Член ТКГ Вітольд Фокін дав скандальне інтерв'ю, у Зеленського його слова заперечили. Що відбувається

Член ТКГ Вітольд Фокін дав скандальне інтерв'ю, у Зеленського його слова заперечили. Що відбувається

Член ТКГ Вітольд Фокін дав скандальне інтерв'ю, у Зеленського його слова заперечили. Що відбувається Вікіпедія

Перший прем’єр-міністр України та чинний заступник голови української делегації в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Вітольд Фокін 30 серпня заявив, що особливий статус потрібно надати усьому Донбасу, включно з підконтрольними та непідконтрольними територіями, провести місцеві вибори на території ОРДЛО, а для припинення воєнних дій "необхідно оголосити загальну амністію". Ці висловлювання викликали резонанс в українському політикумі. В Офісі президента заявили, що думка Фокіна не відображає позицію України в ТКГ, а голова української делегації на переговорах в Мінську Леонід Кравчук заявив, що експрем'єр не погоджував з ним свою позицію.

Що сказав Фокін

"Важливе питання про амністію. І з того боку, і з іншого боку було скоєно багато злочинів, які в кінцевому підсумку повинні бути розслідувані, а винні нехай понесуть покарання. Але сьогодні, щоб припинити війну і вберегти життя бійців і командирів, моя позиція - потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, розв'язати питання особливого статусу окремих районів, а краще – всього Донбасу", – заявив Вітольд Фокін у своєму інтерв'ю.

Про ці вимоги з боку представників Росії в ТКГ раніше заявляв Леонід Кравчук. За його словами, представники РФ в ультимативному порядку вимагали від української сторони забезпечити проведення виборів в ОРДЛО. Але, за словами Фокіна, Росія не висувала ультиматумів.

"Я не вважаю це ультиматумом. На початку нашої зустрічі була така "гра": щоб ми не говорили, ні пропонували, пан Гризлов відповідав: "почнімо з четвертого пункту". Але Кравчук знайшовся, запропонувавши варіант звернення до Ради, це зіграло позитивну роль. Я вважаю, що українська делегація знайшла вихід з глухого кута", – сказав він в інтерв'ю.

Позиція колишнього прем'єра викликала неабиякий резонанс. Її прокоментували члени української делегації в ТКГ, голова Офісу президента Андрій Єрмак і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, депутати й експерти-правники.

Що кажуть в ТКГ

"Зі мною він це інтерв'ю не узгоджував, делегація, яка працює у форматі Мінських угод у ТКГ це питання не обговорювала ніколи", — повідомив у коментарі Суспільному голова української делегації в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук. Він додав, що це – особиста думка Фокіна, а не офіційна позиція.

"Офіційної позиції ні глави делегації, ні самої делегації немає, оскільки це питання Вітольд Павлович ніколи не ставив і не просив ніякої згоди. Тому для мене, як і для всіх, це (заяви Вітольда Фокіна - ред.) було неочікувано", — наголосив Кравчук.

Член української делегації в ТКГ Сергій Гармаш заявив у Facebook, що ідея надання особливого статусу всьому Донбасу "стане передостаннім кроком для запуску процесу фрагментації України і може стати приводом до початку громадянської війни".

"Як на мене, так краще взагалі на якийсь час відмовитися від Мінського сценарію повернення Донбасу, ніж повертати його на умовах Росії. Якщо ми не можемо виконати Мінськ з користю для нас, інтерпретувати "особливий статус" та інші зобов'язання по Мінську в прийнятному для України варіанті, то навіщо нам такий Мінськ?", — написав журналіст.

Читайте також: "Кравчук попросив змінити постанову про місцеві вибори на вимогу ОРДЛО і Росії "

Що кажуть в Офісі президента

Як зазначив голова ОПУ Андрій Єрмак, окремі коментарі Вітольда Фокіна не відображають офіційної позиції української делегації у ТКГ.

"Давайте відокремлювати особисту позицію від позиції делегації. Вітольд Фокін щойно приєднався до переговорного процесу та розбирається з тематикою. І якраз деякі одіозні та двозначні формулювання, на які чомусь погодилася попередня влада, сьогодні українська сторона намагається пом’якшити чи застосувати виключно в межах національних інтересів України", — заявив Єрмак.

Він наголосив, що амністія не може стосуватися осіб, які скоювали воєнні злочини, захоплювали заручників, катували та вбивали полонених, торгували людьми, брали участь у фінансуванні тероризму та вчиняли інші тяжкі злочини.

Єрмак також додав, що Мінські угоди та пропозиції української делегації з доопрацювання законопроєкту про особливості місцевого самоврядування на територіях окупованого Донбасу не передбачають особливого статусу для всього Донбасу — йдеться виключно про тимчасово окуповані райони.

Що кажуть у МВС

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков розкритикував заяви Фокіна про амністію та особливий статус для всього Донбасу.

"Жоден наш солдат не має загинути через недолугі політичні спекуляції. Тому заява представника України у ТКГ В. Фокіна про загальну амністію та особливий статус для всієї території Донбасу є провокативною і не відповідає національним інтересам. Памʼятаємо про те, що за кожен клаптик української землі на Донбасі загинули тисячі наших солдатів", — зазначив Аваков.

