атаку пошкоджені об’єкти інфраструктури.
За даними Хмельницької ОВА, через атаку загинула одна людина, ще кілька дістали поранення. Під завалами будівлі шукають людей.
Згодом міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив, що через російську атаку у Хмельницькому загинули двоє людей, щонайменше восьмеро — поранені.
Запоріжжя: пошкоджена ДніпроГЕС, є жертви
У Запоріжжі перший вибух пролунав близько четвертої ранку. О 5:21 очільник ЗОВА Іван Федоров повідомив, що російські війська завдали вісім ударів по регіону.
"Уражено обʼєкти інфраструктури, пошкоджень зазнали цивільні будинки. Інформацію щодо загиблих та травмованих уточнюємо", — написав він.
О 6:04 на Запоріжжі пролунала ще одна серія вибухів. Іван Федоров заявив, що загалом РФ завдала 12 ракетних ударів, унаслідок атаки є поранені.

Секретар Запорізької міської ради Анатолій Куртєв повідомив, що інформація щодо стану поранених людей уточнюється. Попередньо, зруйновані приватні два будинки. Ще сім будинків пошкоджені.
В НАЕК "Енергоатом" заявили, що внаслідок російських обстрілів тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція втратила підключення до однієї з ліній живлення. Зазначаєлося, що наразі ЗАЕС під'єднала лише до однієї лінії енергопередачі "Запорізька ТЕС — Феросплавна" з напругою 330 кВ. Живлення з лінією "Запорізька АЕС — Дніпровська" напругою 750 кВ втрачено:
"Така ситуація вкрай небезпечна і загрожує настанням аварійної ситуації. Якщо відключиться остання лінія звʼязку з вітчизняною енергомережею, ЗАЕС опиниться в черговому блекауті, що є важким порушенням умов безпечної експлуатації станції", — йдеться у повідомленні.
Згодом в Енергоатомі повідомили, що відновили пошкоджену обстрілом лінію живлення "Дніпровська", яка живила Запорізьку АЕС.
В Укргідроенерго заявили, що російські війська влучили по Дніпровській гідроелектростанції. На місці працюють надзвичайні служби та енергетики. Загрози прориву немає, ситуація на станції контрольована.

На тлі атаки патрульна поліція попередила про перекриття руху автодорожним переїздом греблі Дніпровської гідроелектростанції.
Згодом Офіс генпрокурора повідомив, що через удар по ДніпроГЕС загинула щонайменше одна людина. Представник Офісу генпрокурора Бєлоусов в ефірі телемарафону заявив, що в Дніпровську ГЕС поцілили 8 ракет, за його словами, ураження дуже значні. За даними ОГПУ, загалом Росія завдала два десятки ударів по Запоріжжю.
У Держекоінспекції також заявили, що через російську атаку стався витік нафтопродуктів у Дніпро.
Як повідомив очільник ЗОВА Іван Федоров, загальна кількість загиблих внаслідок російського ракетного обстрілу Запоріжжя сягнула трьох людей. Серед загиблих — 8-річна дівчинка та 35-річний чоловік – донька та батько. Також загинув 62-річний чоловік — водій тролейбуса, що рухався греблею Дніпровської ГЕС. Поранено ще 25 мешканців регіону, зазначили в ДСНС.
На Одещині під час нічної атаки сили ППО збили щонайменше 11 дронів. Унаслідок ударів є пошкодження обʼєктів критичної інфраструктури, повідомила в етері "Єдиних новин" начальниця пресцентру Сил оборони півдня Наталя Гуменюк.
"За попередніми даними в нашій операційній зоні була потужна бойова робота по дроновій атаці, зокрема на Одещині, щонайменше 11 дронів було знищено. Але, на жаль, є пошкодження також обʼєктів критичної інфраструктури. Є реагування системи на те, що необхідно перенаправлення деяких напрямків енергетики. Очевидно, що вже фахівці працюють і буде все усунено", — зазначила вона.
Через атаку в Одесі частково відбуваються стабілізаційні відключення за розпорядженням НЕК Укренерго, повідомили в компанії ДТЕК. Голова ОВА Олег Кіпер повідомив про знеструмлення 53 тисячі абонентів електропостачання.
Заступник керівника Офісу президента України Олексій Кулеба заявив, що на Одещині планують усунути протягом доби пошкодження в енергосистемі й повністю відновити електропостачання. За його словами, у регіоні наразі без світла 200 тисячі абонентів.
У Вінницькій області під час повітряної тривоги російські війська також поцілили в об’єкт критичної інфраструктури, повідомив очільник ОВА Сергій Борзов. В.о міського голови Ладижина Олександр Коломієць також написав, що в громаді відключили світло, тепло та водопостачання.
