Україна відігнала флот РФ із частини моря, це дало перевезти 6 млн тонн вантажів — Зеленський

Україна відігнала флот РФ із частини моря, це дало перевезти 6 млн тонн вантажів — Зеленський

Зеленський розповів Міжнародній морській організації про торговельні шляхи України
Президент України Володимир Зеленський. Фото: ОПУ

Президент України Володимир Зеленський 27 листопада звернувся до учасників 33-ї асамблеї Міжнародної морської організації. Він говорив про блокаду РФ у Чорному морі й про те, що Україні вдалося відігнати російський флот із частини акваторії.

Про це йдеться у повідомленні Офісу президента.

Зеленський пригадав, як у перший день повномасштабного вторгнення Росія заблокувала порти України в Чорному морі, порушивши українські торговельні морські шляхи. Це призвело до надзвичайних негативних наслідків, насамперед щодо продовольчої безпеки у світі.

"Продовольство з України впливає на життя майже 400 млн людей у різних куточках світу в Африці, Азії — як для найменш заможних націй, так і тих, чиє соціальне життя стабільне, але будь-коли може стикнутися з браком хліба на столах. Ми цю небезпеку подолали", — сказав глава держави.

Україна після 24 лютого 2022 року змогла відновити діяльність деяких українських морських портів і випустити сотні суден із вантажами до таких країн як Нігерія, Лівія, Марокко, Ємен, Бангладеш, Китай і десятки інших.

Одним з найбільших досягнень України і всієї міжнародної спільноти з питань безпеки стала чорноморська зернова ініціатива, запущена спільно з ООН і Туреччиною.

"Але навіть ця надзвичайно мирна ініціатива з її позитивним впливом на глобальні ринки була знищена Росією. Росія зацікавлена робити зброю з будь-чого, навіть із нестачі продовольства. Російські ВМС неодноразово атакувало цивільні судна й порти, але зараз російські можливості значно обмежені. Ми відігнали їхні військові кораблі з частини моря", — сказав Зеленський.

Завдяки альтернативним експортним маршрутам з України вже вдалося перевезти 6 мільйонів тонн вантажів для країн на трьох континентах: в Африці, Азії та Європі.

Міжнародна морська організація, на думку Зеленського, має приділяти більше уваги для безпеки судноплавства в Україні та в тих країнах, де може відбуватися агресія. Також Зеленський запросив представників Міжнародної морської організації до Одеси — подивитися на роботу портів і наслідки обстрілів РФ.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

15 вересня з порту Одеси вийшов балкер PUMA. Він став п'ятим судном, що скористалося тимчасовим коридором. 4 вересня чотири судна, які вийшли з портів Одещини, вже пройшли шлях морського гуманітарного коридору.

1 жовтня з портів Чорноморськ та Південний на Одещині вийшли три балкери, навантажені агропродукцією та залізною рудою.

Тимчасовий коридор почав діяти з 8 серпня й першочергово використовується для евакуації суден, які перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення РФ.

На початок