Зруйнована мозаїка "Інформаційний простір" у Львові: що кажуть власник приміщення та мерія

Зруйнована мозаїка "Інформаційний простір" у Львові: що кажуть власник приміщення та мерія

Зруйнована мозаїка "Інформаційний простір" у Львові: що кажуть власник приміщення та мерія
Панно раніше і тепер. Колаж: Юрій Волощак, Суспільне Львів

У Львові знищили мозаїку "Інформаційний простір" у приміщенні видавництва "Вільна Україна". Це панно створив художник Богдан Сойка в 1981 році. Власник приміщення каже, що мозаїка зруйнувалася сама,тим часом місто звернулося до правоохоронців, президента та прем'єр-міністра.

Власник приміщення на вулиці Володимира Великого, 2 Сергій Васечко каже, що мозаїка зруйнувалась сама. За його словами різнокольорові камінці, що мають назву смальта, обсипались через замокання із даху. Окрім того — не знав, що вона має цінність.

"Стіна є мокра, вона сиплеться, неодноразово була мокрою, і воно обсипалося. Для мене ця мозаїка цінності не мала, оскільки там було слово "Ленін". Я виріс не в ту епоху, для мене це як тригер", — каже власник приміщення Сергій Васечко.

Зараз на стіні залишились авторські креслення.

Зруйнована мозаїка "Інформаційний простір" у Львові: мерія звернулася до президента
Власник будівлі Сергій Васечко біля місця, де була мозаїка. Суспільне Львів

"Прізвище Леніна" зі стіни зняли декілька років тому, каже керуюча справами міського виконкому Наталія Алєксєєва. І пояснює — ніхто не має права самостійно вирішувати цінність мистецьких об'єктів, для цього є спеціальні комісії.

Сьогодні (2 жовтня, — ред.) у мерії створили звернення до президента і до прем’єр-міністра.

"Ми адресували такого листа, який будемо скеровувати сьогодні, щоб вони повернулися до тих законодавчих змін, які ще були ініційовані в 2018 року, про посилення відповідальності за руйнування і нищення об’єктів культурної спадщини. Щодо децентралізації у цій сфері, бо це єдина, напевно, сфера, яка ще залишилась не децентралізованою. Щоб це дало більше сенсу і ресурсів на місцях", — пояснює керуюча справами міського виконкому Наталія Алєксєєва.

Поки, за словами Наталії Алєксєєвої, про знищення мозаїки написали заяву до поліції. І далі розглядатимуть чи можна мозаїку відновити і якими способами, адже як повідомив власник, жодного шматка смальта, із якої була виготовлена мозаїка — не збереглося.

Зруйнована мозаїка "Інформаційний простір" у Львові: що кажуть власник приміщення та мерія
Зруйнована мозаїка "Інформаційний простір" у Львові. Фото: Суспільне Львів

"Найшвидший механізм, аби відновити — це добра воля власника. Якщо власники оголошують, що вони готові у співпраці з художниками докласти зусиль і відновити — це перше, на що ми будемо звертати увагу", — додає Наталія Алєксєєва.

Тим часом власник каже, що камінців смальти, з яких була виготовлена мозаїка, не збереглося.

"Камінчиків я не зберігав, цінності вона для мене не мала. Охоронного договору ніякого підписано не було, жодних паперових стосунків не було. Громада вирішить — ми готові допомогти в тому, але ми її не руйнували", — говорить власник приміщення на Володимира Великого Сергій Васечко.

Зруйнована мозаїка "Інформаційний простір" у Львові: що кажуть власник приміщення та мерія
Мозаїка "Інформаційний простір" у Львові. Фото: Суспільне Львів

Зараз у місті є реєстр міських мозаїк, що мають цінність. Перелік створили після знищення мозаїки "Море і риби" на тій же вулиці Володимира Великого, 26а. До цього переліку входила також мозаїка "Інформаційний імпульс". Її створили на базі кандидатської дисертації Наталії Піддубної.

Дослідниця каже, що будь-яке відновлення не матиме такого ефекту, як авторська робота.

"Вона є унікальна, вона виконана на високому технологічному рівні, художній задум – вона вирізняється серед тих робіт, які були в той час. Відновити панно реально. Але це вже буде не той твір, враховуючи те, що немає такої детальної фіксації навіть як це було з "Океаном". Це нагадування нам про те, що не можна нищити культурну спадщину", — говорить старша викладачка "Львівської політехніки" Наталія Піддубна.

За словами Наталії Алєксєєвої, у переліку Львівської мерії перебуває зараз 81 міська мозаїка.

Що відомо про цю мозаїку

Мозаїку "Інформаційний простір" створив Богдан Сойка у 1981 році спеціально для інтер'єру вестибюля "Союздруку". Вона була зроблена зі смальти та заповнювала майже всю площу стіни. Панно зображувало п'ятьох дівчат, які символізували материки та обмін інформацією у світі. "Білошкіра" жінка, наприклад, символізує Євразію та передає книги.

Богдан Сойка (1938–2018) — український художник-живописець, монументаліст, член Національної спілки художників України. Автор численних портретів, пейзажів, сюжетних композицій, мозаїк та панно.

На початок