Станом на початок липня 78% опитаних Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва респондентів вважали, що президент України несе пряму відповідальність за корупцію в уряді та воєнних адміністраціях. Не погоджувалися з цим твердженням 18% опитаних.
Відповідні результати дослідження громадської думки оприлюднені на сайті Фонду.
При цьому українці старшого віку більш вимогливі до президента, ніж молодь. Якщо серед опитаних віком 18–29 років 70% погоджуються з тезою, що глава держави несе відповідальність за корупцію, то серед людей віком 60+ частка критично налаштованих зростає до 81%. Інших суттєвих відмінностей — за матеріальним становищем чи регіоном проживання — немає.
У серпні більше половини (52,5%) опитаних висловили думку, що зараз можна критикувати владу за корупцію і не згодні з тим , що така критика дестабілізує країну та зменшує довіру закордонних партнерів.
У дослідженні представлено результати двох загальнонаціональних опитувань, проведених Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова та Київським міжнародним інститутом соціології у липні та серпні 2023 року.
Опитування, проведене Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, здійснювалося з 9 по 15 серпня 2023 року за підтримки програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні. Дослідження проводилося в усіх регіонах України, окрім АР Крим, Донецької та Луганської областей. У Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Харківській областях опитування проводилося на територіях, які контролюються урядом України та на яких не ведуться активні бойові дії. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років.
Опитування, проведене Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології, здійснювалося методом face-to-face з 3 по 17 липня 2023 року в усіх регіонах України, окрім АР Крим, Донецької, Луганської та Херсонської областей. У Запорізькій та Харківській областях опитування проводилося на тих територіях, що контролюються урядом України, та на яких не ведуться бойові дії. Опитано 2011 респондентів віком від 18 років.
У "Слузі народу" відреагували на опитування
Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія відреагував на опитування, оприлюднене Фондом "Демократичні ініціативи".
"У мережі поширюють маніпулятивне дослідження про те, що нібито українці вважають, що за всю побутову корупцію відповідає президент. Мало того, що президент цілодобово займається війною та пошуками допомоги, ще він має і замінити собою всю антикорупційну вертикаль, на яку країна та партнери витратили мільярди. Коли президент запропонував прирівняти корупцію під час війни до державної зради — в політикумі почались воплі про "закручування гайок", тоді чому саме президент має відповідати за бруківку, стадіони, тенісні корти та іншій непотріб під час війни", — написав нардеп у Telegram.
Парламентар зазначив, що "з нового року країна має перейти на "бюджет війни" — де більше не буде витрат на ці речі, тільки оборона та тільки зброя".
Федоров прокоментував опитування
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров назвав "дуже дивними" результати опитування Фонду "Демократичні ініціативи".
"Схоже на цілеспрямовану атаку. Чому дослідження, проведене в першій половині липня, опубліковано сьогодні? Який контекст попередніх запитань? Чому не опубліковано увесь перелік, а тільки 8 пунктів? Серед яких від запитання про медицину — до корупції військових адміністрацій. Чому в запитанні про відповідальність за корупцію у відповіді — тільки президент? Який був би результат опитування при запитанні "Хто несе відповідальність за корупцію" і різні варіанти відповідей?" — вказав посадовець у Telegram.
Федоров додав: "Як соціолог за освітою, скажу, що опитування можуть бути потужним інструментом управління суспільною думкою. Враховуючи несприйняття корупції українським суспільством, навкруги якого запитання будувалася б маніпуляція? Кому може бути вигідно саме так використовувати цей інструмент сьогодні?"