Від фіакра до авто: транспорт заможних тернополян

Від фіакра до авто: транспорт заможних тернополян

Більше ста років тому на вулицях Тернополя з'явилися перші автомобілі. Вони стали частиною міської культури. Про це Суспільному розповів кандидат історичних наук Володимир Місько. Володіти машиною означало оплачувати роботу водія та мати власного механіка. Тому в першій половині 20 століття автівки свідчили про достаток. У черговому випуску "Мандрівки довоєнним Тернополем" ви дізнаєтеся, хто були першими власниками авто в Тернополі до Другої світової війни та яким транспортом користувалися тернополяни.

Кінний транспорт
Кінний транспорт на вулицях міста. Суспільне Тернопіль

"Фіакр — це свого роду бричка. Дуже схожа за своїм функціоналом на сучасне таксі. Спереду сидів фірман, позаду було місце для багажу. Фіакри перевозили від двох до чотирьох пасажирів. Вони були різного фасону, різного кольору. Були в Тернополі й омнібуси. Це багатомісні вози, запряжені кіньми. Вони з'явилися на вулицях міста у 1912 році. Перший маршрут у Тернополі пролягав від залізничного вокзалу до Надставної церкви через центр міста. Другий поєднував Заруддя і Микулинецьке передмістя", — розповів Володимир Місько.

транспорт
Кінний транспорт. Суспільне Тернопіль

За словами Володимира Міська, перші велосипеди в Тернополі називали "колесо", а велосипедистів — наколесниками. Такі слова як "велосипед" і "ровер" прижилися пізніше. З часом на велосипед встановили мотор. На вулицях міста з'явилися перші мотоцикли.

"Їхні власники, в основному австрійські офіцери, дозволяли собі їздити навіть тротуарами і влаштовувати перегони посеред вулиць. Улани-мотоциклісти дуже швидко ганяли новим парком. Це сьогоднішній Старий парк. Чим наводили жах на городян, які прогулювалися. Мотоцикли тоді швидко завойовують популярність".

Від фіакра до авто: транспорт заможних тернополян
Велосипед з колекції клубу "ЗАЗ-КОЗАК" у Львові. Суспільне Тернопіль

мотоцикл
Мотоцикл з колекції клубу "ЗАЗ-КОЗАК" у Львові. Суспільне Тернопіль

Свій невеликий автопарк у Тернополі на початку 20 століття мали пожежники.

"На Галичині їх називали фаєрманами. Спочатку для гасіння пожеж вони використовували віз та бочку з водою. Згодом придбали спеціальний автомобіль, а потім і кілька. Наприкінці 19 століття на службі магістрату була пожежна служба. Коні, які раніше служили в пожежній службі, шокували нових власників, оскільки, зачувши сигнал пожежі, бігли в напрямку до магістрату. Поява у Тернополі перших автомобілів стала знаковою подією для міста. У вересні 1923 року місцевий магістрат придбав за 40 мільйонів польських марок "Теллаурін" Ед Клемент", — каже Володимир Місько.

Володимир Місько
Історик Володимир Місько. Суспільне Тернопіль

Директор державного архіву Тернопільської області Федір Полянський розповів Суспільному, що в архіві зберігають справу із загальним списком автомобілів і мотоциклів, зареєстрованих в Тернопільському воєводстві.

"У власності управи Тернопольського воєводства був автомобіль "БЮІК" з номерним знаком 9005, п'ятимісний. Також магістрат Тернополя мав у власності фіат санітарного призначення, п'ятимісний, з номерним знаком 9010. Крім того, був і приватний транспорт. І, зокрема, я би хотів відмітити, також автомобіль доктора медицини, лікаря-фтезіатра, громадського діяча Свистуна Богдана, який проживав в Тернополі на вулиці Міцкевича, 3. В нього у власності був автомобіль "Прага" з номерним знаком 9033. У Тернопільському воєводстві станом на 1933 рік було зареєстровано 625 транспортних засобів. Власниками були як і організації урядового значення, так і приватні особи, в більшості за національним складом поляки і євреї. Але, крім того, і українці також володіли транспортними засобами".

ретроавто
Ретроавтомобіль. Суспільне Тернопіль

"Достеменно відомо, що серед перших автовласників в нашому місті був Володимир Линкевич, доктор, мер міста і викладач гімназії Цегельський", — повідомив Володимир Місько.

старі авто
Ретроавтомобілі. Суспільне Тернопіль

"Взагалі тоді автомобілів було небагато в Україні. Звичайно, що машини були пристосовані для тих умов, які існували в той час. Це відсутність доріг, відсутність достатніх технологій, щоб ці машини їхали швидше. Звичайно, ми розуміли, що автопром розвивається постійно. І, якщо зараз дивитися на цю машину, можна велику хвалу сказати тодішнім конструкторам, хоча б в плані міцності цих машин. Тоді машина робилася для сім'ї, для довшого використання. Тому, відповідно, велика увага приділялася самому кузову, цій основній несучій частині, яка буде витримувати всі навантаження, які машина буде переживати за свою історію. Друге — це двигуни. Звичайно, вони не такі економічні, як зараз. Вони не такі потужні. Але вони просто надійні. Прості й надійні в експлуатації, в використанні повсякденному. І будь-який водій міг в будь-який час цю машину відремонтувати", — розповів керівник клубу "ЗАЗ-КОЗАК" у Львові Остап Бойко.

Остап Бойко
Керівник клубу "ЗАЗ-КОЗАК" у Львові Остап Бойко. Суспільне Тернопіль

За словами Федора Полянського, у 1933 році в Тернополі штрафували за порушенням правил дорожнього руху.

"Зокрема, маємо виписку зі справи про те, що Ігнат Каранович змушений був сплатити один злотий за порушення правил дорожнього руху".

Федір Полянський
Директор архіву Федір Полянський. Суспільне Тернопіль

ретро авто
Салон ретроавтомобіля. Суспільне Тернопіль

Розвиток автотранспорту вимагав і спеціалізованого навчання. У Тернополі почали роботу курси водіїв.

"У середині 30-х років ХХ століття в Тернополі діяли курси з підготовки водіїв і в 1934 році нам відомо про те, що іспит успішно склали 36 майбутніх водіїв. Тернопіль початку ХХ століття — прикордонне місто Австрійської імперії. І хоч новинки автопрому доходили сюди не одразу, автовласників до Другої світової війни стає все більше. Подальший розвиток зупинила війна", — розповів Володимир Місько.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Тернопіль у Viber

Приєднуйтеся до нас в Instagram

Підписуйтеся на наш канал в YouTube

На початок