Ми проти того, щоб йти на поводу шантажу Російської Федерації — посол

Ми проти того, щоб йти на поводу шантажу Російської Федерації — посол

Ми проти того, щоб йти на поводу шантажу Російської Федерації — посол
. Фото: Укрінформ

Україна проти того, щоб йти на поводу шантажу Російської Федерації, який вона пробує нав’язати всьому світу після створених нею проблем на фоні зернової ініціативи.

Таку заяву озвучив Надзвичайний та Повноважний посол України в Туреччині Василь Боднар в ефірі марафону "Єдині новини".

За його словами, чітку позицію української сторони довели до Туреччини під час контактів на рівні міністрів закордонних справ, розмов з дипломатичним радником президента Ердогана, які були в Києві минулого тижня.

"Тому немає особливої потреби наголошувати, в чому наша позиція. Вона так само базується і на створенні альтернативи, оскільки ми розуміємо, що Росія зараз може бути недоговороздатна. І цією альтернативою є варіанти вивезення зерна через, так званий, гуманітарний маршрут, яким вже вийшли кілька кораблів з портів Одеси", — сказав Боднар.

Він додав, що є також варіанти перевозу зерна наземним маршрутом через сусідні країни з використанням додаткових потужностей. А також з портів Дунаю у той час, коли ще не функціонувала зернова ініціатива, виходили чи заходили турецькі кораблі.

За словами посла, порти Дунаю функціонували, попри діяльність зернової ініціативи. Зараз у зв’язку з її паузою були випадки, коли російські прикордонники зупиняли турецький корабель, який йшов до Ізмаїлу.

"Є також варіанти поставок через територію Румунії та Болгарії. Вони значно дорожчі, але в певних випадках вони також виправдані. Ми наполягаємо в діалозі з турецькою стороною на підтримці нашої ідеї про відновлення зернової ініціативи або в тристоронньому форматі, або використовуючи альтернативний маршрут, яким зараз користуються кораблі для евакуації з портів Одеси через територіальні води Румунії, Болгарії, Туреччини", — каже посол.

Він запевняє, що ці маршрути абсолютно дієві. Україна може забезпечувати їхню безпеку. Але є ризик того, що РФ може вжити нестандартних заходів впливу чи спробує вразити ці кораблі на відстані, чи створити інші перешкоди, які можуть зашкодити цьому судноплавству.

"Для нас важливо, щоб не тільки Туреччина й Україна цим займалася. А як мінімум регіон або ті країни, які залежні від нашого зерна, також підключилися. Найкращим варіантом є реалізація формули президента Зеленського про мир, зокрема, пункту 2 про глобальну продовольчу безпеку", — додав Василь Боднар.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

На початок