Працюємо над п'ятьма пунктами "формули миру": Єрмак про зустріч в Давосі

Працюємо над п'ятьма пунктами "формули миру": Єрмак про зустріч в Давосі

Єрмак
Голова ОПУ Андрій Єрмак. Фото: ОПУ

Українська делегація в Давосі працює над п'ятьма пунктами української "формули миру": виведення російських військ, відновлення справедливості, екологічна безпека, недопущення ескалації та повторення війни, підтвердження закінчення війни.

Про це на пресконференції після четвертої зустрічі радників з питань нацбезпеки щодо "формули миру" сказав голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Крім того, за його словами, є дві дуже важливі спецпанелі, які фокусуються на продовольчій безпеці та гуманітарних проблемах.

"У нас були відкриті й дуже конструктивні розмови. Ми детально обговорили основні принципи досягнення всеосяжного і тривалого миру для України та всього світу. Можу чесно сказати: ми дуже згуртовані в головних принципах незалежності, територіальної цілісності, суверенітету, нормах міжнародного права статуту ООН. Звичайно, це дуже важливо й ми дуже поважаємо, що учасники дуже залучені в ці процеси", — сказав Єрмак.

Водночас голова ОПУ зазначив, що не всі учасники зустрічі мають однакову позицію.

"І це добре, бо ви знаєте, що ця унікальна формула є комбінацією різних позицій. Ми маємо ще багато роботи попереду. Але ми всі на одній хвилі, і це справді надихає. Практично ми дуже близькі до позначки двох років цієї страшної війни. Й Україна живе, бореться й, очевидно, виграє цю війну", — сказав він.

Заморожений конфлікт

Єрмак наголосив, що президент Володимир Зеленський і його команда ніколи не приймуть замороженого конфлікту.

"Це неприйнятно для українського суспільства, коли ти живеш у війні й лягаєш спати не впевнений, що прокинешся. Нас щодня атакують. Я не думаю про якісь фантазії. Після візиту Зеленського та делегації в США ми повернулися з позитивним відчуттям. Ми сподіваємось і віримо, що нарешті питання голосування за новий бюджет для підтримки України відбудеться", — сказав він.

Голова ОПУ також "дуже позитивно дивиться" на ухвалення виділення 50 мільярдів євро від ЄС.

"За ці два роки боротьби ви можете трохи повернутися назад до початку і відбулося так багато речей, які мали докази. Це не просто мої емоції, що я впевнений, що ми виграємо", — сказав Єрмак.

Він зазначив, що цього року українські військові не дали змоги РФ окупувати будь-яке конкретне місто чи містечко.

"Ми продовжуємо складну боротьбу. У ці секунди наші герої продовжують боротися в Авдіївці, поблизу Бахмута, цього малого міста, назву якого люди у світі навіть не знають. Рік, мільярди, сотні тисяч російських військових, в'язні з "Вагнера", тільки з якого 20 тисяч загинули поблизу Бахмута. Все-таки вони повністю не окупували це місто, в якому нема жодного вцілілого будинку", — зазначив голова ОПУ.

Єрмак нагадав, що попри російський шантаж Україна відкрила "зерновий коридор" і зараз він працює.

"Я вважаю, Україна показує, що ми можемо виграти. Звісно, з допомогою та підтримкою друзів і я сподіваюсь, що це продовжиться. Сунак і Зеленський 2 дні тому підписали першу угоду про безпекову співпрацю, ґрунтовану на Вільнюській декларації, до якої вже долучилися понад 30 країн і робота триває. Це діалог", — сказав він.

Участь Китаю у переговорах щодо "формули миру"

За словами Єрмака, для України важливо, щоб всі країни, які мають з нею однакові принципи, були долучені до української "формули миру".

"Звісно, ми запрошували Китай і ви знаєте, що на початку на рівні. Тому що формула зараз існує на трьох рівнях — послів, радників і лідерів. Китай іноді бере участь на рівні послів і вони були в Джидді. На жаль, тут і в Мальті представника не було. Ми запрошували й продовжимо запрошувати. Для нас важливо, щоб Китай був за столом", — сказав він.

Голова ОПУ зазначив, що у Києві сподіваються, що в майбутньому Китай візьме участь у переговорах щодо "формули".

"Адже ця країна має важливий вплив і ми продовжимо пояснювати... Бо важливо, щоб більшість країн знали правду, знали що відбувається. Ми живемо в атмосфері російської пропаганди та наративів. Інколи країна не отримує прозорої та реальної інформації про події, як почалося вторгнення, за що Україна бореться, які наші цілі, чому ми не приймаємо переговори. Ми продовжуємо цю роботу", — сказав він.

Голова Офісу президента України розповів, що українська делегація бачила премʼєр-міністра Китаю Лі Цян. Єрмак натякнув на можливу зустріч Цяна та Зеленського.

"Так. Ви знаєте, офіційно, що президент Зеленський буде тут. Чесно кажучи, я приїхав сюди вчора і не бачив остаточного розкладу зустрічей президента. Ми знаємо, що прем'єр-міністр Китаю також буде тут. Подивимося", — додав він.

14 січня у швейцарському Давосі відбулася четверта зустріч радників з нацбезпеки щодо української Формули миру. Участь у ній взяли 81 країна та міжнародна організація.

Що передбачає українська Формула миру

11 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) Формулу миру для подолання російської загрози.

Документ зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

Формула миру включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.

На початок