Зеленський запропонував Туску зустрітися на кордоні

Зеленський запропонував Туску зустрітися на кордоні

Важливо
Зеленський запропонував Туску зустрітися на кордоні
Володимир Зеленський. Фото: Офіс президента

Президент України Володимир Зеленський звернувся до партнерів України у Європі та, передусім, у Польщі щодо ситуації на українсько-польському кордоні. За його словами, він доручив українському уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні між двома державами. Зеленський запросив польских прем'єра та президента підтримати цей діалог. Він також звернувся до Єврокомісії, щоб у цій зустрічі взяв участь її представник.

Відповідне звернення Зеленський оприлюднив на своєму телеграм-каналі.

“Хочу звернутись до всіх, хто памʼятає, що означає повний сенс слова “солідарність”. Слова, яке так сильно змінило історію всієї нашої Європи до кращого. Це було. І багато в чому є. Але ми бачимо й надмірну та несправедливу політизацію зараз, через яку спільні досягнення можуть почати розсипатися”, — наголосив Зеленський.

Саме так розсипатися, як українське збіжжя, яке, на жаль, світ побачив на польських дорогах, грубо викинутим із машин та вагонів, додав президент.

Він сказав, що доручив українському уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні між Україною та Польщею. Йдеться про главу уряду України, увесь уряд від логістики до аграрного сектора і, звичайно, міністра оборони України, бо ця блокада на кордоні додає загроз і для постачання зброї на фронт, пояснив президент.

“І я прошу тебе, Дональде, пане премʼєр-міністре, теж приїхати до кордону. Анджею, пане президенте, я прошу тебе підтримати цей діалог. Це національна безпека. Ми не маємо це затягувати. Найближчі дні дають нам шанс це зробити”, — сказав Зеленський.

За словами Зеленського, він готовий бути також на кордоні разом із урядом. Він також звернувся до Єврокомісії через необхідність зберегти єдність у Європі, яка є фундаментальним інтересом Євросоюзу. Тому Україна, за словами президента, звертається до Єврокомісії, щоб у цій зустрічі взяв участь представник Єврокомісії.

“Досить Москви на наших землях. Досить непорозумінь. Не можна принижувати одне одного, не можна принижувати ані українських, ані польських фермерів. Нам потрібна єдність. Нам потрібні рішення – між нами, Україною та Польщею, та на рівні всієї Європи", — додав Зеленський.

За словами Зеленського, Україна завжди памʼятатиме польський вибір, зроблений 24 лютого у відповідь на російське вторгнення. Він додав, що мільйони поляків були й залишаються з українцями — і серцем, і справою. І він вдячний їм усім.

Як наголосив президент, Україна не може змиритись із тим, що відбувається на кордоні між двома державами. І тим паче з тим, що там почали з'являтися відверті пропутінські гасла.

"Це неправильно. І антисолідарно. І, зокрема, у вчорашньому випадку із нашим зерном, яке висипали з вагона, — це було ще й просто неправдиво. Бо ані грама з того збіжжя не везли в Польщу на продаж, не везли на польський ринок", — сказав Зеленський.

Він пояснив, що зараз немає жодного погодження на експорт у Польщу зерна з України. Хоч це для українських виробників очевидно невигідно, але Україна дотримується цього, бо відносини з Польщею для української держави — безумовний пріоритет національної безпеки.

"Наше партнерство — України та Польщі — це захист національної безпеки – і нашої, і вашої", — відзначив Зеленський.

Він додав, що в ситуації досі значно більше політики, ніж економіки. І тільки в Москві зараз радіють. І коли українські водії стоять заблоковані на польських дорогах, це говорить про те, що політикам варто активізувати справжній діалог.

Зеленський також наголосив, що Україна цінує відносини з Польщею — усі аспекти відносин.

Що відомо про блокування польсько-українського кордону

У Польщі фермери 9 лютого розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Під час перемовин в Міністерстві сільського господарства президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич заявив, що всі фермери згодні з трьома основними вимогами: вони не хочуть впровадження Green Deal, імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва.

Станом на ранок 10 лютого польські фермери блокували роботу трьох пунктів пропуску на кордоні з Україною: "Ягодин-Дорогуськ", "Рава-Руська-Гребенне" та "Шегині — Медика". Цього ж дня, об 11:30, завершився протест перед пунктом пропуску "Шегині-Медика". Рух вантажівок відновлений.

12 лютого польські фермери розпочали акції протесту на пунктах пропуску "Долгобичув-Угринів", "Зосін-Устилуг". Протестувальники блокують там рух вантажівок. Також повторно заблокували ПП "Медика-Шегині".

15 лютого біля міжнародного пункту пропуску "Ягодин — Дорогуськ" розпочалася акція протесту українських перевізників, які зібралися у відповідь на дії польських фермерів і затримують рух ваговозів із польською реєстрацією. 20 лютого, українські перевізникирозпочали мирну акцію біля ПП "Рава-Руська-Гребенне", "Краківець-Корчова" та "Шегині-Медика".

Цього ж дня на низці пунктів пропуску польські фермери посилили блокаду. Поблизу ПП "Медика-Шегині" протестувальники перекрили залізницю. А крім того розсипали збіжжя з вантажного вагона на колії.

На початок