Переселенець з Херсонщини вирощує на Кіровоградщині саджанці мигдалю

Переселенець з Херсонщини вирощує на Кіровоградщині саджанці мигдалю

Мигдалеве дерево кроп
Мигдалеве дерево. Фото: Валерія Бурова

Переселенець з Херсона Валерій Буров створив на Кіровоградщині розплідник саджанців мигдалю. Після двох місяців окупації міста чоловік з сім'єю переїхав у Світловодськ.

Валерій Буров – член горіхової асоціації України. До повномасштабної війни мав гектар землі на лівому березі Херсона у селі Кринки. На ньому вирощував саджанці фундука та досліджував мигдаль і пекан. Нині там тривають бойові дії.

"На Кіровоградщину приїхав на запрошення друзів. Тоді не було розуміння, хто мене чекає, де поселитись. На легковому автомобілі ми виїхали вп'ятьох: я, теща, дружина, донька і ще син мого кума. Що змогли, вмістили у багажник машини. Я приїхав в одних штанах, тапках та весняній курточці. Ми не розуміли, як жити далі".

На Кіровоградщині взяв в оренду гектар землі

Вирощувати рослини на Херсонщині Валерій почав 12 років тому. Продовжити свою справу вирішив і на Кіровоградщині. Але для цього йому була потрібна земля. Познайомився з фермерами Світловодська, вони надали йому один гектар ділянки в оренду. У полі працює сам.

"Цього року я завіз на цю землю першу партію підщепиНижня частина плодової рослини насіннєвого або вегетативного походження, на якій проводиться щеплення., зробив окуліровку Це техніка щеплення для зміни сортів плодових дерев.та щеплення іспанських сортів мигдалю. Вже наступного року будуть перші рослини, які можна висаджувати для вирощування у промислових масштабах. У вас на Кіровоградщині мигдаль зацвів в рік посадки і це дуже потужно".

Мигдаль для України рослина не нова, говорить садівник. У нашій країні є українські сорти та старої молдавської селекції. Однак всі вони мають один недолік – дуже рано цвітуть, зокрема, у березні. В цей час бувають зворотні заморозки, які "вбивають" цвіт рослини.

"Мигдаль росте в тому кліматі, де є мінусові температури. Пізні та екстрапізні сорти мигдалю є в Іспанії. Вони цвітуть з 20 чисел квітня по 10 травня. Його цвіт витримує до -5 градусів зворотніх заморозків. Під мигдаль для проммасштабів обов'язково потрібна спеціальна підщепа. Вона універсальна і також підходить для персиків та нектарину. Завдяки підщепі всі плоди на деревах будуть одинакові і менше хворітимуть".

Куди в Україні можна здавати мигдаль

Мигдаль легко доглядати, говорить Валерій. Він коштує дорожче за фундук, швидше вступає у промислове плодоношення. Врожай збирають з допомогою обладнання, яке чіпляють на трактор. Здати горіхи можна на єдиний в Україні Одеський завод, де стоїть спеціальна лінія для переробки мигдалю.

Наступного року Валерій Буров готує на продаж три тисячі саджанців мигдалю. Планує і надалі вирощувати цю рослину на Кіровоградщині. Також продовжить досліджувати північно-американський горіх пекан та фісташки. Три сорти чоловік уже замовив в Іспанії.

На початок