Перейти до основного змісту
Британія у листопаді проведе саміт з продовольчої безпеки через розпад зернової угоди

Британія у листопаді проведе саміт з продовольчої безпеки через розпад зернової угоди

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, Лондон, 6 вересня 2023 р., фото: AP
Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. AP

Велика Британія планує провести саміт для країн, які постраждали від зростання цін на харчі через війну Росії в Україні.

Про це заявив британський прем'єр-міністр Ріші Сунак, пише Bloomberg.

Захід, запланований на 20 листопада, об’єднає представників уряду, благодійних організацій і бізнесу, щоб допомогти вразливим людям і економіці, які постраждали від зростання цін на продовольство.

Пропозиція з’явилася через кілька днів після того, як президент Росії Володимир Путін заявив, що не буде відновлювати угоду, яка гарантувала перевезення українського зерна через Чорне море. Це викликало занепокоєння щодо постачання зерна з України й сприяло підвищенню світових цін на харчі.

Офіс Сунака також підтвердив, що британські військові здійснюють розвідувальні польоти для спостереження за діяльністю Росії в Чорному морі. Ці дії спрямовані на те, щоб "утримати Росію від завдання ударів по цивільних суднах, що перевозять зерно".

Після того як Росія вийшла з Чорноморської зернової ініціативи, вона здійснила атаки безпілотниками, пошкодивши складські та промислові об’єкти, а також сільськогосподарське обладнання України. Атаки були націлені і на річкові порти, які є основними альтернативними експортними шляхами до Чорного моря.

За даними уряду Великої Британії, з липня 2023 року Росія пошкодила або знищила щонайменше 26 цивільних портових споруд, складів, силосів і зернових елеваторів, скоротивши експортні можливості України на третину. Цього зерна достатньо, щоб прогодувати понад 1 мільйон людей цілий рік, заявили у Британії.

«Знову Володимир Путін не показує свого обличчя на G20. Він є архітектором власного дипломатичного вигнання, ізолював себе у своєму президентському палаці та блокував критику та реальність", — сказав Сунак.

Що відомо про переговори для відновлення зернової угоди?

4 вересня у Сочі президенти Туреччини та Росії не дійшли згоди щодо відновлення дії "зернового коридору" в Чорному морі. За словами турецького президента, "альтернативний варіант, який був поставлений на порядок денний, не задовольнив очікування щодо безпеки та інших аспектів".

В ООН заявили про "конкретні пропозиції" Росії для відновлення зернової угоди. Йдеться про повторне підключення до SWIFT дочірньої компанії Російського сільськогосподарського банку, створення страхової платформи, розблокування іноземних активів російських виробників добрив, надання можливості російським кораблям заходити в європейські порти.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

Топ дня

Вибір редакції

На початок