Уперше за межами Євросоюзу: у Києві зібралась Рада ЄС із закордонних справ

Уперше за межами Євросоюзу: у Києві зібралась Рада ЄС із закордонних справ

Важливо
Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель під час зустрічі голів МЗС Євросоюзу
Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель під час зустрічі голів МЗС Євросоюзу, 20 березня 2023 року. Фото: AP

У Києві стартувала Рада ЄС із закордонних справ. До зустрічі долучилися міністри і заступники міністрів закордонних справ усіх 27 країн-членів ЄС.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Зокрема, участь у зустрічі беруть міністри Німеччини Анналена Бербок, Франції Катрін Колонна, Литви Ґабріелюс Ландсберґіс, Чехії Ян Ліпавський.

Розпочали захід міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба спільно з Високим представником ЄС Жозеппом Боррелем.

Що сказали Кулеба і Боррель

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, проведення у Києві Ради міністрів закордонних справ Європейського Союзу — це історична подія, тому що вперше в історії Рада міністрів закордонних справ збирається за межами нинішніх кордонів Європейського Союзу.

“Але в межах майбутніх кордонів Європейського Союзу. І це вже саме по собі послання, послання підтримки. Я задоволений підтримкою, яку Європейський Союз надає Україні, за що ми дуже вдячні”, — сказав Кулеба.

Він додав, що мав можливість обговорити з Високим представником ЄС Жозепом Боррелем майбутню зустріч і питання, які будуть на ній обговорюватися.

“Ми з нетерпінням чекаємо на цю дискусію і будемо рухатися вперед з підтримкою і нашими спільними зусиллями для забезпечення безпеки і процвітання”, — сказав міністр.

Як відзначив Високий представник ЄС Жозепп Боррель, такі зустрічі є неформальними, тому що, по-перше, вони проходять поза кордонами Європейського Союзу, а, по-друге, тому що вони вважаються політичними дебатами на високому рівні.

“Політичними дебатами, які не мають на меті прийняття рішень, але є своєрідним мозковим штурмом, який нам потрібен для того, щоб працювати разом з вами, щоб подивитися на ситуацію з війною, як ми можемо підтримати Україну і як ми можемо продовжувати це робити”, — сказав Боррель.

Він пояснив, що міністри вивчать мирний план президента України Володимира Зеленського, щоб зібрати більше підтримки.

“Всі мої колеги приїхали сюди, щоб висловити свою прихильність, прихильність Союзу”, — додав Боррель.

Голова МЗС Словаччини: у грудні ЄС проведе оцінку зусиль України і вирішить, як діяти далі

Міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Влаховський заявив, що це дійсно символічний момент, коли керівники зовнішньополітичних відомств країн Європейського Союзу зустрічаються у Києві.

"Ми прийшли сюди, щоб висловити нашу повну підтримку суверенітету і територіальній цілісності України. І ми приїхали сюди, щоб підтримати ваші інтеграційні амбіції до Європейського Союзу. Цей рік буде дуже важливим. У листопаді буде оцінка, потім у грудні лідери наших країн зустрінуться і вирішать, як діяти далі", — заявив Влаховський.

Данія відкриє новий офіс посольства в Миколаєві

Про це повідомив міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен у кулуарах Ради ЄС.

"20 мільйонів євро – це гарне надходження до Дансько-українського фонду, який виводить Данію на перше місце, коли йдеться про підтримку України. Я також радий повідомити сьогодні, що ми збираємося відкрити новий офіс посольства в Миколаєві на прохання президента Зеленського", — сказав Расмуссен.

Він додав, що Нідерланди взяли на себе особливу відповідальність за відновлення Миколаєва та цього регіону, і спочатку цього тижня вони матимуть повноцінний офіс у Миколаєві.

"Тому я сподіваюся, що ця зустріч покаже підтримку правомірній боротьбі України за свободу", — додав міністр.

Нідерланди глибоко віддані підтримці України стільки, скільки буде потрібно, чого б це не коштувало — голова МЗС

Про це в кулуарах Ради ЄС, що відбувається у Києві, заявила міністрка закордонних справ Нідерландів Ганке Брюїнс Слот.

"Ми робимо це за допомогою нашої коаліції F-16. Нідерланди також є провідною країною з питань підзвітності. Ми повинні притягнути Росію до відповідальності за життя людей за її агресію. І важливо чинити тиск на Росію за допомогою санкцій. Ми повинні робити все, що потрібно, до тих пір, поки це буде потрібно для свободи народу України", — сказала міністерка.

Брюїнс Слот також додала, що Нідерланди доклали багато зусиль, щоб передати зброю Україні: танки, бойові танки, а також гаубиці.

"Зараз ми працюємо разом з багатьма країнами над F16. Це дуже важливо, щоб українські солдати мали гарну амуніцію, гарну зброю, щоб воювати, боротися за народ України, а також боротися за свободу Європи. Це війна не лише проти українців, це війна Європи як континенту. Я відчуваю це глибоко", — зазначила урядовиця.

Чеські компанії планують долучитися до реконструкції України

Про це заявив голова МЗС Чехії Ян Ліпавський.

"Ми сьогодні тут, щоб показати єдність і підтримку України. Чехія дійсно робить досить багато, щоб допомогти Україні. Перш за все, що стосується військової допомоги, ми відправляємо боєприпаси, важку техніку. Ми допомагаємо Україні гуманітарною допомогою. Ми приєдналися до плану Зеленського з 10 пунктів. Щодо зусиль з досягнення миру: ми співголовуємо групою з ядерної безпеки, яка була номером один. А також Чехія прийняла півмільйона біженців війни, яким ми надаємо притулок і житло", — розповів Ліпавський.

Він висловив сподівання, що чеські компанії також зможуть долучитися до реконструкції.

Бербок: Німеччина опрацьовує додаткове надання зброї Україні

Про це міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила під час Ради ЄС в Києві.

"Зброї надано вже багато. Ми працюємо над оцінкою того, що можна ще надати з Євросоюзу, і з інших країн, поза межами ЄС та розширюємо співробітництво", — зазначила Бербок.

Колонна: Рада ЄС із закордонних справ у Києві — винятковий дипломатичний жест

Як сказала міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна, присутність глав МЗС в Києві є, перш за все, винятковим дипломатичним жестом.

“27 міністрів закордонних справ європейських країн зустрічаються сьогодні вперше, і вони проведуть кілька робочих зустрічей із президентом Зеленським. Це означає, що ми стоїмо на боці України. Повторюю, це вперше: ми тут, у прямому сенсі, на боці України, сьогодні всі разом, і ми хочемо показати свою повну і тривалу підтримку за допомогою цього жесту”, — сказала Колонна.

"Сьогодні я скликаю міністрів закордонних справ ЄС у Києві на першу в історії зустріч усіх 27 країн-членів за межами ЄС. Майбутнє України — в ЄС", — написав раніше Боррель у соцмережі Х (колишній Твіттер).

1 жовтня Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель взяв участь у заходах із вшанування захисників України у Києві.

30 вересня стало відомо, що до Одеси з неоголошеним візитом прибув Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.

На початок