Читайте також: "Кравчук: Росія ставить умови щодо зустрічі у Нормандському форматі "

Що кажуть народні депутати

Співголова фракції "Європейська Солідарність" Ірина Геращенко зазначила, що партія вимагає негайного звільнення Фокіна з Тристоронньої контактної групи "за капітулянтські заяви, які звучать як державна зрада".

"Хочемо нагадати, що з вуст нинішніх очільників Тристоронньої контактної групи останні заяви звучать, як державна зрада. Коли на Україну набираються все нові і нові зобов’язання, а Російська Федерація, яка не виконала жодного пункту Мінських угод: вона не вивела свої війська і техніку, не звільнила всіх заручників, не допустила гуманітарні, міжнародні місії на Донбас", – наголосила Геращенко.

Голова Комітету Ради з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський у коментарі Суспільному повідомив, що остання амністія в Україні відбулась у 2016 році, і чотири роки вже амністії не було.

"Питання амністії осіб, які беруть участь у бойових діях на сході України, з того боку , так би мовити, — це є частиною перехідного правосуддя і, звичайно, не може бути всеосяжним. Тобто вони не можуть підпадати під загальну амністію через те, що злочини, які визнаються міжнародним законодавством у якості воєнних злочинів, не можуть мати строку давності. Не може бути амністії за катування, ведення агресивної війни, це ті злочини, які жодна країна не може амністувати. Навіть у разі визнання національним законодавством, за міжнародними законами особа все одно буде притягуватись до відповідальності — національним або міжнародним судом", — зазначив він.

Слова Вітольда Фокіна заперечив голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

"Ми не можемо викликати в Раду Фокіна для надання пояснень, викликати ми можемо тільки тих, кого ми призначали. Ми можемо тільки запросити членів ТКГ на бесіду чи діалог в рамках співпраці, такий діалог у нас відбувся з паном Кравчуком. На нашу думку, діалог відбувся конструктивно. З часом ми проведемо такий діалог і з паном Фокіним", — повідомив він.

У фракції "Голосу" теж заявили про загрозу національній безпеці у пропозиціях Фокіна.

"Сьогодні Україні пропонують те саме, що й 5 років тому: вибори на окупованих територіях, повну амністію й особливий статус. Однак ми наполягаємо: будь-які спроби провести вибори на окупованому Донбасі восени — це серйозна загроза національній безпеці, державному суверенітету й територіальній цілісності. Закликаємо парламент цього не робити!", — йдеться в заяві фракції.

Що кажуть експерти

Співголова громадської ініціативи “Права справа” Дмитро Снєгирьов вважає, що Вітольд Фокін наразі не є приватною особою, тому його заяви мають офіційний характер. “Тому, спроби показати ці наміри, як наміри приватної особи, не мають під собою ніякого підґрунтя”, – зазначає він.

Експерт називає ці заяви “спробами “поміряти температуру” суспільства на певні подразники: “Кинути “камінчик”, і подивитись, які “хвилі підуть”…Мене, як луганчанина, дуже вразила думка Фокіна щодо надання особливого статусу усім територіям Донецької і Луганської областей, яка дуже збігається з висловлюваннями “ватажків” так званих “ЛНР-ДНР”, які неодноразово заявляли, що території так званих “республік”, це не ті що є на сьогодні, а це – територія Луганської та Донецької областей”, – зазначив експерт.

Співзасновниця нацплатформи "Діалог про мир та безпечну реінтеграцію" Юлія Тищенко повідомила в ефірі "Суспільної студії", що пан Фокін може мати будь-яку позицію та її озвучувати, але у складі офіційної делегації, такі висловлювання суттєво послаблюють українські позиції".

"Ті заяви, які озвучив пан Вітольд Фокін, вони фактично ретранслюють російський порядок денний, і стосовно особливого статусу Донбасу, і стосовно тотальної амністії. І при чому не лише щодо ОРДЛО, але і Донбасу в цілому. Я абсолютно погоджуюсь, що перебуваючи в офіційній делегації, тобто беручи участь в таких чутливих перемовинах, та де потрібно "ходити між крапельками", просто дійсно неприпустима така самотворчість", — додала вона.

Колишня членкиня Європейської комісії "За демократію через право" (Венеційської комісії) Марина Ставнійчук навпаки зазначила, що не бачить "жодної логіки: ні політичної, ні юридичної" у критиці заяви Фокіна. Вона додала, що його словам "ґрунтуються цілком на Мінську-2, який підписувався за президентства Петра Порошенка".

"Сьогодні ті, хто говорить, що заяви Кравчука та Фокіна не відповідають національним інтересам, суперечать самі собі та своїй поведінці упродовж останніх років з 2014-15 років. Бо коли такі як я ще влітку-восени 2014 року та у лютому і навесні 2015 року, стверджували про неприйнятність Мінських угод для України, тоді ті самі люди були повністю заангажовані на них", — наголосила експертка.

Що каже Вітольд Фокін

Сам заступник голови української делегації в ТКГ зазначив у коментарі "5 каналу", що представники чинної влади критикують його, бо мають зв'язок із "попередниками".

"Це означає, що в провладних структурах є заслані козачки. Якщо прихильники війни скаженіють, значить мої слова потрапили туди, куди треба. Нам треба принести в Україну мир, що ми й збираємося робити", – заявив Фокін і додав, що бурхливою реакцією на свої слова – задоволений.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди