США та Німеччина неохоче підтримують швидкий вступ України до НАТО — Euractiv

США та Німеччина неохоче підтримують швидкий вступ України до НАТО — Euractiv

НАТО
Прапори НАТО і країн-членів Альянсу у Вільнюсі, Литва, 9 липня 2023 рік. Фото: AP/Mindaugas Kulbis

Очікується, що 29 листопада НАТО та Україна підпишуть список завдань Києва щодо реформ для майбутнього вступу до Альянсу, попри розбіжності щодо цього процесу та небажання з боку США та Німеччини, які наполягають на тому, щоб процес визначався умовами, а не політичними міркуваннями.

Про це повідомляє Euractiv з посиланням на кількох дипломатів НАТО.

"Ми погодимо рекомендації щодо пріоритетних реформ для України, продовжуючи підтримувати Київ на його шляху до членства в НАТО. Союзники погоджуються, що Україна стане членом НАТО", — заявив 27 листопада генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Цей крок має на меті дати Києву поштовх реформувати стан своїх збройних сил і сфер, пов’язаних із безпекою, і створити контрольний список, який можуть відстежувати члени НАТО. Документ не буде публічним.

Однак, за словами дипломатів, члени НАТО все ще розходяться в думках щодо того, чи реформи, перелічені в річній програмі, є умовами, за яких Україна може вступити в НАТО, чи вони є інструментом наближення Києва до Альянсу.

На Вільнюському саміті в липні лідери НАТО погодилися "надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли союзники погодяться і будуть виконані умови", і назвали саміт "успішним".

Хоча деякі члени НАТО, такі як Німеччина та США, не хотіли повністю звільняти Україну від проведення реформ до приєднання до Альянсу, вони також не хотіли нав’язувати суворий і тривалий процес Плану дій щодо членства (ПДЧ), задовольняючись виконанням Україною "адаптованої річної національної програми" (РНП).

Міністри закордонних справ схвалять розроблений Києвом РНП, який визначає реформи, які він вважає важливими для готовності до вступу в НАТО після закінчення війни разом із рекомендаціями членів НАТО.

За словами одного дипломата НАТО, РНП дає українцям програму реформ, щоб "вони могли почати виконувати домашнє завдання".

Четверо інших дипломатів заявили, що процес річної програми є менш суворим, ніж ПДЧ, якого мав би дотримуватися будь-який претендент на членство в НАТО.

На відміну від попередніх планів реформ, РНП України є набагато коротшим і менш детальним, має 10 сторінок замість 300, перераховуючи пріоритети, а не контрольний список, через що Україні було дуже важко продемонструвати свій успіх, сказав один з дипломатів. Таким чином, буде легше демонструвати досягнення до Вашингтонського саміту НАТО наступного літа.

За словами двох дипломатів, Німеччина та США наполягають на процесі, який керується умовами, а не політичними міркуваннями.

Конкретно це означає, що програма спрямовуватиме реформи, і коли перелічені умови будуть виконані, може виникнути дискусія щодо членства, сказав один зі співрозмовників агентства.

Інші члени НАТО вважають, що програма реформ не містить переліку умов, а є "дороговказом" або "інструментом" для відстеження прогресу та інформування лідерів країн Альянсу.

Зазначається, що опис сфер реформ, як правило, залишає членам НАТО простір для маневру, оскільки вони не прив'язані до суворої оцінки прогресу, а радше висловлюють свою політичну думку. З меншою кількістю деталей для перевірки виконання умов також виникає ризик, що реформи ніколи не будуть достатніми, і це ускладнить надання "зеленого світла" для вступу.

"Зрештою, це залишається політичним рішенням", – сказав дипломат НАТО і навів приклад затримки Туреччини та Угорщини з ратифікацією заявки Швеції на вступ до НАТО через національні інтереси.

Ще один дипломат НАТО сказав, що навіть якби війна з Росією закінчилася завтра, і Україна виконала всі умови, перелічені в плані реформ — члени НАТО все одно повинні були б дати згоду на запрошення, а це може бути важким процесом.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

На початок