Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук поінформував, що кількість українців, які висловили бажання евакуюватися з палестинського анклаву зростає з кожним днем.
Про це Євген Корнійчук розповів у коментарі Суспільному.
"Станом на зараз це 357 людей, але кожного дня кількість збільшується. Вони всі переважно знаходяться на півдні. Ні технічної, ні військової можливості для евакуації немає", — сказав посол.
За його словами, евакуювати як українців, так й інших іноземців буде важко.
"Скоріш за все це буде дуже важко зробити, враховуючи те, як вирішуються питання на Близькому Сході. Я б ставив зараз умовою для представників міжнародних організацій, таких, як ООН та арабських країн, які надсилають гуманітарну допомогу в Сектор Гази — проходження вантажівок в обмін на випуск принаймні іноземців. І мені відомо, що такі перемовини ведуться. Але ви бачите що постачання гуманітарки туди обмежені, тому важко щось на щось міняти", — сказав Корнійчук.
Він також розповів, що два КПП, які були відкриті на Ізраїль, з початку бойових дій зачинені.
"КПП, яке існує на Єгипет фактично не працювало жодного дня повноцінно. Тому будь-який рух зупинений. Жодна з іноземних дипломатичних установ не змогла евакуювати своїх співгромадян", — сказав Корнійчук.
Щодо єгипетського пункту пропуску "Рафах" на кордоні із Сектором Гази, дипломат зауважив, що влада Єгипту не дуже співпрацює у цьому питанні.
"Єгиптяни не дуже у цьому випадку співпрацюють. Оскільки посилаються на те, що ізраїльтяни обстрілюють цей пункт пропуску. Туди, як відомо, як мінімум двічі прилетіли ракети. Там є жертви серед єгипетських військових. Тому нам відомо офіційно, що за увесь час тільки четверо іноземців змогли покинути Сектор Гази. Пункт пропуску "Рафах" обстрілюється не стільки ізраїльтянами, скільки власне представниками ХАМАСу, які не зацікавлені у тому щоб цивільне населення покидало цю територію, через те, що вони їх використовують як живий щит", — сказав Корнійчук.
Навіть якщо умовно відкрити пункт пропуску "Рафах" тільки для іноземців, каже Корнійчук, ХАМАС буде перешкоджати їм у залишенні території.
"Це ніяк не буде сприяти процесу евакуації. Цих людей просто розстрілюватимуть у спини. Тому зараз треба домовленості. Крім влади Єгипту у них бере участь ще й політичне керівництво Катару. Ми також залучили всі наші зусилля, в тому щоб знайти розуміння", — сказав посол й додав, що дуже бажаним був би візит вищого політичного керівництва України.
"Я знаю що така можливість розглядається. Але рішення поки не прийняте", — сказав Корнійчук.
Раніше речник міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко повідомив Суспільному, що станом на 26 жовтня підтверджено інформацію про 21 загиблого українця, а також 1 зниклого безвісти. За його словами, у Секторі Гази — 3 загиблих (двоє дітей та доросла людина), а також 6 поранених, із яких 3 дітей.
Що відомо про евакуацію українців з Ізраїлю та Сектору Гази
Перший евакуаційний авіарейс із громадянами України вилетів зі столиці Ізраїлю 14 жовтня. За даними МЗС, на борту було 207 громадян України, зокрема 63 дитини.
16 жовтня з ізраїльського аеропорту Бен Гуріон (Тель-Авів) рейсом авіакомпанії HiSky до румунського міста Клуж відлетів другий евакуаційний борт зі 155 українцями, з яких 107 жінок та 23 дитини.
Ввечері 16 жовтня з Тель-Авіву до Бухаресту (Румунія) вилетів третій евакуаційний рейс з 74 громадянами України, більшість з яких жінки та діти.
19 жовтня чартерним рейсом Тель-Авіву до Румунії відлетів четвертий евакуаційний борт з 79 українцями.
Станом на 23 жовтня запит на евакуацію з Сектору Гази подали 349 українських громадян, сказав Суспільному український дипломат у Єгипті Владислав Рудник. КПП "Рафах", через який має відбутися евакуація, поки все ще закритий.
24 жовтня вранці в МЗС України говорили, що пів тисячі українців перебувають у Секторі Гази, з них лиш понад 300 громадян зареєструвалися для евакуації.
Що відомо про вторгнення ХАМАСу в Ізраїль
Вранці 7 жовтня, бойовики руху ХАМАС вторглися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь ЦАХАЛ розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня, 8 жовтня, у країні ввели воєнний стан, скасовані усі авіарейси.
Вранці 9 жовтня речник армії Ізраїлю сказав, що ЦАХАЛ відновив контроль над усіма прикордонними містами Гази, з яких розпочався наступ бойовиків, а очільника ХАМАСу Ях'ю Сінвара збираються ліквідувати.
ХАМАС затримав близько 150 заручників після свого наземного вторгнення, серед них діти, люди похилого віку та молодь. Він попередив, що почне вбивати заручників кожного разу, коли Ізраїль завдасть удару по цивільній цілі в Газі без попередження.
9 жовтня також міністр оборони Ізраїлю Йоав Ґаллант заявив про "повну облогу" Сектору Гази в межах боротьби з терористичним угрупованням ХАМАС, зокрема й про знеструмлення регіону. При цьому ЦАХАЛ продовжує завдавати ударів по регіону.
11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що Сектор Гази залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю.
13 жовтня Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту".
Контрольно-пропускний пункт Рафах, який є основним пунктом виїзду з непідконтрольної Ізраїлю території Гази, згідно з повідомленнями офіційних осіб в Газі і єгипетських джерел, був закритий з 10 жовтня після ізраїльських бомбардувань Сектору Гази. Генсек ООН Антоніу Гуттереш закликає відкрити гуманітарні коридори і звільнити заручників, яких захопили бойовики ХАМАСу.
Ввечері 17 жовтня ХАМАС звинуватив Ізраїль в атаці на лікарню в Секторі Гази. Внаслідок влучання ракети загинули понад 500 людей, сотні людей отримали травми.
Що відомо про ізраїльсько-палестинський конфлікт
В 1967 році Ізраїль окупував Східний Єрусалим та Західний берег, більшу частину Сирійських Голанських висот, а також Сектор Гази та Єгипетський півострів Синай.
15 серпня 2005 року в рамках плану одностороннього розмежування, Ізраїль почав евакуацію єврейських поселенців (8500 осіб) і військ з району. До 22 серпня Сектор Гази покинули всі єврейські поселенці. 12 вересня був виведений останній ізраїльський солдат, що завершило 38-річну ізраїльську окупацію Сектора Гази. Проте протягом всього часу до сьогодні між регіонами велися атаки з повітря.
Останні новини про перебіг подій в Ізраїлі і Секторі Гази читайте тут.