Кропивничанин Олександр Луньов виростив у своєму саду 12 сортів хурми. Цій справі присвятив 18 років. Цього року отримав перший великий урожай.
Виростити хурму нелегко, бо це рослина іншого клімату, розповів Олександр Луньов.
"Мені, знаєте, так хотілося, щоб хурма була як звичайна грушка, як звичайна сливка. Усе, до чого ми звикли, щоб в садку було. Хурма взагалі більше полюбляє південь. В Україні на південному Закарпатті є. А так, щоб хтось вирощував, то в центрі України я — як першопроходець".

Хурма в садку кропивничанина. Фото: Суспільне Кропивницький

Хурма з кропивницького садка. Фото: Суспільне Кропивницький
Довгий час дерева не приживалися. Садівник почав збирати поради колег, як вирощувати хурму. Одна з них була – не утеплювати дерева на зиму.
"Я на другий рік життя не вкрив саджанці. Думав: "Це ж на дворі так холодно, вони не перезимують". Прийшла весна. Дивлюся, вони всі почали вегетацію, і пішло все, як зазвичай, і от з цього часу я перестав вкривати саджанці".

Дерево з плодами зізіфуса. Фото: Суспільне Кропивницький
У садку Олександра Луньова ростуть 12 сортів хурми, з яких чотири мають плоди.
"Перші приморозки прибирають листву, потім плоди стають візуально досяжні, і ми можемо бачити там, де плоди помаранчеві-помаранчеві, вона така м’якенька, як мармелад. Тепер мені дуже-дуже хочеться, щоб в наших садках хурма стала більша. Щоб приблизно 150-200 грамів була. Зараз якраз є такі сорти, будемо працювати над цим".

Плоди хурми. Фото: Суспільне Кропивницький
Олександр Луньов не продає хурму, вирощує її для родини. Також має в садку інші фрукти. Він — садівник з понад двадцятирічним стажем.
У нас в колекції понад 350 сортів тільки яблук. Є різноманітні груші з усього світу, гібриди кісточкових: персика, слив, нектаринів. Особлива гордість мого саду – це екзотика (хурма, азіміна, зізіфус) і деякі сорти рідкісних яблук, груш".

Олександр Луньов вирощує різні сорти яблук. Фото: Суспільне Кропивницький

Яблука в саду Олександра Луньова. Фото: Суспільне Кропивницький