Зі сходом вечірньої зорі сотні хасидів, одягнених в біле, вийшли на вулиці Умані, щоб відсвяткувати початок нового року. Кореспонденти Суспільного побували там, щоб показати вам, як усе відбувалось.

Наодинці, по двоє, або ж навіть юрбою повертаються хасиди з вечірньої молитви.


Почався шабат, тож тепер вони не роблять домашніх справ, не використовують автомобілі та телефони.

Це час для молитов, прославління, святкування і радості.

Також у цей вечір вони збираються разом за святковою вечерею. На столі обов'язково мають бути запечені голови риб та яблука з медом - щоб сододким був рік.

Порівняно з 12 стравами українського Святвечора, у хасидів також є кілька страв, які вони їдять цього вечора. Кожна з цих страв має певне значення. Гранатові зерна символізують добрі вчинки в прийдешньому році, фініки та буряк - вирішення проблем з ворогами.

Хасиди, які живуть в Умані з родинами, збиралися за родинним столом. Інші ж паломники збиралися у центрах гостинності.

Також святкові страви можна взяти безкоштовно у пунктах видачі благодійних фондів.


Діти також святкують і бавляться. Здебільшого діти ходять у масках, навіть тоді, коли їх батьки без.


За словами місцевих, цього року тут майже порожньо. Якщо в попередні роки на святкування з'їжджалося 20-30 тисяч паломників, то цього року їх кількість - близько трьох тисяч.


У зону паломництва можна проїхати лише після обробки автомобіля. Ба більше - тут навіть дороги обробляють антисептичними засобами.


Цього року святкування проходить без гучних веселощів. За словами представника хасидської громади Хайма Хазіна, вони не можуть веселитись, знаючи, що їхні брати за кордоном сумують через те, що не змогли потрапити до святині.

Фото та текст Анни Корнієнко
Що відомо
- 14 вересня приблизно півтори тисячі хасидів прибули у прикордонні з Україною території Білорусі, аби потрапити до Умані на святкування Рош га-Шана.
- Свято Рош га-Шана набуло в Україні статусу національного, однак уряди України та Ізраїлю закликали хасидів не їхати цього року до Умані на святкування Нового року з огляду на пандемію. Щороку до Умані приїжджає від 30 до 50 тисяч паломників з різних країн.
- 26 серпня Кабінет міністрів заборонив в'їзд іноземців з 29 серпня по 28 листопада. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив на засіданні, що 27 серпня комісія з питань техногенної безпеки розгляне заборону масових заходів в Умані в вересні, приїзд хасидів на традиційне паломництво на свято Рош га-Шана буде суттєво обмежено.
Читайте також
- Правоохоронці перевіряють хасидів в Умані. Порушників депортують
- Танці й молитви: як відбувається святкування Рош га-Шана. Фоторепортаж
- Стрижка, яблука з медом, риб'ячі голови: в Умані хасиди готуються до святкування
- В Умані посилили карантин у зв’язку із паломництвом хасидів