Суд допитав чотирьох свідків у справі Гандзюк. Що вони розповіли

Суд допитав чотирьох свідків у справі Гандзюк. Що вони розповіли

Суд допитав чотирьох свідків у справі Гандзюк. Що вони розповіли
УНІАН

У Дніпровському районному суді Києва завершився допит чотирьох свідків справи про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк. За словами фігуранта справи Ігоря Павловського, напад на неї організували голова Херсонської облради Владислав Мангер та його радник Олексій Левін, оскільки та "забагато гавкала".

Загалом допит тривав протягом двох днів. 8 жовтня суд допитав Володимира Васяновича, який вже визнав свою провину та отримав вирок, другим свідком став Ігор Павловський, якого слідство кваліфікує як посередника. 9 жовтня Дніпровський райсуд допитав інших двох свідків: Павла Пилипенка та Сергія Брагу, які також є фігурантами справи про злочинне угрупування у Херсоні. Ті розповіли, що чули розмови щодо планування нападу на Гандзюк. У першій з них Левін спілкувався із Сергієм Торбіним, під час другої – з Ігорем Павловським.

Хто такий Павловський

Павловського затримали 12 листопада 2018 року. У 2019 році він пішов на угоду зі слідством, за якою мав дати викривальні свідчення проти організаторів нападу на Катерину Гандзюк. Прокуратура звинувачує Павловського у приховуванні злочину. 1 жовтня 2020 року – у Приморському суді Одеси він дав свідчення проти Владислава Мангера та Олексія Левіна, підтвердивши, що вони є організаторами нападу.

Нині йому інкримінують більш м’яку статтю із можливістю уникнути покарання.

Про що Павловський розповів у суді

До зали Дніпровського райсуду Ігор Павловський зайшов на милицях у супроводі шести конвоїрів. Під час 4-годинного допиту йому подавали воду, він опускав голову і часто перепитував, чи питання адресоване йому. При цьому на питання про стан здоров’я Павловський відповідав що почувається нормально.

Павловський стверджує, що познайомився з Левіним у травні 2018-го. При цьому каже, що з Мангером бачився лише раз – у липні 2018 року на мітингу.

Тоді, за словами Павловського, до нього звернувся Левін і сказав, що під’їде чоловік “Миколайович” Владислав Миколайович Мангерна прийом. Спершу вони спілкувались у приймальні, а потім перемістились в кімнату відпочинку. Там і говорили про Катерину Гандзюк.

“Вона писала всякі гадості за Миколайовича, що вирубує ліс. І Левін або Мангер сказали, треба закрити її рот”.

У суді Ігор Павловський дав свідчення проти Владислава Мангера та Олексія Левіна
У суді Ігор Павловський дав свідчення проти Владислава Мангера та Олексія Левіна. Ліля Гончарук, Суспільне

Як розповів Павловський, про напад на Гандзюк він дізнався з інтернету під час святкування весілля знайомого.

Я був на рибалці, купив як раз лодку. Хотіли відсвяткувати весілля Опера (знайомого - ред.). Вони пили, я читав під деревом новини і прочитав, що облили Гандзюк”.

За словами Павловського, на святі був присутній і Сергій Торбін, який у червні 2019 року визнав себе винним у нападі на активістку та отримав 6,5 років позбавлення волі. Павловський стверджує, що тоді Торбін вживав алкоголь та поїхав на таксі, і після цього вони не бачились. Про затримання Торбіна Павловський дізнався, коли до нього забіг схвильований Левін, і спитав, чи є адвокат. На запитання “Навіщо?” він розповів про затримання.

“Ми запитали: "Чого?" Він відповів: "Ви що, не знаєте? Вони облили Гандзюк". Я спитав, чого це зробили. Він відповів: "Ми замовили Катерину Гандзюк". Я кажу: "Хто – ми?" Він сказав, що він з Миколайовичем, бо вона д****а (забагато – ред.) гавкає. Через кілька днів Левін припустив, що вийдуть на нього, і треба поїхати”.

Під час судового засідання адвокат Мангера кілька разів ставив однакове питання Павловському: чому в Шевченківському суді вже після затримання той давав неправдиві свідчення.

“Бо погрожували, і казали не згадувати слово “Миколайович”, – відповів Павловський.

За словами Павловського, він отримував дзвінки з погрозами. При цьому найбільший страх він відчув, коли йому сказали, що завдадуть шкоди його доньці. Такі погрози надходили, коли він перебував й у СІЗО.

В Лук‘янівці приходили й казали, якщо буду свідчити проти Мангера, зламають хребет”.

На питання прокурора Павловський відповів, що не був особисто знайомий з активісткою.

“Особисто не знайомий. Вона активістка, волонтер. Торбіну допомагала. Я про жінок погано не говорю, не б’ю їх і не обливаю кислотою”.

Реакція Левіна

Левін розпочав допит зі звернення до Павловського словами "Володимировичу, друже". Він зазначив, що має питання-сюрприз і не впевнений, чи це не є забороненим прийомом.

Справа Гандзюк: Павловський назвав організаторів нападу на активістку
Справа Гандзюк: Павловський назвав організаторів нападу на активістку. Ліля Гончарук, Суспільне

Левін приніс до суду 15 листів, які містять переписку між ним та Павловським вже під час перебування за ґратами, два з яких попросив долучити до справи. У них йдеться про життя за ґратами, умови тримання, та взаємні скарги на те, як з них “знущаються”. Після цього Левін зауважив, що Павловський у листах жалівся, що до нього приходять прокурори та змушують давати свідчення.

