У відповідь на дії поляків: українські перевізники влаштували мітинг у ПП "Краківець"

У відповідь на дії поляків: українські перевізники влаштували мітинг у ПП "Краківець"

Доповнено

Сьогодні, 21 листопада, українські перевізники влаштували попереджувальний мітинг на пункті пропуску "Краківець-Корчова". Така акція, за словами організаторів, це відповідь на блокаду поляками трьох пунктів пропуску.

Про це повідомила кореспондентка Суспільного з місця події.

Мітинг стартував о 10:30. Перевізники та водії привезли до пункту пропуску тягачі від своїх вантажівок та розмістили їх обабіч дороги, що веде від польсько-українського колону. Дорогу не перекривали. На акцію прийшов перевізник Микола Хомік.

"Водії дуже нервові. Не знаю, довго то тривати не може. Я думаю, що однозначно цю проблему треба вирішувати і чим швидше, тим краще і для України, і для поляків. Можу сказати, що ми не чекали такого від поляків", — каже перевізник.

Один із учасників акції Любомир розповідає, приїхав на пункт пропуску, бо сам керує вантажівкою і тільки повернувся із рейсу. На пункті пропуску "Краківець" він провів майже тиждень у черзі і повернувся в неділю. На той момент там було понад 500 вантажівок.

"Я в тому гетто був 498 номер. Отак я вирвався і приїхав підтримати хлопців, щоб швидше пропускали, бо мені ще пощастило, я стояв 6 днів по списку. А хлопці вже стоять 9 днів, ті, що були зі мною. Пішов великий наплив машин і збільшилась черга", — говорить чоловік.

Учасники акції, 21 листопада 2023 року, ПП "Краківець-Корчова"
Учасники акції, 21 листопада 2023 року, ПП "Краківець-Корчова". Фото: Ірина Мочульська/Суспільне

Перевізники повісили на тягачах прапори і плакати з написами: "Зніміть блокаду — поверніть українських водіїв додому", "Справжнє братерство — це не дискримінація", "Разом сильніші", а також "Втратить Україна — втрачатиме Польща" українською та англійською мовами.

Плакати на вантажівках, 21 листопада 2023 року, ПП "Краківець-Корчова"
Плакати на вантажівках, 21 листопада 2023 року, ПП "Краківець-Корчова". Фото: Ірина Мочульська/Суспільне

Акцію-мітинг організувала громадська організація "Міжнародні автомобільні перевізники України". Організатор події та керівник організації Володимир Михалевич каже, захід спрямований на те, аби закликати польських перевізників припинити блокаду пунктів пропуску: "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребене". Адже це негативно впливає на економіку і шкодить обом країнам. Також через блокаду сотні водіїв не можуть повернутися додому.

"Водії стоять там по 7-10 днів, живуть там в нелюдських умовах. Тому що групка терористів, я інакше їх не назву, заблокувала кордон. Чому терористи? Бо фактично взяли в заручники наших водіїв і їх не випускають додому. Наші машини стали складами на колесах. Вони завантажені, виїхати, в'їхати не можуть. Зараз акція є попереджувальна, ми хочемо показати, що ми за розблокування кордону, за спільну роботу, за те, щоб нагодувати Європу, бо всі розуміють, що світові потрібне українське зерно", — каже Володимир Михалевич.

Як повідомив Володимир Михалевич, якщо кордони і далі блокуватимуть — проводитимуть масштабніші протести.

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребене".

Учасник страйку Томаш Борковський розповів, що до блокади долучились представники транспортних компаній. Вони вимагають, аби повернули дозволи на комерційні перевезення для України.

Протестувальники заявили, що не будуть блокувати рух для автобусів, легкових авто, а також вантажівок, які перевозять гуманітарну допомогу Україні, або тварин чи швидкопсувні вантажі.

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

Що означає "транспортний безвіз"

14 червня 2022 року Україна погодила з делегацією Єврокомісії спеціальну угоду про лібералізацію автомобільних перевезень, відому як "транспортний безвіз", яка покликана розв'язувати проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення. Із приєднанням до міжнародних митних конвенцій та запуском відповідних законодавчих змін Україна мала виконати 81% своїх зобов’язань Угоди про асоціацію з ЄС у митній сфері.

Заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм повідомив, що після підписання угоди про "транспортний безвіз"дозволи на міжнародні перевезення країнами ЄС будуть не потрібні. Дозволи будуть лише у тих країнах, які не входять до складу ЄС.

Президент України Володимир Зеленський 16 вересня своїм указом затвердив угоду між Україною та Євросоюзом про вантажні перевезення автомобільним транспортом.

16 березня 2023 року Україна та ЄС продовжили ще на рік дію "транспортного безвізу".

На початок