Зеленський, Залужний, Буданов, Резніков. На кого було спрямоване російське ІПСО

Зеленський, Залужний, Буданов, Резніков. На кого було спрямоване російське ІПСО

Зеленський, Залужний, Буданов, Резніков. На кого було спрямоване російське ІПСО
Фото: АР

Росія продовжує застосовувати інформаційно-психологічні операції (ІПСО) у спробі дискредитувати українську владу. Виявлений у Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного записувальний пристрій також може слугувати цілям гібридної війни РФ в Україні, вважають експерти. Раніше російські інформаційні спецоперації, зокрема, були спрямовані на президента України Володимира Зеленського, Міноборони та ексміністра оборони Олексія Резнікова.

Розповідаємо про найпоширеніші російські ІПСО.

Що таке ІПСО

ІПСО (Psychological Operations, PSYOPS) — це інформаційно-психологічна операція. Йдеться про передачу аудиторії певної інформації та сигналів, щоб вплинути на емоції та поведінку людей, дії влади, організацій, груп та окремих осіб.

До елементів ІПСО належать дезінформація, пропаганда, перебільшення певної інформації або применшення іншої, диверсії в тилу, кібератаки.

Таким чином йдеться про “психологічну війну” задля “промивки мізків” та формування громадської думки у потрібному руслі. Такі операції використовуються як у мирний, так і у воєнний час.

Часто певну інформацію запускають через майданчики пропаганди, щоб надалі вона поширювалася вже самими носіями та ставала “вірусною”. Коли Інформація починає розповсюджуватися так званим “сарафанним радіо”, вона стає найбільш небезпечною.  Люди не довіряють офіційній інформації, натомість вірять Телеграм-каналу як єдиному надійному джерелу інформації. При цьому сам “автор” публікації найчастіше є ботом, який для прикриття може використовувати національну символіку.

Активність російських інформаційних спецоперацій проти України напряму залежить від ситуації на фронті та успіхів на міжнародній арені.

Головнокомандувач ЗСУ Залужний, “прослушка” та ІПСО

17 грудня Служба безпеки України повідомила, що відкрила кримінальне провадження за фактом виявлення технічного пристрою в одному з потенційних місць дислокації головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного.

Наголошувалось, що техніку виявили не безпосередньо в кабінеті Валерія Залужного, а у одному з приміщень, яке могло в майбутньому використовуватись ним для роботи.

За попередніми даними, виявлений пристрій перебував у неробочому стані. Будь-яких засобів накопичення інформації чи засобів віддаленої передачі аудіозаписів не виявили. В СБУ повідомили, що передадуть технічний пристрій на експертизу.

18 грудня у Генштабі підтвердили, що у що виявили пристрої для прослуховування у кабінетах, призначених для роботи Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та працівників апарату.

Сам Залужний заявив, що розцінює відповідний інцидент "як війну".

Як розповів “Радіо Свобода” генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун, це була “імітація пристрою”

“Наскільки мені відомо, не було засобів не тільки запису, а й елементів живлення. Тобто це була імітація пристрою, який, можливо, був закладений для якихось інших дій, не для запису”, — сказав Ягун.

За його словами, така “прослушка” Залужного вигідна російському ІПСО.

“Це потрібно для провокації. Дуже просто: десь через деякий час спробують викинути якісь аудіозаписи, зроблені за допомогою ШІ, з голосом, подібним на Залужного, які в черговий раз будуть піднімати ту саму тему, роздмухувати тему щодо протистояння військової та цивільної влади в Україні. Кому це вигідно? Напевно, ворогу”, — сказав Ягун.

Раніше Залужний повідомляв про багато фейкових акаунтів від його імені

1 листопада Залужний звернувся до українців у Телеграм, щоб повідомити, що від його імені працює невідомий. Анонім, видаючи себе за головнокомандувача ЗСУ, розсилав особисті повідомлення відомим людям із проханнями та пропозиціями дискредитаційного та провокаційного характеру.

“Прошу кожного, хто отримає щось подібне, не довіряти змісту повідомлення. Наголошую: Акаунт @Zaluzhniy_ua у Telegram мені не належить, як і будь-які інші облікові записи під іменем “Валерій Залужний” тощо. Усі вони — фейкові. Єдиний канал, де я інформую суспільство про роботу на своїй посаді — Головнокомандувач ЗСУ (верифікований)”, — заявив тоді Залужний.

Російські фейки про “загибель” Залужного та Буданова

Наприкінці весни та влітку Росія вела інформаційну кампанію, щоб переконати суспільство у загибелі або важкому пораненні Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного і керівника Головного управління розвідки Міноборони Кирила Буданова.

