Чи готовий Калуш до можливого колапсу через відключення "Карпатнафтохіму" від електропостачання

Чи готовий Калуш до можливого колапсу через відключення "Карпатнафтохіму" від електропостачання

Чи готовий Калуш до можливого колапсу через відключення "Карпатнафтохіму" від електропостачання
Завод "Карпатнафтохім" у Калуші, січень 2022 року. Фото: Facebook/Карпатнафтохім Калуш

30 грудня 2023 року "Укренерго" відключило від електропостачання підприємство "Карпатнафтохім", що в Калуші на Івано-Франківщині. Причина — заборгованість. Через це місто з населенням у понад 65 тисяч людей може залишитися без водопостачання, тепла й електроенергії. Крім того, є ризик забруднення повітря отруйними газами.

Чому виникла така проблема і чи готовий Калуш до можливого колапсу, читайте у матеріалі Суспільного.

За словами голови Калуської громади Андрія Найди, підприємство "Карпатнафтохім" контролює в місті роботу водоочисних споруд, подачу води до Калуської теплоелектроцентралі та має на зберіганні приблизно вісім тисяч тонн токсичного газу — етилену.

"Карпатнафтохім" наразі немає на рахунках грошей, щоб оплатити електроенергію. Вони були на тарифі "постачальника останньої надії". Але за законом ПОН може тривати лише 90 днів, за які підприємство має знайти іншого постачальника. Жоден постачальник до них не заходить, оскільки "Карпатнафтохім" не може проплатити", — каже Андрій Найда.

З його слів, наразі підприємство живиться від Калуської ТЕЦ, однак це ризиковано. Андрій Найда також додав, що інший оператор розподілу електроенергії "Карпатнафтохіму" — "Прикарпаттяобленерго" — від'єднало від постачання Чечвинське водосховище. Це, за словами Найди, може призвести до підтоплення деяких сіл Рожнятівської, Новицької та Калуської громад, якщо там почнуться паводки.

"Ми звернулися до Кабінету міністрів, Ради національної безпеки і оборони, в обласну військову адміністрацію, СБУ, міністерство захисту довкілля та охорони здоров'я. Якщо місто три дні буде без води, то це — колапс", — каже Андрій Найда.

Міський голова Калуша говорить: поки жодної відповіді від представників структур, до яких звернулася міська рада, не надійшло. Тож місто готуватиметься до наслідків можливих відключень.

"У нас уже була така ситуація влітку. Ми були готові — три дні сиділи без води. Тоді організували підвіз питної води, біотуалети. Але розуміємо, що це — тимчасово, три-чотири дні. Якщо понад чотири дні не буде забезпечене електропостачання очисних, то вони вийдуть з ладу надовго. І ми точно цього допустити не повинні", — пояснює Найда.

Через ситуацію з "Карпатнафтохімом" 30 грудня відбулося позачергове засідання комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На ній заступник генерального директора підприємства Ярема Рудик повідомив, що все майно "Карпатнафтохіму" перебуває під арештом.

"Відповідно до порушених кримінальних справ, які, на превеликий жаль, не розслідуються, вже скоро другий рік заходить. Тож ця ситуація веде до того, що підприємство "Карпатнафтохім" паралізоване повністю", — сказав Ярема Рудик.

Голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук у Facebook написала, що під час наради ухвалили рішення відправити в Калуш представників "Укренерго" та органів, що ведуть розслідування у справі "Карпатнафтохіму", аби розв'язати проблему забезпечення життєдіяльності критичної інфраструктури міста.

"Зі слів енергетиків, сьогодні є можливість альтернативного заживлення об'єкта. Власне, над цим працюватиме робоча група", — йдеться у дописі Онищук.

Суспільне звернулося до "Прикарпаттяобленерго" з приводу ситуації з "Карпатнафтохімом". Речниця пресслужби компанії Наталія Лещишин сказала, що це — відповідальність "Укренерго". Суспільне надіслало в "Укренерго" інформаційний запит.

Що відомо про арешт майна "Карпатнафтохіму"

9 серпня 2022 року суд арештував корпоративні права та нерухомість калуського "Карпатнафтохіму", підконтрольного нафтовій компанії РФ. Через дев'ять днів Шевченківський районний суд Києва скасував це рішення. Однак 24 жовтня ухвалою Братського районного суду Миколаївської області майно заводу передали в Агентство з розшуку та менеджменту активів. 6 грудня 2023 року Братський районний суд Миколаївської області скасував арешт на майно "Карпатнафтохіму". Суспільне надіслало в АРМА інформаційний запит.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок