Кошти для ЗСУ: скільки витратила Тернопільська міська рада

Кошти для ЗСУ: скільки витратила Тернопільська міська рада

Ексклюзивно
Тернопіль
Тернопільська міська рада. Фото: Суспільне Тернопіль

Комітет виборців України проаналізував витрати найбільших міст України на допомогу ЗСУ. Інформацію було отримано від 26 міських рад у відповідь на інформаційні запити. Серед тих міст, які виділили найменше — Івано-Франківськ та Тернопіль. Про це Суспільному розповів аналітик КВУ Денис Рибачок.

За його словами, результати дослідження КВУ опублікував на своїх ресурсах 18 серпня.

Сайт КВУ
Результати дослідження КВУ. Фото: Скрін з сайту КВУ

Що кажуть у Комітеті виборців України

"Ми зосередилися на великих містах України, взяли 40 найбільших українських міст, найбільших за населенням. Це всі обласні центри плюс деякі просто великі міста, наприклад Бердичів, Дрогобич. У результаті ми надіслали міським радам запити на інформацію, в яких запитали в них наскільки вони фінансово допомагають ЗСУ, зокрема, ми говорили в першу чергу про кошти з бюджету", — каже аналітик.

Аналітик КВУ Денис Рибачок
Денис Рибачок. Фото: Суспільне Тернопіль

Документ
Відповідь Миколаївської міськради. Фото: Скрін документа надав Денис Рибачок

Також, за словами Дениса Рибачка, запитали й про загальні видатки.

"Попросили надати інформацію про їхні загальні видатки, щоб можна було порівняти ці дві цифри і отримати відсоток, хто і наскільки підтримує ЗСУ. Період, який нас цікавив — це початок війни і відповідно до червня 2023. Ми вважаємо, що 10 мільярдів гривень, які витратили за час війни на допомогу ЗСУ міста загалом, які потрапили в наше дослідження, — це досить солідна цифра. Звичайно, у відсотку витрат є певні питання до окремих рад. Тут швидше можна виділяти не аутсайдерів, а тих, хто демонструє більший результат. Наприклад, місто Хмельницький — 1 мільярд витрат, місто Чернівці — понад 300 мільйонів".

Документ
Відповідь Хмельницької міськради. Фото: Скрін документа надав Денис Рибачок

Документ
Відповідь Чернівецької міськради. Фото: Скрін документа надав Денис Рибачок

Денис Рибачок каже, є міста, які вказали значно менші суми витрат. Серед них Івано-Франківськ та Тернопіль. У відповіді на запит Тернопільська міська рада зазначила суму — 75 мільйонів гривень витрат на сектор оборони.

Документ
Відповідь Тернопільської міськради. Фото: Скрін документа надав Денис Рибачок

Що кажуть у Тернопільській міській раді

Кореспонденти Суспільного звернулися до Тернопільської міської ради, керівниця пресслужби Мар’яна Зварич пояснила так:

"Ці цифри не можна брати, як за загальну цифру, тому що допомога, яка надається містом Тернополем, Тернопільською громадою — значно більша. По-перше, в нас є масштабна допомога від міст-побратимів, від громадських і благодійних організацій, від іноземних делегацій, які привозили їх і міську раду і міська рада одразу передавала військовим. Також вони не враховують ту допомогу, яку надає в тому числі міська рада сім’ям захисників наших військових, наприклад, в місті Тернополі. Тернопільська міська рада одна з небагатьох, можливо, чи не єдина забезпечила повністю безкоштовним харчуванням дітей захисників, забезпечила безкоштовним відвідуванням гуртків, секцій, мистецьких і спортивних закладів. Сума цих витрат лише для забезпечення безкоштовного харчування становить близько 20 мільйонів гривень".

Речниця Тернопільської міськради
Мар’яни Зварич. Фото: Суспільне Тернопіль

Мар’яна Зварич каже, що міська рада також реагує на прямі запити військовослужбовців.

"Міська рада купує все необхідне обладнання по запиту командирів військових частин. А в нас постійно є запити від військових, що їм потрібне військове обладнання, різна допомога, військова форма, обладнання, радіостанції, старлінки. У нас була нарада щодо допомоги нашим захисникам, то було пораховано, що це більше 100 мільйонів гривень, які були спрямовані на потреби військових частин".

Також, за словами Мар’яни Зварич, не враховані витрати з міського бюджету на мобільну стоматологію, яка надає стоматологічну допомогу бійцям на передовій.

"Надали вже медичну допомогу понад 1 500 захисникам на передовій. На сьогоднішній день вони перебувають на Запорізькому напрямку. Це і придбання автомобіля, і обладнання, і заробітна плата і всі медичні витрати".

Пояснення КВУ

Аналітик Денис Рибачок каже, текст запитів на інформацію всім міським радам надсилали однаковий.

"Частково проблема може в тому, хто як в міських радах підійшов, наскільки сумлінно до опрацювання цього запиту. В Тернопільській міській раді могли зазначити і таку інформацію, про яку вони зараз говорять. Але вони чомусь цього не зробили. Одне з запитань у наших запитах, чітко чорним по білому написано і стосувалося: скільки саме бюджетної допомоги отримують військовослужбовці і члени їх сімей. Можливо, в Тернополі якось інакше сприйняли саме запитання і можливо їхні видатки є певним чином більші. Але тоді було б добре почути цифри, які готова запропонувати сама міська рада".

За словами Дениса Рибачка, видатки Тернопільської міськради не є значними в порівнянні з іншими.

"Станом на зараз видатки Тернополя не є значними в порівнянні з іншими містами. Наприклад, таке місто, як Бердичів, яке очевидно є меншим за розміром за Тернопіль, за статусом, Бердичівська міська рада відзвітувала, що витратила близько 100 мільйонів гривень. Звичайно, є завжди певні нюанси пов’язані з неформальною частиною. Міста можуть брати опосередковану участь в допомозі ЗСУ, через благодійні фонди, громадські організації, ми це не враховували в нашому запиті, не враховували ні для кого. Ми були зосереджені саме на бюджетній підтримці, яку можна виміряти кількісно".

Таблиця
Дані про бюджетні витрати на допомогу ЗСУ, які міські ради надали КВУ. Фото: Скрін надав Денис Рибачок

Читайте також

На початок