Альянс підтримуватиме Україну до перемоги — заява міжпарламентської ради Україна-НАТО

Альянс підтримуватиме Україну до перемоги — заява міжпарламентської ради Україна-НАТО

Україна-НАТО
Прапори НАТО й України. Фото ілюстративне: AP

Співголови Міжпарламентської ради Україна-НАТО (UNIC), перший заступник голови Верховної ради Олександр Корнієнко та член парламенту Литви Аудронюс Ажубаліс, за підсумками зустрічі в Брюсселі, схвалили спільну заяву, яка підтверджує готовність союзників по Альянсу підтримувати Україну до перемоги в цій війні проти Росії.

Текст документа опубліковано на сайті Парламентської асамблеї НАТО.

Зазначається, що у той час, як наближається друга річниця повномасштабної війни Росії проти України, яка є грубим порушенням міжнародного права та прав людини, РФ продовжує завдавати страждань і руйнувань українському народу, серйозно підриваючи євроатлантичну та глобальну безпеку. Протягом останніх тижнів Росія активізувала свою кампанію масованих ракетних і безпілотних ударів по Україні.

"Ми рішуче засуджуємо російську агресію проти України та безпрецедентну демонстрацію терористичної природи країни-агресора. Ці атаки є жорстоким нагадуванням значної та прямої загрози, яку Росія продовжує становити для світу в євроатлантичному просторі та в глобальному вимірі, а також про обов’язковість об’єднання з Україною до її перемоги", — йдеться в документі.

Міжпарламентська рада Україна-НАТО висловила повагу та захоплення героїчним спротивом України, яка захищає свою територію та спільні демократичні цінності.

"РФ має намір продовжувати цю війну, збільшила військовий бюджет, перевела економіку на воєнні рейки, та продовжить сіяти нестабільність по всьому світу через своїх прибічників. Якщо Росія не знає поразки в Україні, вона скористується територією України та її ресурсами для того, щоб нести загрозу для країн Європи. Парламенти країн-союзниць, та демократичні держави по всьому світу зберігають абсолютну єдність навколо підтримки України в її боротьбі із захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності у межах міжнародно визнаних кордонів", – йдеться у заяві.

Наголошується, що UNIC вітає рішучість парламентів країн НАТО продовжувати надавати Україні життєво важливу військову, економічну, політичну та гуманітарну допомогу, та зазначає, що сподівання президента РФ Володимира Путіна на втому західних партнерів від війни є марними. Союзники по Альянсу зберігають рішучість у підтриманні прав України на самооборону проти російської агресії, та у наданні Україні військового обладнання, яке є необхідним для досягнення перемоги.

"Для того, щоб досягти миру й стабільності в євроатлантичному просторі, сильна, демократична та захищена Україна має стати повноправним членом НАТО і Євросоюзу", — йдеться у документі.

Парламентська асамблея НАТО інституційно відокремлена від Альянсу, але є важливою ланкою між блоком та парламентами країн-членів. Це забезпечує більшу прозорість політики НАТО та сприяє кращому розумінню цілей і місій Альянсу серед законодавців і громадян блоку. UNIC був створений у 1998 році, щоб забезпечити більшу прозорість імплементації Хартії НАТО Україна та продемонструвати зацікавленість парламенту та участь у співпраці між НАТО та Україною. Відтоді він став більш широким форумом, де члени можуть обговорювати будь-які питання, що становлять взаємний інтерес. UNIC відіграв провідну роль у відповіді Асамблеї на повномасштабне вторгнення Росії.

28 січня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що "на певному етапі" хоче запросити Україну стати повноцінним членом Північноатлантичного альянсу.

Перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація повернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

На початок