Компенсація за зруйноване війною житло: Рада ухвалила закон

Компенсація за зруйноване війною житло: Рада ухвалила закон

Верховна рада України
Фото: Facebook/ВРУ

Верховна рада ухвалила закон 7198 про створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави. За проголосували 275 народних депутатів, повідомив нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк. Компенсації надаватимуть виключно за пошкоджене чи зруйноване майно з 24 лютого 2022 року.

Закон діятиме протягом трьох років після припинення або скасування воєнного стану на території, де такий розташований чи був розташований об’єкт. Він не поширюватиметься на об’єкти, що на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.

Компенсацію пропонують надавати виключно за пошкоджену або знищену житлову нерухомість: квартири, інші житлові приміщення (наприклад, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об’єкти будівництва, у яких зведені опорні та зовнішні конструкції.

Право на компенсацію отримають фізичні особи – громадяни України, які є власниками майна. Не зможуть отримати компенсації громадяни із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці.

За пошкоджене майно отримати грошову компенсацію буде неможливо

За пошкоджене майно отримати грошову компенсацію буде неможливо — для таких випадків пропонують виключно відновлення через будівельні роботи та/або надання будівельних матеріалів для них.

Власники знищених квартир та інших житлових приміщень одержать житловий сертифікат — документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (у тому числі такого, що буде споруджене в майбутньому) в обсязі визначеної грошової суми.

У власників приватних будинків буде вибір — отримати житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.

Граничного розміру компенсації  немає

Граничний розмір компенсації — і грошової, і у вигляді житлового сертифіката — відсутній, як і обмеження щодо місцезнаходження, типу та площі нового житла, будівництво якого буде профінансоване через сертифікат.

Використати сертифікат можна протягом п’яти років з дня його видачі, а відчужувати протягом 5 років, окрім успадкування, заборонено.

Якщо ціна житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, недоотриману частину компенсації будуть сплачувати отримувачу лише за рахунок грошових коштів, отриманих від РФ для відшкодування збитків.

Що відомо про строк подання заяви на компенсацію знищеного та пошкодженого житла

Строк подання заяви про надання компенсації за знищене житлове майно збільшили до другого читання — її можна подати під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення.

До заяви необхідно буде додати копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості та, за наявності, матеріали фото- і відеофіксації до або після знищення.

Розглядати заяви та ухвалювати рішення про надання або відмову в наданні компенсації за знищене майно буде Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації. Такі комісії створюватимуться виконавчими органами місцевих рад, військовими або військово-цивільними адміністраціями населених пунктів.

Джерелами фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно будуть:

  1. кошти державного та місцевих бюджетів;
  2. кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
  3. міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
  4. репарації або інші стягнення з Російської Федерації;
  5. інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об’єктів нерухомого майна.

Читайте також

Іспанія передасть танки, в Україну дозволили ввозити дрони без мит. 365 день війни. Онлайн

Рада підтримала припинення повноважень нардепа Олександра Трухіна

Рада позбавила нардепа Лероса права участі у пленарному засіданні

На початок