Суд у США дозволив притягти експрезидента країни Трампа до відповідальності за штурм Капітолія

Суд у США дозволив притягти експрезидента країни Трампа до відповідальності за штурм Капітолія

ЗМІ
Дональд Трамп
Експрезидент США Дональд Трамп виступає у Манчестері в межах нової передвиборчої кампанії, 27 квітня 2023 року, фото: AP

Федеральний апеляційний суд Сполучених Штатів постановив, що експрезидент країни Дональда Трампа не має "абсолютного імунітету" і його можна судити через штурм Капітолія 6 січня 2021 року. Це може відкрити шлях до низки цивільних позовів проти Трампа.

Про це повідомляє The The Washington Post.

Зазначається, що справа, яку розглядали федеральні судді, стосується позову двох офіцерів поліції Капітолія і близько десятка законодавців-демократів. Вони ще у 2021 році подали проти Трампа позов, звинувативши його в провокуванні насильства під час подій 6 січня 2021 року.

Закон, який фігурує в позові, був ухвалений для боротьби з насильством Ку-клукс-клану (руху за першість білої раси – після Громадянської війни в Америці). Зокрема стверджувалось, що Дональд Трамп "вступив у змову" з членами ультраправих груп, які брали участь у штурмі Капітолія. Адвокати експрезидента наполягали, що він захищений від позову, оскільки як президент мав так званий "абсолютний імунітет" – звільнення від відповідальності за будь-які дії, вчинені в межах офіційних обов'язків.

Проте судді одноголосно вирішили, що Трамп "не встановив" свого права на імунітет у тому випадку. Як пише видання, рішення федерального апеляційного суду США у Вашингтоні потенційно відкриває шлях і до інших цивільних позовів, у яких від колишнього президента вимагатимуть компенсації за штурм Капітолія. Трамп ще може його оскаржити.

30 жовтня у штаті Колорадо (США) розпочався судовий процес щодо дискваліфікації експрезидента США Дональда Трампа на виборах глави держави у 2024 році через його ймовірну причетність до штурму Капітолія.

Що відомо про штурм будівлі Капітолія у США

Увечері 6 січня 2021 року розпочався штурм будівлі Конгресу США під час засідання Сенату, де мали затвердити результати виборів президента, на яких переміг Джозеф Байден. Під час штурму у приміщенні сталися сутички протестувальників з поліцією.

Тодішній президент США Дональд Трамп відправив до Конгресу Нацгвардію. Правоохоронці витіснили демонстрантів з будівлі Капітолія. Під час сутичок загинули п'ятеро людей, серед яких офіцер поліції.

19 липня один з учасників штурму будівлі Конгресу США Пол Ходжкінс був засуджений до 8 місяців ув'язнення. Він став першим учасником інциденту, хто отримав реальний вирок.

18 вересня у Вашингтоні влаштували мітинг на підтримку заарештованих під час штурму Капітолія прихильників експрезидента Дональда Трампа.

За даними The New York Times, серед членів ультраправого руху Proud Boys, які штурмували будівлю Капітолію, був інформатор ФБР.

9 жовтня Білий дім офіційно відхилив ініційовану Трампом спробу заблокувати передачу Конгресу документів щодо штурму будівлі Капітолія.

Чинний президент США Джо Байден, виступаючи 6 січня 2022 року з нагоду річниці заворушень, звинуватив Трампа у поширенні брехні про події минулого року та нападі на демократичні інститути.

На початок