У Болгарії фермери протестують через скасування заборони на імпорт українського зерна

У Болгарії фермери протестують через скасування заборони на імпорт українського зерна

У Болгарії фермери протестують через скасування заборони на імпорт українського зерна
Фото: Unsplash

У Болгарії фермери та переробники по всій країні розпочали акції протесту у вузлових точках країни через рішення парламенту не продовжувати заборону на імпорт зерна з України після 15 вересня. Були заблоковані прикордонні переходи, головні дороги та автомагістралі.

Про це пише Forbes Болгарія.

“У Болгарії сьогодні о 10 годині ранку фермери та переробники вивели важку техніку на транспортні розв'язки. Фермери протестують після того, як парламент не зміг продовжити надзвичайні заходи, що забороняють імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України після 15 вересня”, — йдеться у повідомленні.

Протестувальники мають п'ять основних вимог до уряду.

Перш за все, це продовження заборони на імпорт соняшнику, пшениці, кукурудзи та ріпаку з України та введення заборони на імпорт нерафінованої олії, свіжих та заморожених фруктів та овочів, молока та молочних продуктів, м'яса та м'ясопродуктів, живих тварин, меду та продуктів бджільництва з України, а також посилення контролю за походженням, якістю та безпечністю сільськогосподарської продукції, що імпортується в країну.

Фермерська спільнота також вимагає виплатити фермерам повну суму компенсації за збільшення виробничих витрат через війну в Україні до 30 вересня цього року та зняти обмеження на розмір допомоги, а також негайно виплатити державну допомогу для компенсації фермерам, які мають 100-відсоткові посівні площі під паром.

Серед запитів також надання необхідних коштів для повторної нотифікації існуючих та нових державних дотацій, в тому числі мінімальних дотацій для виробників винограду, картоплі, малини, тепличної продукції та тютюну, а також для фермерів, які займаються тваринництвом, та виробників меду.

Надзвичайні заходи, що забороняють імпорт до Болгарії, Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини українського зерна, були запроваджені Європейською Комісією після протестів фермерів у цих країнах. Відповідно до цього заходу, пшениця, ріпак, соняшник і кукурудза можуть перевозитися транзитом через ці країни, але не можуть бути запропоновані на їхніх внутрішніх ринках.

У п'ятницю Європейська комісія оголосила, що не продовжуватиме тимчасові обмеження на імпорт сільськогосподарської продукції з України.

Раніше парламент Болгарії підтримав скасування заборони на імпорт українського зерна після 15 вересня. Це сталося після трохи більше двох годин дебатів на пленарному засіданні Національних зборів.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня Європейська комісія продовжила обмеження на імпорт української агропродукціїдо 15 вересня 2023 року. Обмеження стосуються імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочується з 17 до 6 тарифних ліній.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять Європейський Союз подовжити заборону на імпорт українського зерна, термін дії якої завершується 15 вересня, щонайменше до кінця року.

15 вересня Європейська комісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною країни Європейського союзу.

На початок