Павловський підтвердив, що листи написані його почерком. Адвокатка родини Гандзюк і прокурори висловились проти того, щоб листи долучили до справи.

Допит Васяновича

Після цього під конвоєм до судової зали завели Володимира Васяновича. Він – колишній учасник АТО. Перед допитом прокурор наголосив, що у свідка протез, і йому важко стояти, проте Васянович зазначив, що поки що почувається нормально. Прокурор почав допит з питання: “Хто ви у справі?”.

“Я співучасник злочину”, – відповів Васянович.

Володимир Васянович виконував роль водія. Він возив людей, які вели спостереження за Катериною Гандзюк, на місце злочину з міста Олешки на Херсонщині. Взяти у цьому участь йому запропонував Сергій Торбін, в охоронній фірмі якого працював ексвійськовий.

"Він сказав з негативної сторони, що вона (Катерина Гандзюк – ред.) сепаратистка і її треба поставити на місце. Вона заважає. Люди просять".

Як розповів Васянович, спершу він отримав від замовника 2 пропозиції: 4 тисячі доларів за побиття або 2 тисячі доларів за обливання кислотою. За його словами, загалом співучасників злочину було четверо, Торбін безпосередньої участі у ньому не брав. Де живе активістка, мали відстежити самостійно, проте завдання провалили. Тоді всю необхідну інформацію надав Сергій Торбін.

Васянович зазначив, що чоловіки вирішили обрати перший із запропонованих варіантів – побиття, спочатку отримали на це 10 тисяч гривень.

“Це не розрахункові гроші. На них ми купили три телефони, три сім-карти, газовий балончик, молоток і витрати на транспорт”.

За словами Васяновича, під час поїздок в Херсон телефони постійно виключали. Проте побити активістку чоловікам не вдалось, бо вийшла сусідка. Після цього зателефонувал Сергію Торбіну і, порадившись, вирішили облити її кислотою, яку Торбін запропонував купити в автомагазині. Однак Васянович припустив, що у магазині багато камер, і почав шукати в інтернеті інші місця продажу. Продавця вдалося знайти у Каховці. У нього придбали дві пляшки кислоти за 300 гривень.

“Ми не планували, що будуть такі тяжкі наслідки. Нам треба було, щоб Катерина опинилась на лікарняному ліжку. Була домовленість зламати руку або ногу”.

На питання прокурора про місткість пляшки спочатку Володимир Васянович відповів, що вона становила 1,5–1,7 літра, проте згодом сказав, що точно не пам’ятає. За його словами, наслідки враховували, але про фатальні – не думали.

“В інтернеті дивились, бачили там дівчата обливались кислотою, але фатальних випадків не бачили”.

Як зазначив Васянович, у день нападу о шостій ранку виконавці виїхали з Олешок у Херсон. Троє чекали на заправці, а один з них – Вячеслав Вишневський – пішов обливати Катерину Гандзюк кислотою. Коли він повернувся, всі виконавці викинули телефони й залишки кислоти.

Васянович розповів, що після виконання злочину чоловіки телефонували Торбіну, однак слухавку він не брав. Васянович припускає, що той був у запої. 2 серпня їм вдалося домовитись про зустріч. Наступного дня Торбін привіз 4 тисячі доларів, кожен виконавець отримав по 500 доларів. Вже потім Володимир Васянович дізнався, що Катерина Гандзюк у лікарні.

“Домовлялись напередодні на руки або ноги, чому на спину не знаю. З інтернету пізніше дізнався про наслідки”

Навпроти Васяновича у залі суду сидів батько Катерини Гандзюк. Він спитав Васяновича, чи заходили перед тим у соціальні мережі та чи читали, що пише його донька, чи бачили в її словах антиукраїнський зміст. Васянович посилаючись на Торбіна відповів, що Гандзюк підтримувала антимайдан у 2014 році. Батько поставив ще одне питання.

Ви знали, що Катера брала активну участь в покупці вашого протезу?

Васянович відповів, що про це йому не було відомо.

У червні минулого року Покровський райсуд Дніпровської області засудив Володимира Васяновича на 4 роки. До столиці його спеціально привезли, щоб допитати як свідка. Після суду Васянович поїде до Криворізької в‘язниці, де відбуває покарання.

Наступне судове засідання у Дніпровському суді відбудеться 15 жовтня. Під час нього суд розгляне клопотання про продовження тримання під вартою Мангера і Левіна.

Що відомо

  • У липні 2018 року херсонську активістку Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою. Через чотири місяці шпиталізації вона померла.
  • Замовником вбивства, за офіційними даними, нині вважається лише голова Херсонської облради Владислав Мангер. Хоча друзі та родичі вважають, що до злочину причетні також ексочільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, його заступник Євген Рищук і правоохоронці, які допомагали тікати Олексію Левіну, якого вважають організатором злочину.
  • У липні 2018 року Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою. Через чотири місяці шпиталізації вона померла.
  • Владислава Мангера заарештували, він вийшов під заставу та носив електронний браслет. Справу щодо нього об’єднали зі справою Левіна.
  • На початку червня стало відомо, що слідство в справі нападу на Катерину Гандзюк поновили попри заяви захисту Мангера та Левіна, що терміни спливли.
  • 16 червня стало відомо, що СБУ затримало Владислава Мангера у херсонській лікарні й привезла на суд до Києва.
  • Зранку 17 червня адвокати Мангера заявили про катування їх підзахисного, а також про те, що вони подали матеріали до Європейського суду з прав людини. Суд щодо зміни запобіжного заходу Владиславу Мангеру тривав до ночі й близько 2:00 18 червня суд ухвалив відправити його під варту без права застави до 28 липня.

На початок