Відкрили 9 тисяч кримінальних справ про ухилення від призову — голова МВС

Відкрили 9 тисяч кримінальних справ про ухилення від призову — голова МВС

мвс міністр ігор клименко ухилянти мобілізація
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко під час випуску курсантів закладів вищої освіти системи МВС у Києві, 12 квітня 2023 року. Фото: УНІАН

Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомив, що відкрито вже 9 тисяч кримінальних проваджень щодо ухилення від призову. Близько 2600 з них уже передали до суду.

Про це міністр сказав в інтерв'ю в ефірі телемарафону.

Клименко зазначає, що ініціатива кримінальних проваджень іде не від поліції, а від уповноважених працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Спочатку протокол про адмінправопорушення щодо ухилянта складає представник саме ТЦК, наголосив Клименко.

"Уже згодом, якщо ця людина починає змінювати місце проживання, ухиляється від мобілізації, від служби в ЗСУ, тоді ТЦК повідомляє про це Національній поліції, яка починає розслідування", — пояснює очільник МВС.

Провадження відкривають за статтею 336 Кримінального кодексу України.

"Якщо іде війна, то кожен громадянин має виконати свій обов'язок або в тилу, або на фронті. І ті випадки, коли хтось намагається нелегально перетнути кордон, суспільство сприймає, м'яко кажучи, неоднозначно", — додав урядовець.

Раніше уряд вніс до парламенту законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

24 грудня 2023 року міністр оборони Рустем Умєров заявив, що найближчими днями у Верховній раді буде зареєстрований законопроєкт щодо мобілізації та служби у Силах оборони загалом.

19 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський поінформував, що під час обговорення питання стосовно закону про зміну порядку мобілізації військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

4 січня 2024 року Комітет Верховної ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки почав розгляд нового законопроєкту про мобілізацію.

Воєнний стан і мобілізація в Україні

24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану.

Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 7 разів:

  • з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
  • з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
  • з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.

На початок