На Миколаївщині в ніч проти 22 березня сили та засоби протиповітряної оборони знищили чотири безпілотники типу "Shahed 131/136". При цьому о 05:10 в Миколаївському районі внаслідок російської атаки пошкодили обʼєкт енергетичної інфраструктури. Наслідки щодо пошкоджень уточнюються. Люди не травмувалися.
Вибухи було чути й в Кропивницькому о 5:21. О 05:18 у Повітряних силах повідомляли про рух крилатої ракети у напрямку Канатового. Про таку ж ракету у напрямку області через Запоріжжя — о 05:00.
О 06:12 на Telegram-каналі Знам'янського РЕМ Кіровоградської області повідомили про аварійне відключення електропостачання у селі Богданівка орієнтовно до восьмої години. Також — у частині селища Знам'янка, селі Суботці та частині міста Знам'янка. За інформацією кореспондентів Суспільного, немає електрики й у низці мікрорайонів Кропивницького.
На Telegram-каналі "Світло Маловисківського району", що є офіційним каналом підприємства "Кіровоградобленерго", повідомили, що відповідно до розпорядження НЕК "Укренерго" відключення діють в усій області.
У Кривому Розі на Дніпропетровщині вибухи пролунали близько 5:05. О 5:14 вибухи було чутно і в Дніпрі. Повітряна тривога в області була оголошена о 00:56.
В окремих районах Дніпра є перебої з електропостачанням, повідомляють місцеві жителі. Також після вибухів спостерігається знижений тиск води.
Кореспонденти Суспільного повідомили, що у Кривому Розі також наявні проблеми з електрикою. Олександр Вілкул заявив про влучання в об’єкти критичної інфраструктури.
За його словами, у місті вводять графіки аварійних відключень.
"Введено графіки аварійних відключень. Лікарні та інші об'єкти інфраструктури, де це можливо, переходять на генератори", — написав Вілкул.
О 13:02 Олександр Вілкул заявив, що водопостачання у Кривому Розі повністю відновлене, електропостачання — на 99%.
"Енергопостачання відновлено на 99%, енергетики точково проводять допідключення, здебільшого у Тернівському районі. Електротранспорт працює повністю, окрім нитки наземного трамваю на Цемзавод", — написав він.
Вілкул додав, що комунальники готуються до поривів на водогонах у наступні дні.
На Черкащині 22 березня також працювала протиповітряна оборона. У Повітряних силах України попереджали про загрозу аеробалістичних ракет "Кинджал" для Черкас.
Керівник ОВА Ігор Табурець розповів, що над областю фіксували повітряні об’єкти, спрацювала протиповітряна оборона.
"РФ масовано атакувала нашу країну з повітря ракетами та ударними БпЛА. Під прицілом була передовсім критична інфраструктура. Повітряні об’єкти фіксували над Черкащиною. Працювали сили ППО. Минулось без наслідків. На цю хвилину область стабільно функціонує", — зазначив він.
У Полтавській області у зв’язку з російськими ударами пошкоджені будинки. Також відключили електропостачання.
Через падіння уламків пошкоджені покрівлі трьох приватних будинків у Миргородському районі. Також мобільні вогневі групи працювали у Кременчуцькому районі.
Загиблих чи поранених через атаку російської армії у регіоні немає, повідомив на своєму Telegram-каналі начальник Полтавської ОВА Філіп Пронін. За його даними, в області застосували превентивні відключення електропідстанцій та аварійні відключення.
"Ворог здійснив наймасштабнішу за останній час атаку на українську енергетику. Енергетики вже працюють над відновленням електропостачання. Розгортаємо в області пункти незламності, щоб доки тривають роботи, люди могли зарядити ґаджети і бути постійно на зв'язку", — йдеться у повідомленні.
Згодом він повідомив, що в області знеструмлено понад 104 тисячі побутових споживачів та 6700 юридичних.
В Івано-Франківській області під час атаки зафіксували влучання по обʼєкту критичної інфраструктури, там є пошкодження, повідомила керівниця ОВА Онищук. Попередньо, постраждала одна людина.
Згодом у ДСНС повідомили, що рятувальники загасили пожежу на об'єкті критичної інфраструктури в Івано-Франківській області, що виникла внаслідок атаки РФ. Під час обстрілу травмувалися дві людини.
Пожежу гасили 169 рятувальників за допомогою та 56 спецавтомобілів. Також на місці розгорнули пересувний пункт управління.
