Паливо для сіл, які були під окупацією. Кропивницький фонд поїхав з гуманітарною місією на Херсонщину

Паливо для сіл, які були під окупацією. Кропивницький фонд поїхав з гуманітарною місією на Херсонщину

Паливо для сіл, які були під окупацією. Кропивницький фонд поїхав з гуманітарною місією на Херсонщину
Гуманітарна допомога Херсонській області. Фото: Благодійний фонд "Збережи світ"

Кропивницький фонд "Збережи світ" поїхав з черговою гуманітарною місією в Херсонську область. Цього разу повезли 450 тонн паливних брикетів в села, які були під окупацією або перебували на лінії фронту. Також продовжують надавати юридичну та іншу допомогу. Про це розповіли в етері Українського Радіо Кропивницький директор благодійного фонду "Збережи світ" Євген Козій і асистентка проєкту "Допомога постраждалим від війни в деокупованих селах Херсонщини у підготовці до зими 2023/2024" Надія Кулікова.

Паливні брикети отримають 225 родин з Милівської громади. Кожній відвезуть по дві тонни, розповів Євген Козій. За його словами, значна частина земель, які вийшли з-під окупації на Херсонщині, заміновані. Через це тут складніше заготовляти дрова. Були випадки, коли люди підривалися на мінах.

"Цю ініціативу ми готували ще з осені 2023 року. Але лише зараз є можливість її впровадити. Ми комунікували з людьми, і всюди вони говорили, що потребують саме таких засобів для опалення. Паливні брикети займають менший об’єм і дають більше тепла. Ми їх купляємо на Кіровоградщині, у місцевого виробника, за гроші Нідерландської фундації біженців Stichting Vluchteling. Це все відбувається у співпраці з Херсонською ОВА й Кластером ООН "Шелтер", щоб не було дублювання".
Паливні брикети
Паливні брикети. Фото: Благодійний фонд "Збережи світ"

Щоб дізнатися, яка ще допомога людям потрібна, фонд робить анкетування. Усе більше людей звертаються за юридичною порадою. Наприклад, хочуть розірвати угоди про оренду землі з місцевими фермерами.

Також в одному селі не оформляють статус дитини, яка постраждала від війни, через те, що немає психолога. За словами Євгена Козія, у цьому випадку достатньо заяви батьків й анкетування родини. Це все місцевим жителям розповідають.

Також працівники фонду продовжують збирати життєві історії. Усі вони починаються з психологічного насильства, яке спричинив "руський мир", розповіла Надія Кулікова.

Вона навела приклад, як багатодітну родину з Херсонщини залякували тим, що дітей вивезуть у Росію, і вони там навчатимуться у військових університетах. Тому родина була змушена тікати звідти.

Сама Надія також виїжджала 26 березня 2022 року з окупованого Херсону разом з двома маленькими дітьми. З собою взяли в легкову машину три пакети речей. Проїхали сім блокпостів. Через тиждень її знайомі, їдучи з Херсона, минали вже 50 блокпостів.

"Це було пекло. Вони говорили: "Куди я покажу рукою, ви туди й під’їжджаєте. І тільки на два сантиметри й не більше". Постійно була агресія. Мені доводилося дітям говорити: "Ти тільки мовчи, я тебе прошу, щоб нічого не спровокувати. Якщо хочеш в туалет, терпи". Вони запитали, що це за програма в моєму телефоні. Я сказала, що це наше місцеве таксі. Тоді вони сказали: "Ти стежиш і хочеш видати всі наші локації". Вони видалили все, що захотіли. Говорити можна було лише, коли вони говорили. Також сказали: “Ну, передай усім. Хто буде з Telegram у телефоні, розстріли на місці". І дуже схожі історії я чую від інших людей".

Надія Кулікова розповіла, що в Херсон періодично навідується. У її під’їзд був приліт, і трьом бабусям, які сиділи на лавочці у дворі, відірвало ноги.

Євген Козій сказав, що всі історії людей збирають лише за їхньою згодою і фіксують згідно з протоколами як воєнні злочини Росії. Потім їх передадуть ініціативі "Трибунал для Путіна".

На початок