Угорщина подала сигнал, що відмовиться від блокування €50 млрд для України — МЗС Фінляндії

Угорщина подала сигнал, що відмовиться від блокування €50 млрд для України — МЗС Фінляндії

Віктор Орбан Угорщина
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Ілюстративне фото: Getty Images

Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен сказала, що 1 лютого на спецсаміті Європейської комісії прем'єр Угорщини Віктор Орбан не буде блокувати допомогу для України від ЄС на 50 мільярдів євро.

Про це Валтонен говорила в інтерв'ю німецькому виданню RedaktionsNetzwerk Deutschland, опублікованому 25 січня.

Журналіст запитав міністерку Фінляндії, чи відкличе Орбан своє вето на спеціальному саміті Європейського Союзу 1 лютого?

"Я переконана, що Угорщина відмовиться від своєї блокади. Міністр закордонних справ Сійярто дав нам позитивний сигнал, і я дуже сподіваюся, що ми нарешті зможемо затвердити допомогу Україні. Якщо ні, ми знайдемо інше рішення. Водночас ми повинні більше інвестувати у власну безпеку", — відповіла Еліна Валтонен.

Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен Фінляндія МЗС
Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен. Фото: МЗС Фінляндії

18 січня Європейський парламент хотів ухвалити резолюцію, яка позбавить Угорщину права голосу щодо ухвалення подальших рішень, зокрема, допомоги Україні. Заклик підтримали: 345 депутатів виступили "за" резолюцію, яка засуджує "навмисні, безперервні та систематичні зусилля угорського уряду, спрямовані на підрив основоположних цінностей ЄС". Але це ще не позбавлення права вето для Угорщини, а проміжний крок.

Bloomberg 23 січня писав, що лідери Євросоюзу готові вдатися до жорсткого протистояння з Угорщиною, якщо Орбан продовжить блокувати пакет допомоги Україні в розмірі 50 мільярдів євро.

Що відомо про 50 мільярдів євро від ЄС для України

Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро для покриття витрат на наступні 4 роки, частина з яких піде на фінансову підтримку України у 50 мільярдів євро.

3 жовтня Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Українського фонду — нового фінансового інструменту для України обсягом до 50 млрд євро на період від 2024 по 2027 рік.

30 листопада європейський комісар з питань бюджету Йоганнес Ган розповів, що ЄС узгодив пакет фіндопомоги для України на 50 мільярдів євро.

Раніше Euractiv з посиланням на джерела писало, що Європейський союз пообіцяв виділити Україні 50 мільярдів євро фінансової допомоги, незалежно від того, якими будуть остаточні умови, не пізніше березня 2024 року.

Політика Угорщини щодо України

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наклав вето на рішення щодо довгострокової програми бюджетної допомоги Україні обсягом 50 млрд євро від Євросоюзу. Про це він повідомив на платформі Х після першого дня саміту ЄС у Брюсселі.

Після того, як Угорщина зірвала угоду Європейського Союзу про виділення Україні 50 мільярдів євро з бюджету ЄС, лідери вирішили повернутися до обговорення цього питання в січні, заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

14 грудня голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що в Євросоюзі ухвалили рішення про початок переговорів з Україною і Молдовою про вступ у ЄС. Відповідне рішення було погоджене у Брюсселі під час саміту Євросоюзу. До цього Віктор Орбан казав, що Угорщина не підтримує Україну зі вступом в ЄС і під час засідання покинув засідання.

Часто Угорщина виступає проти запровадження європейських санкцій проти Росії.

На початок