Литовські фермери не долучатимуться до польської блокади кордону. Що планують поляки

Литовські фермери не долучатимуться до польської блокади кордону. Що планують поляки

Литовські фермери не долучатимуться до польської блокади кордону. Що планують поляки
Протест фермерів проти транзиту російського зерна у Вільнюсі, Литва, 25 січня 2024 року. Фото: Getty Images

Литовські фермери не братимуть участі у блокаді польсько-литовського кордону, яка має розпочатися у п'ятницю 1 березня на пункті пропуску Будзіско-Кальварія.

Про це заявив президент Асоціації виробників зерна Литви Аушріс Мачіяускас, передає RMF24.

"Литовські фермери не блокували, не блокують і не мають наміру блокувати українське зерно. Ми бачимо проблему, але розуміємо ситуацію українських фермерів", — сказав Мачіяускас.

Він зазначив, що дійсно є проблема з контролем українського зерна, однак водночас підкреслив, що "більшою проблемою для литовських фермерів є російське зерно".

Як пише RFM24, поляки не виключали, що литовські фермери приєднаються до протесту. Польська сторона обгрунтовує своє рішення про блокування литовського кордону наявністю так званої системи зернової каруселі: нібито українське зерно в'їжджає в Люблінське або Підкарпатське воєводство як транзит через Польщу, потім прямує до Литви, а після перетину кордону повертається, змінює документи, і вантаж стає товаром ЄС, який вільно в'їжджає до Польщі.

Що відомо про протести польських фермерів

6 листопада 2023 року польські перевізники розпочали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестували на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

Польські перевізники, які від листопада блокували пункти пропуску на кордоні з Україною, 16 січня досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП та призупинили протест.

9 лютого фермери у Польщі розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Через декілька днів польські фермери оголосили, що мають намір 20 лютого заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною.

22 лютого прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що польська влада внесе прикордонні переходи з Україною, а також ділянки автомобільних і залізничних доріг до переліку об'єктів критичної інфраструктури. Як сказав тоді Туск, це протягом найближчих годин після ухвалення рішення дозволить прибрати перепони на польсько-українському кордоні для постачань зброї та гуманітарної допомоги.

На початок