"Унаслідок влучань постраждали дві людини. Одного з них госпіталізували, іншому надали медичну допомогу на місці", — написала у Telegram голова ОВА Світлана Онищук.
У Стрийському районі на Львівщині російський безпілотник влучив в обʼєкт енергетичної інфраструктури, повідомив керівник ОВА Козицький. Внаслідок удару почалася пожежа. Інформації про травмованих наразі немає.
На тлі ударів на Сумщині також запровадили графіки аварійних відключень світла, повідомили в ОВА. Йдеться про населені пункти Сумського, Конотопського та Шосткинського районів.
Екстрені відключення електрики запровадили також на Донеччині.
Близько 7 ранку режим повітряної тривоги у більшості регіонів України був скасований.
Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що російська атака 22 березня стала наймасштабнішим ударом по українській енергетиці за останній час.
При цьому голова НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявив, що атака 22 березня по енергетичній системі України була найбільшою за весь час. За словами посадовця, вона характеризується тим, що під час неї були застосовані комбіновані засоби ураження.
Кудрицький додав, що війська РФ цілили в різні об’єкти енергосистеми — генерацію, високовольтні підстанції, підстанції операторів розподілу.
"На жаль, є обмеження енергопостачання в різних регіонах України, переважно на лівому березі Дніпра. Підкреслюю, це контрольовані обмеження щоб система працювала цілісно. Найбільше питань щодо статусу пошкоджень ДніпроГЕС: наразі немає жодних ризиків прориву дамби, статус пошкоджень уточнюється і буде остаточно зрозумілим за кілька годин", — зауважив він.
"Укрзалізниця" попередила, що в результаті обстрілів на залізниці є декілька знеструмлених ділянок. Через це можливі затримки руху поїздів.
Під час російської атаки польська авіація здіймалася у повітря, повідомили Збройні сили Польщі. Там зазначили, що спостерігали активність дальньої авіації РФ і завдання ракетних ударів літаками Ту-95, Ту-22 та МІГ-31 по об’єктах України.
"Розпочато всі необхідні процедури для забезпечення безпеки повітряного простору Польщі, і DO RSZ постійно моніторить ситуацію", — йдеться у повідомленні польських Збройних сил.
Президент Володимир Зеленський заявив, що під час атаки Росія застосувала понад 60 "шахедів" та майже 90 ракет.
"Цілі російських терористів світ бачить максимально чітко: електростанції та лінії постачання енергії, гребля ГЕС, звичайні житлові будинки, навіть тролейбус. Росія воює проти звичайного життя людей. Мої співчуття родинам та близьким загиблих від цього терору", — зазначив він.
Гарант закликав партнерів України якомога швидше надати Україні додаткові засоби протиповітряної оборони.
За даними Повітряних сил ЗСУ, під час атаки 22 березня сили протиповітряної оборони знищили загалом 92 повітряні цілі, серед них — 55 БпЛА та 37 ракет. При цьому загалом РФ застосувала:
- 63 ударні БпЛА типу "Shahed-136/131";
- 12 балістичних ракет "Іскандер-М";
- 40 крилатих ракет Х-101/Х-555;
- 5 крилатих ракет Х-22;
- 7 аеробалістичних ракет Х-47М2 "Кинджал";
- 2 керовані авіаційні ракети Х-59;
- 22 зенітні керовані ракети С-300/С-400.
Надвечір у Міненерго заявили, що станом на 15 годину частково заживили високовольтні лінії у низці областей. Також локалізували пожежі на ТЕС та ГЕС у кількох областях. Зокрема:
- Після проведення аварійних робіт заживили споживачів у Вінницькій, Львівській областях. У Запорізькій області зняли мережеві обмеження, однак є знеструмлення через бойові дії.
- Залишаються мережеві обмеження для споживачів на Одещині (обмеження для понад 230 тисяч споживачів) та Дніпропетровщині (відключено 150 тисяч споживачів, обмеження застосовуються для понад 10 тисяч абонентів).
- На Хмельниччині після масштабного знеструмлення (близько 200 тисяч залишалися без світла) без електроенергії станом на 15 годину були понад 2000 тисячі абонентів. Тривають відновлювальні роботи.
- Найскладніша ситуація — у Харкові. Через значні пошкодження залишаються знеструмленими близько 600 тисяч споживачів. Триває робота над заживленням критичної інфраструктури міста.
Росія завдає ударів по українській території другий день поспіль. Під час минулої ракетної атаки, яка сталася 21 березня, РФ спрямувала на Київ понад 30 ракет. Всі вони були збити силами протиповітряної оборони. Через падіння уламків були пошкоджені кілька будівель, понад 10 людей дістали поранення.
Новина доповнюється