Запорізьку АЕС знову підключили до єдиної резервної лінії живлення — МАГАТЕ

Запорізьку АЕС знову підключили до єдиної резервної лінії живлення — МАГАТЕ

Запорізьку АЕС підключили до єдиної резервної лінії живлення
Ілюстративне. Фото Андрія Бородуліна / AFP через Getty Images

Запорізьку АЕС знову підключили до єдиної резервної лінії електропередач після того, як вона була раптово втрачена два тижні тому. Та загальне постачання електростанції за межами майданчика залишається нестабільним і вразливим до подальших збоїв.

Про це повідомив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у пресрелізі, опублікованому на сайті агенції.

"Запорізька атомна електростанція знову має два альтернативні джерела зовнішньої електроенергії. Але ми дуже добре знаємо, наскільки ризикованою залишається ситуація з енергетикою. На жаль, ми не можемо виключати нових зовнішніх відключень електроенергії, поки ця війна триває", — зазначив Гроссі.

За словами Гроссі, протягом останнього тижня команда МАГАТЕ продовжувала проводити регулярні обходи, зокрема до тимчасового центру реагування на надзвичайні ситуації, сухого сховища відпрацьованого ядерного палива та корпусу реактора 5-го блоку, а також до головних диспетчерських пунктів усіх шести реакторів, один за одним.

У міжнародній організації також хочуть потрапити на ТЕС, однак поки цього не дозволяють:

"Команда МАГАТЕ на ЗАЕС цього тижня знову запросила доступ до розподільчого пункту 330 кВ на сусідній теплоелектростанції, щоб оцінити ситуацію щодо зовнішніх резервних електричних з’єднань. Згідно з попередніми зверненнями, цього разу їм не надали такий доступ", — йдеться у повідомленні.

Натомість команду МАГАТЕ повідомили, що вони зможуть отримати доступ до дахів реактора найближчими днями.

Наразі на ЗАЕС з шести реакторів п’ять залишаються в режимі холодної зупинки.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок