В Україні відбулася зустріч щодо Формули миру: представники 83 держав обговорили реалізацію 10 пункту документа

В Україні відбулася зустріч щодо Формули миру: представники 83 держав обговорили реалізацію 10 пункту документа

В Україні відбулася зустріч щодо Формули миру: представники 83 держав обговорили реалізацію 10 пункту документа
Фото: ОП

Глава Офісу президента Андрій Єрмак 1 грудня провів десяту зустріч із представниками дипломатичного корпусу з питань імплементації української Формули миру.

Про це повідомили у пресслужбі ОП.

Захід був присвячений реалізації десятого пункту Формули про підтвердження закінчення війни. До обговорення долучилися 86 учасників: представники 83 іноземних держав і трьох міжнародних організацій.

Єрмак розповів, що за рік спільної роботи всіх причетних українська Формула миру стала цілісною структурою, елементи якої щільно взаємопов'язані.

"Я радий констатувати прогрес за кожним із дев’яти пунктів, які ми вже опрацювали", — зазначив глава Офісу президента.

Посадовець підкреслив, що справедливий, всеосяжний і тривалий мир можливий лише як результат колективної волі й колективних дій.

"Запобігти повторенню війни можна лише в один спосіб — через надійні багатосторонні безпекові гарантії для України й рішучу демонстрацію єдності та відданості відповідальних держав, які поважають міжнародне право", — вказав Єрмак.

Своєю чергою міністр оборони Рустем Умєров наголосив, що єдиний спосіб забезпечити гарантії миру — перемогти Росію на полі бою.

За його словами, аби завдати такого нищівного удару по агресору, українські воїни повинні мати новітні технології та зброю, яка може дати асиметричну відповідь на російські промислові можливості та людські ресурси.

Водночас, на думку очільника Мін'юсту Дениса Малюськи, оптимальним юридичним механізмом завершення війни є багатосторонній договір, до якого можуть бути залучені багато різних зацікавлених підписантів.

"Не лише Україна й Росія, а також і гаранти. Можливо, навіть треті сторони з окремими зобов'язаннями", — пояснив посадовець.

Окрім цього, зауважив міністр, помилки минулого вказують на необхідність чітких формулювань і наявності юридично прописаних зобов’язань.

Заступниця спікера Верховної ради Олена Кондратюк підкреслила, що лише повноцінний безпековий документ чи система безпекових документів і гарантій їх дотримання можуть зупинити агресію назавжди.

"Парламентський вимір дипломатії надзвичайно важливий для пункту 10 Формули миру. Очевидно, що фінальний документ про встановлення миру підписуватиметься не лише двома країнами. Сталий мир у разі закінчення війни може бути забезпечений лише консолідацією країн світу та суспільної думки народів, які представляють їхні парламенти", — переконана нардепка.

Формула миру
В аеропорту "Бориспіль" відбулася зустріч щодо української Формули миру, 1 грудня 2023 рік. Фото: ОП

Учасники зустрічі від союзників

В обговоренні Формули миру, зокрема її десятого пункту, взяли участь посли США, Великої Британії, Німеччини, Канади, Італії, Франції, Японії, Нідерландів, Бразилії, ПАР, Індії, Литви, Норвегії, тимчасовий повірений Польщі в Україні, голова Офісу Ради Європи в Україні, посли Швейцарії, Румунії та Латвії.

Дипломати наголошували на тому, що справедливий і стійкий мир має базуватися на принципах поваги до суверенітету, територіальної цілісності й незалежності України. Було відзначено важливість того, що планування повернення миру відбувається ще під час війни.

Що передбачає українська Формула миру

11 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) Формулу миру для подолання російської загрози.

Документ зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

Формула миру включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.
На початок