На початку травня в російських телеграм-каналах почали з'являтися повідомлення, що Залужний нібито потрапив під ракетний обстріл на "командному пункті ЗСУ" поблизу Херсона і або загинув, або був важко поранений.

Щодо Буданова російська пропаганда поширювала фейк, що Буданов нібито “отримав важке поранення і перебуває у комі”.

Тоді Буданов зазначив, що зараз в Україні створюється "спеціальний загін безсмертних командувачів — Валерій Залужний, він, Степан Бандера, Симон Петлюра, Іван Мазепа". Тому у росіян і їхніх пропагандистів, за словами керівника ГУР, ще буде "дуже багато роботи в нервовій, істеричній обстановці".

Інформкампанія проти Резнікова у TikTok

Найбільша інформаційна операція у TikTok була націлена проти тодішнього міністра оборони України Олексія Резнікова у липні 2023 року.

Спільне розслідування DFRLab та BBC Verify викрило приховану операцію російського впливу на TikTok, спрямовану на Резнікова та звинувачення його в корупції.

Публікуючи відео щонайменше сімома мовами, кампанія звинувачувала Резнікова у придбанні розкішних особняків і автомобілів, маючи на увазі, що він і український уряд загалом “наживаються на війні”.

Акаунти, які публікували відео, використовували схожі наративи та шаблони публікації, зокрема завантажували лише одне відео з одного акаунта та використовували аудіо, згенероване штучним інтелектом. Згодом BBC Verify виявила сотні акаунтів, які вели себе подібним чином. На момент публікації TikTok виявив і видалив понад 12 800 акаунтів, які, за його оцінкою, брали участь в операції, залучивши понад 847 000 підписників і, ймовірно, згенерувавши сотні мільйонів переглядів.

TikTok назвав цю кампанію найбільшою інформаційною операцією, яку коли-небудь викривали на платформі, і пов'язав її з таємною операцією, що базується в Росії.

Російське ІПСО щодо президента Зеленського і команди

22 вересня керівник Офісу резидента України Андрій Єрмак повідомив, що має інформацію, що “зараз росіяни готують інформаційну кампанію, метою якої є дискредитація президента Володимира Зеленського та команди за кордоном”.

Єрмак назвав ключові тези російського ІПСО:

  • Говоритимуть про президентські вибори в РФ, які продемонструють тверду підтримку Путіна російським суспільством. Казатимуть, що в Києві панує криза, де влада втрачає довіру політичних еліт;
  • Зазначатимуть, що скандал між керівництвом Польщі та України доводить, що жодної єдності Європи з Києвом не існує. І стверджуватимуть, що все ґрунтується виключно на бажанні використовувати Україну як “військовий таран” проти Росії;
  • Ще одна теза стосуватиметься узурпації влади та скасування виборів;
  • Також пропагандисти намагатимуться переконати Захід, що мати справу зі стабільною РФ, особливо після переобрання Путіна на черговий президентський термін, набагато вигідніше, ніж із Зеленським.

СБУ: РФ сконцентрувалась на ІПСО після втрати агентурних мереж

Як повідомили в СБУ 1 грудня, російські спецслужби після втрати агентурних мереж в Україні сконцентрували власні зусилля на проведенні різноманітних інформаційно-психологічних операцій та провокацій.

"Такі ІПСО, як всередині нашої держави, так і за кордоном, спрямовані, зокрема на дискредитацію України на міжнародній арені, спроби розколоти суспільство, посіяти недовіру до військово-політичного керівництва держави, що за задумом РФ матиме негативний вплив на стан обороноздатності України", — заявили у СБУ.

Служба безпеки направила відповідну інформацію до органів державної влади, зокрема Офісу президента, Кабінету міністрів та Верховної ради, аби вони могли врахувати ці дані під час організації та погодження закордонних відряджень українських делегацій, в тому числі з урахуванням позиції МЗС.

Російське ІПСО про дефіцит ліків в Україні

Росія також намагалася дискредитувати українську владу, поширюючи фейки про дефіцит ліків в Україні. Міністерство охорони здоров’я 21 листопада попередило українців про чергове російське ІПСО про нібито дефіцит ліків в аптеках. Насправді наразі в аптечних мережах немає дефіциту жодної групи препаратів, заявили у МОЗ.

Українцям на електронні скриньки масово розсилали фейкові листи про начебто дефіцит ліків в аптеках та закликали замість ліків з доведеною ефективністю використовувати народні засоби.

В повідомленнях, які надіслані нібито від МОЗ, йшлося про те, що дефіцит ліків виник на тлі відмови України від лікарських засобів, вироблених на території РФ чи Білорусі, а також через ускладнену логістику.

На початок