В Україні запрацює перший великий офіс МКС — Костін

В Україні запрацює перший великий офіс МКС — Костін

Генеральний прокурор Андрій Костін
Генеральний прокурор Андрій Костін. Фото: УНІАН

Наступного місяця у Києві буде заснований найперший великий офіс Міжнародного кримінального суду.

Про це на щорічній конференції YES сказав генеральний прокурор Андрій Костін.

"Ми щоденно інтенсивно працюємо з командою (прокурора МКС, — ред.) Каріма Хана. І вже є ордер на арешт Путіна і Львову-Бєлову — через кілька місяців наших колективних розслідувань. У нас є план роботи. Ми створили робочі групи з конкретних справ і з роботи з МКС", — сказав він.

За словами Костіна, з усіма зацікавленими сторонами важливо створити механізм покарання усіх відповідальних за злочин агресії, бо з часу Нюрнберзького трибуналу нікого не карали за злочин агресії.

"Це наше зобов'язання. Якби не було злочину агресії, не було б 100 воєнних злочинів скоєних за час цієї війни. Наступний наш рівень партнерстві — спільні зусилля з іншими державами. У нас є спільна слідча група з шістьох країн: Литва, Естонія, Польща, Словаччина та Румунія. І поки у цих країнах ще тривають дискусії про правові моделі, ми вже створили слідчий механізм, щоб підготувати цю справу, так званий Центр для притягнення до відповідальності за агресію", — сказав генпрокурор.

Він зазначив, що 24 країни світу відкрили свої національні розслідування воєнних злочинів РФ в Україні.

"Я сподіваюся, що найближчими місяцями ми побачимо перші звинувачення в деяких юрисдикціях проти російських воєнних злочинців", — сказав Костін.

У Гаазі 3 липня розпочав роботу Міжнародний центр з розслідування вторгнення Росії в Україну (ІСРА), що стане першим кроком до можливого трибуналу для керівництва Москви.

Хто входить до складу ІСРА

Як повідомляє Deutsche Welle, до Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії (ICPA) входять представники України Європейського Союзу, Сполучених Штатів та Міжнародного кримінального суду (ICC). За даними Євроюсту, йдеться про генерального прокурора України Андрія Костіна, прокурора МКС Каріма Хана, помічника генерального прокурора США Кеннета Політе та комісара юстиції ЄС Дідьє Рейндерса.

Очікується, що Центр проведе розслідування та збере докази, що розглядатимуться як проміжний крок перед створенням спеціального трибуналу щодо РФ. У ЄС заявили, що кінцевою метою роботи притягти до відповідальності винних у вторгненні в Україну.

Заклики до створення спеціального трибуналу щодо війни в Україні посилились через те, що Міжнародний кримінальний суд, також розташований у Гаазі, не має повноважень розслідувати такі злочини. МКС розслідує більш конкретні воєнні злочини та злочини проти людяності в Україні.

Що відомо про ордер МКС на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Головний прокурор МКС Карім Хан заявив, що ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової, виданий Міжнародним кримінальним судом, не має строку давності.

На початок