НАТО реалізує в Україні чотири тренувальні програми для військових: які це місії

НАТО реалізує в Україні чотири тренувальні програми для військових: які це місії

НАТО реалізує в Україні чотири тренувальні програми для військових: які це місії
Фото ілюстративне: AP

У Міноборони України та ЗСУ реалізуються чотири основні військові навчальні тренувальні програми за ініціативи країн-членів НАТО. Йдеться про місії — JMTG-U, Orbital, Unifier та Interflex.

Про це розповіли в документальному фільмі "Місія триває", створеного Командуванням Сухопутних військ ЗСУ спільно з Центром інформації та документації НАТО.

Об'єднана багатонаціональна тренувальна група Україна (JMTG-U)

Об'єднана багатонаціональна тренувальна група – Україна (JMTG-U) — це військово-тренувальна місія, започаткована США та Канадою у 2015 році. Мета програми полягає у підготовці українських військових за стандартами НАТО під керівництвом інструкторів США, Канади, Великої Британії, Литви й Польщі та Данії.

До 2022 року вишкіл армійців тривав упродовж 55 днів — від надання військовим індивідуальних знань і навичок і до злагодження всього підрозділу, тактичної групи чи з’єднання. Паралельно відбувалися інтенсивні заняття зі штабами батальйонів чи бригад з метою навчання методики ухвалення рішень та організації за найкращими стандартами Альянсу.

З 2015 по 2022 рік підготовку в межах JMTG-U пройшли 9 батальйонів, 8 батальйонних тактичних груп та 8 бригад ЗСУ.

Нині навчання відбуваються лише за кордоном і термін військових маневрів скоротився до двох тижнів. Це обумовлено потребою якнайшвидшого повернення українців на бойові позиції.

Операція Orbital

Операція Orbital була започаткована Великою Британією одразу після анексії Росією Криму. З 2015 року і до початку повномасштабного вторгнення у межах програми Orbital підготовлено 22 тисячі українських військових.

Навчання тривають і нині, але відбуваються за кордоном.

Основна мета операції Orbital — підготовка військових до бойових дій за різних умов та приведення українських підрозділів у відповідність до стандартів НАТО.

Ефективності навчанню надає досвід британських інструкторів, набутий в бойових операціях в Афганістані та Іраку.

"Ми вчимо їх основам тактики підготовки до прориву, переходу до фази маневрів, вчимо як розгортати бойову техніку в польових умовах, територіально схожих на зону ведення бойових дій", — розповів інструктор НАТО та сержант 19 полку Королівської артилерії Бернфілд.

Операція Unifier

Операція Unifier — це внесок Збройних Сил Канади у безпеку України. Ця програма була впроваджена з початком розпалювання росіянами на Сході України та анексії Криму.

Unifier є частиною багатонаціональної спільної групи, що складається зі США, Великої Британії, Канади, Швеції, Польщі, Литви та Данії.

"У нас є 30 днів, щоб провести цей курс. Хоча зазвичай у Канаді він триває близько трьох місяців. Це дуже стислий курс. Однак українці, котрі зараз тут, — це танкісти, які пересідають на танки Leopard з танків серії Т. Вони прийшли зі знанням щодо матеріальної частини танку та навичками стрільби. Тож це схоже на курс перекваліфікації, де вони навчаються користуватися іншим танком", — відзначила капітан кінного полку канадської армії та інструкторка НАТО Брітні Шкі-Гізіс.

Загалом у межах програми Unifier підготовку отримали понад 35 тисяч українських військових з моменту її початку у 2015 році.

Операція Interflex

Операція Interflex проводиться з липня 2022 року Великою Британією за участі інструкторів з Нідерландів, Данії, Канади, Норвегії, Фінляндії, Швеції, Естонії, Латвії, Литви та Нової Зеландії.

Одночасно Interflex проводить навчання близько тисячі українських військовослужбовців. За перший рік навчання бойовий вишкіл пройшли 10 тисяч українців. Навчання тривають і нині. До кінця 2023 року заплановано навчити 19 тисяч військових.

Перспективи вступу України до НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

На початок