Кабмін виділив понад 135 млн грн на питну воду для постраждалих областей через підрив Каховської ГЕС

Кабмін виділив понад 135 млн грн на питну воду для постраждалих областей через підрив Каховської ГЕС

Херсонщина. Підірвана Каховська ГЕС
Херсонщина. Підірвана Каховська ГЕС. Фото: Каховська міська військова адмінстрація/Telegram

Уряд виділив з резервного фонду держбюджету додатково майже 135,5 млн грн на забезпечення питною водою Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей, де системи водопостачання постраждали внаслідок підриву Росією греблі Каховської ГЕС.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства економіки України.

Зазначається, що додаткові кошти спрямують на відновлення, реконструкцію чи капітальний ремонт водогонів, водозабірних споруд та насосних станцій, аварійних резервних ниток водозабірних споруд тощо у Дніпропетровській області.

За словами першої віцепрем’єр-міністерки – міністерки економіки України Юлії Свириденко, уряд відразу після здійснення Росією терористичного акту на Каховській ГЕС ухвалив низку рішень щодо допомоги людям та фінансування робіт із забезпечення водопостачання у постраждалих регіонах. Одним із таких рішень було виділено близько 845 млн грн для Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей.

"На жаль, наслідки теракту виявилися гіршими, аніж прогнозувалося. Рівень води у Каховському водосховищі впав нижче критичного. І щоб забезпечити людей водою, потрібно реалізувати більш складні і вартісні технічні рішення. Саме тому ми виділили додатково на ці роботи 135,5 млн грн", — сказала Свириденко.

З урахуванням цьго рішення загалом на заходи із забезпечення транспортування питної води до цих чотирьох регіонів країни, що постраждали від теракту на Каховській ГЕС, уряд виділив сумарно 980,5 млн грн.

З них на відновлювальні роботи у:

  • Дніпропетровській області — 295,1 млн гривень;
  • Запорізькій області — 26,3 млн гривень;
  • Миколаївській області — 274,6 млн гривень;
  • Херсонській області — 384,5 млн гривень.

22 серпня уряд виділив додатково 7 млрд грн з фонду ліквідації наслідків збройної агресії для реалізації експериментального проекту з будівництва магістральних водогонів  у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних зі знищенням греблі Каховської ГЕС. Загалом, з урахуванням попередніх асигнувань на експериментальний проект виділено 8,5 млрд грн.

Окрім того, раніше Кабмін виділив 120 млн грн Держагентству водних ресурсів для сталого забезпечення жителів Миколаєва питною водою.

Також Кабмін ухвалив рішення про виділення 565 млн грн на матеріальну грошову допомогу постраждалому населенню Миколаївської та Херсонської областей, рішення про виділення 271,464 млн грн для надання одноразової матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню внаслідок підриву РФ греблі Каховської ГЕС за втрачений врожай, виділення 980 млн грн на нову бюджетну програму з відновлення пошкодженого чи зруйнованого внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС житла.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська 6 червня 2023 року підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них були на лівобережжі Херсонщини.

За даними МВА України, станом на вечір 20 червня 2023 року офіційно повідомили про загибель 21 людини на Херсонщині внаслідок підриву російською армією Каховської ГЕС.

Пізніше встановили місцеперебування 202 жителів області, яких вважали зниклими після підриву російськими військовими Каховської ГЕС.

У воді опинилося 600 кв. кілометрів. До зони підтоплення потрапили АЗС, нафтобази, об'єкти промисловості, місця зберігання хімікатів. Також пошкоджена майже третина лісів, або понад 64 тисячі гектарів. Першочергово на відновлення навколишнього середовища регіону потрібні 32 мільярди грн.

На деокупованій території Херсонщини визначили місця для буріння 50 нових свердловин, аби забезпечити місцеве населення питною водою у громадах де відсутнє водопостачання.

В Україні почали розробляти два етапи проєкту відновлення Каховського гідровузла, у склад якого входить відбудова Каховської гідроелектростанції.

Основний етап ліквідації наслідків катастрофи після підриву російськими військами Каховської ГЕС на Херсонщині завершився 30 серпня 2023 року. Спалахів холери не виявили, повідомив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

На початок