Не вистачає грошей: в Ірпені власники 1-кімнатних квартир можуть залишитися на вулиці

Не вистачає грошей: в Ірпені власники 1-кімнатних квартир можуть залишитися на вулиці

Не вистачає грошей: в Ірпені власники 1-кімнатних квартир можуть залишитися на вулиці
Відновлений будинок в Ірпені. Фото (ілюстративне): Андрій Кравчук Telegram

До Ірпінського міського голови приходять громадяни із скаргами — вони не можуть придбати житло за нараховані компенсації. Йдеться про низький коефіцієнт розрахунку вартості 1 м² зруйнованих квартир старого житлового фонду за програмою єВідновлення.

Про це повідомляє у Telegram Ірпінський міський голова Олександр Маркушин.

Ситуація у тому, що якщо, наприклад, власнику 2-кімнатної оселі за 1 м² компенсують 22 079,9 грн — за ці гроші можна купити хіба що однокімнатне житло. Тим, хто мав 1-кімнатні квартири — 24 343,2 грн за 1 м². Цих грошей не вистачить на придбання нового житла і їхні власники залишаться на вулиці.

"Ця проблема виникла через те, що рішення приймалося без обговорення безпосередньо з мерами зруйнованих громад. Тільки в Ірпінській громаді близько 80% знищених квартир будувалися до 1991 року і їхні власники проігноровані програмою", — сказав Маркушин.

За його словами, міська влада направила офіційні листи до Офісу Президента, Кабінету міністрів, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, КОВА з проханням звернути увагу на це питання та розібратися з ним системно.

Що відомо про урядову програму "єВідновлення"

23 лютого 2023 року Верховна рада ухвалила закон про створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави.

Із травня 2023 року стартувала державна програма "єВідновлення", за якою українці, чиє житло постраждало через бойові дії, можуть отримати кошти на ремонт домівки. Для цього необхідно повідомити про пошкоджене майно в застосунку "Дія" і подати заяву про отримання фінансової допомоги.

12 травня уряд визначив, що максимальна сума допомоги за програмою "єВідновлення" становить 200 тисяч гривень. У червні в Україні почалися перші виплати коштів у межах програми "єВідновлення". Компенсацію отримали люди з Київщини та Донеччини.

1 серпня 2023 року на Київщині стартував другий етап програми "єВідновлення". Власники зруйнованого житла можуть подати заявку на отримання безготівкового сертифіката для придбання нової квартири чи будинку.

Станом на середину грудня 2023 року, у 24 громадах Київської області жителі подали понад 2 тис. заявок на отримання житлових сертифікатів. 419 із них отримали позитивне рішення на загальну суму компенсацій понад 1,4 млрд грн.

Наприкінці січня 2024 року у програмі "єВідновлення" стартував новий тип компенсації за зруйноване житло: йдеться про можливість відбудови будинків на своїй земельній ділянці. Це необов'язково має бути та сама земля, де раніше був знищений росіянами будинок.

На початок