Туск сказав, коли почнуться польсько-українські міжурядові консультації

Туск сказав, коли почнуться польсько-українські міжурядові консультації

Туск Шмигаль 22 січня
Прем'єр-міністри Польщі та України Дональд Туск і Денис Шмигаль, Київ, 22 січня 2024 року. Фото: Денис Шмигаль/Telegram

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що міжурядові консультації з Україною розпочнуться в другій половині березня у Варшаві.

Про це він сказав 24 січня на пресконференції після засідання уряду, повідомляють Polskie Radio 24 та RMF24.

Туск зазначив, що кільком міністерствам Польщі потрібно добре підготуватися до цих консультацій.

"Насамперед — і це також пов’язано з сьогоднішніми протестами фермерів — для мене дуже важливо ухвалити такі домовленості з Україною, щоби польський ринок, польські сільгоспвиробники, польські фермери не опинилися під загрозою неконтрольованого притоку сільськогосподарської продукції з України, ,— сказав голова уряду.

Туск сказав, що польська сторона прагнутиме, аби українська продукція продавалась у Польщі лише за згодою польських установ. Очільник уряду зазначив, що під час свого візиту до Києва 22 січня почув чітке запевнення, що Україна не зацікавлена ​​в неконтрольованому експорті.

"У них є зацікавлені сторони, вони підписали цікаві угоди, переважно щодо транзиту з Румунією та Болгарією. Подібну домовленість ми шукатимемо на рівні українського та польського урядів", — наголосив прем’єр-міністр.

Про відновлення формату польсько-українських міжурядових консультацій 22 січня повідомив український прем'єр Денис Шмигаль.

Візит Туска в Київ

Глава польського уряду Дональд Туск вранці 22 січня прибув до Києва, де зустрівся зі своїм українським колегою Денисом Шмигалем і президентом Володимиром Зеленським.

Туск у межах візиту підкреслив, що "немає нічого важливішого за військову підтримку України — це справа номер один". Прем'єр наголосив, що для нього важливо сформувати відчуття, що Польща є найнадійнішим та найстабільнішим союзником "у цій смертельній сутичці зі злом".

У межах свого візиту Туск заявив про приєднання до декларації "Групи семи" щодо гарантій безпеки для України, а також анонсував призначення польського уповноваженого з питань відбудови України.

Зі Шмигалем говорили про перезавантаження відносин між урядами. А ще український посадовець запропонував розглянути можливість участі Польщі в будівництві автобану Краковець — Львів — Броди — Рівне. Згодом Туск заявив, що Міністерство інфраструктури Польщі має підготувати попередній висновок щодо участі польських компаній у будівництві цієї автомагістралі.

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

Того ж дня перед пунктом пропуску польська вантажівка знову заблокувала рух. Після попередження від польських правоохоронців фуру прибрали.

З 15:00 години 18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

16 січня польські перевізники, які від листопада блокували низку пунктів пропуску на кордоні з Україною, досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП і призупинять протест 17 січня. Три пункти пропуску, які ще були заблоковані: "Краківець-Корчова", "Рава-Руська-Хребенне" та "Ягодин-Дорогуськ" — розблокували ввечері, 16 січня.

На початок