Ізраїль готує план евакуації цивільних з Рафаху в Секторі Гази перед вторгненням

Ізраїль готує план евакуації цивільних з Рафаху в Секторі Гази перед вторгненням

Ізраїль готує план евакуації цивільних з Рафаху в Секторі Гази перед вторгненням
Руйнування після ізраїльського авіаудару в Рафаху, Сектор Гази, 9 лютого 2024 року. Фото: AP/Fatima Shbair

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу, наказав військовим підготувати план евакуації цивільного населення з Рафаха напередодні очікуваного ізраїльського вторгнення в це густонаселене місто на півдні Сектору Гази.

Про це пише Associated Press.

Зазначається, що заява Нетаньягу у п’ятницю, 9 лютого, пролунала після різкої міжнародної критики, в тому числі з боку США, намірів Ізраїлю ввести в місто сухопутні війська. Рафах межує з Єгиптом і зараз є домом для сотень тисяч людей, які живуть у розлогих наметових таборах, рятуючись від бойових дій в інших частинах Сектору Гази.

Ізраїль заявляє, що після більш ніж чотирьох місяців війни Рафах є останнім оплотом ХАМАСу в анклаві.

"Неможливо досягти мети війни з ліквідації ХАМАСу, залишивши чотири батальйони ХАМАСу в Рафаху. Навпаки, очевидно, що інтенсивні бойові дії в Рафаху вимагають евакуації цивільного населення з районів бойових дій", — заявили в канцелярії Нетаньягу.

Зазначається, що глава уряду наказав військовим і співробітникам служб безпеки розробити "комбінований план", який передбачає як масову евакуацію цивільного населення, так і знищення сил ХАМАСу в місті.

Як пише АР, Нетаньягу в основному відкидав міжнародну критику щодо кількості жертв серед цивільного населення в анклаві, заявляючи, що ХАМАС несе відповідальність за загрозу для цивільного населення, оскільки діє й переховується у житлових районах. Але ця критика посилилася в останні дні, коли стало відомо про плани Ізраїлю потрапити до Рафаха.

Президент США Джо Байден заявив у четвер, 8 лютого, що поведінка Ізраїлю у війні "переходить усі межі". Це стало найжорсткішою критикою США на адресу союзника. Державний департамент заявив, що вторгнення в Рафах за нинішніх обставин "було б катастрофою".

Як відзначає АР, операція буде складною на багатьох рівнях. Залишається незрозумілим, куди можуть піти цивільні. Ізраїльський наступ спричинив масштабні руйнування, особливо на півночі Сектору Гази, і сотні тисяч людей не мають куди повертатися.

Крім того, Єгипет попередив, що будь-який рух палестинців через кордон до Єгипту поставить під загрозу мирний договір між Ізраїлем і Єгиптом, укладений чотири десятиліття тому. Пункт перетину кордону між Газою і Єгиптом, який здебільшого закритий, слугує основним пунктом входу для гуманітарної допомоги.

При цьому Ізраїль вже почав завдавати ударів по Рафаху з повітря. Авіаудари вночі і в п'ятницю вразили два житлових будинки в Рафаху.

Між Ізраїлем і США зростає тертя — АР

Коментарі американських високопосадовців щодо Рафаха свідчать про зростання тертя з Нетаньягу на тлі візиту в регіон держсекретаря США Ентоні Блінкена.

Блінкен, який працював з Єгиптом і Катаром у спробі посередництва у припиненні вогню між Ізраїлем і ХАМАСом, залишив регіон у четвер, 8 лютого, не досягнувши угоди. Але він сказав, що вважає, що все ще можливо укласти угоду, яка включала б тривалу паузу в бойових діях в обмін на звільнення багатьох з більш ніж 100 заручників, утримуваних Хамасом.

Нетаньягу, схоже, відштовхнув Блінкена, заявивши, що не погодиться ні на що інше, окрім "повної перемоги". Ізраїльський лідер заявив, що війна має на меті знищити військовий і управлінський потенціал ХАМАСу і повернути всіх заручників додому. Нетаньягу заявив, що досягнення цих цілей вимагатиме проведення операції в Рафаху.

Представник Державного департаменту США Ведант Патель заявив у четвер, що продовження такого наступу "без планування і непродумано в районі, де розташований притулок для мільйона людей, було б катастрофою".

Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі заявив, що наземний наступ Ізраїлю на Рафах — "це не те, що ми б підтримали".

Представники гуманітарних організацій також висловили застереження щодо перспективи наступу на Рафах.

"Нам потрібно, щоб останні лікарні, притулки, ринки і системи водопостачання Гази продовжували функціонувати. Без них голод і хвороби стрімко зростуть, забираючи все більше дитячих життів", — сказала голова дитячого агентства ООН ЮНІСЕФ Кетрін Рассел.

Війна триває вже п'ятий місяць, ізраїльські сухопутні війська все ще зосереджені на місті Хан-Юніс, що на північ від Рафаха, але Нетаньягу неодноразово заявляв, що Рафах буде наступним, що викликає паніку серед сотень тисяч переміщених осіб, пише АР.

У січні 2024 року стало відомо, що Ізраїль поінформував Єгипет про плани розпочати військову операцію, щоб узяти під контроль кордон між Сектором Гази та Єгиптом. Зокрема, в результаті такої військової операції Ізраїль, за очікуваннями, захопить прикордонний пункт "Рафах" і станційні сили вздовж так званого Філадельфійського коридору, що розділяє Єгипет і Газу, тоді як ізраїльські війська діятимуть в анклаві.

Що відомо про вторгнення ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію.

Світові лідери засудили атаку ХАМАС на Ізраїль, зокрема свою солідарність із народом Ізраїлю висловили в Європейському союзі та Україні.

Уряд Ізраїлю 8 жовтня 2023 року підтримав запровадження воєнного стану в країні.

9 жовтня торік Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектора Гази.

Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 11 жовтня 2023 року погодився сформувати уряд національної єдності з членами опозиції, включаючи колишніх генералів, щоб керувати країною через кабінет міністрів воєнного часу.

Того ж дня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю.

13 жовтня 2023 року Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту".

27 жовтня минулого року речник ЦАХАЛу контрадмірал Даніель Хагарі заявив, що ізраїльські сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари у Секторі Гази.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 28 жовтня 2023 року повідомив, що другий етап війни проти ХАМАСу розпочався напередодні ввечері.

1 листопада 2023 року сухопутні сили Ізраїлю прорвали передову лінію оборонипалестинського руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант 13 листопада торік заявив, що бойовики угруповання ХАМАС втратили контроль над Газою.

Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, яке супроводжувалося щоденним звільненням груп заручників.

22 грудня 2023 року стало відомо, що Ізраїль зруйнував мережу тунелів ХАМАСу в Газі.

Через два дні прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу оголосив, що ЦАХАЛ посилює бойові дії на території Сектору Гази.

На початок