Внаслідок пожежі в харківському Будинку архітектора пошкоджений дах і перекриття, а вода від гасіння залила фрески. Пам'ятка архітектури, якій понад сто років, потребує відновлення.
Про це розповів голова правління харківської спілки архітекторів Володимир Матяс. За його словами, після займання 1 вересня в будівлі частково обвалилася стеля.
"У тому куті будинку, де внизу почалася пожежа, була найбільша температура і тут найбільші ушкодження через полум'я. Цегла від температури покришилася частинами, поплавило скло. Висота полум'я перевищувала навіть дах будинку. На щастя, основні приміщення будинку не постраждали", — говорить Матяс.
За даними речника ДСНС Харківщини Євгена Василенка, зайнявся павільйон ресторану, який розташований впритул, і вогонь перекинувся на пам'ятку. Голова спілки архітекторів і сам був у Будинку архітектора 1 вересня, коли сталася пожежа.
"Зайнялося дерев'яне вікно на першому поверсі, потім тріснуло скло, бо була велика температура і вогонь вже заходив усередину. Я разом з перехожим змочили маски проти коронавірусу, які у нас залишилися, і почали вогнегасниками з середини гасити. Було дуже багато диму, за дві хвилини, коли я телефонував пожежникам, тут усе розгорілося. Потім прибирати наслідки допомагали волонтери: у перший день було близько 11 людей, дуже сильно допомогли, тут усе було засипане сміттям, все було у склі", — згадує Володимир Матяс.


За його словами, водою залило старовинний паркет, стіни та частину фресок.
"Коли воно висихало, то трохи обсипалося. Ліпнина теж деформується і частково може відпадати. Головна наша задача зараз — перекрити частину будинку, бо ми стоїмо прямо на перекритті, де вже знизу приміщення будинку", — каже Матяс.


Харківський будинок архітектора — це колишня садиба купця Рижова. За радянських часів цю будівлю передали спілці архітекторів України і зараз вона є архітектурною пам'яткою місцевого значення. До початку повномасштабної війни тут проводили архітектурні семінари та виставки, розповідає Матяс.


А 2 вересня у Будинку архітектора мав відбутися благодійний показ українських дизайнерів.
"Ми за допомогою цього показу хотіли донести, що є такий майданчик культурний у Харкові, і хотіли привернути увагу до будівлі, яка постраждала внаслідок бойових дій. У нас були вибиті вікна, пошкоджений ліхтар. Звісно зрозуміли, що показу не буде. У нас банально немає напруги у будинку", —говорить Володимир Матяс.

За його словами, протягом десяти днів експерти мають оцінити завдані вогнем та водою збитки. Волонтери вже відкрили рахунок, щоб збирати гроші для відновлення пам'ятки, першочергово планують перекрити дах.
За даними пресслужби військової обладміністрації, балансоутримувачем Будинку архітектора є спілка архітекторів Києва. Будівлю обстежили, вирішують питання щодо термінової консервації та шукають фінансування для розробки проєкта та реставрації, повідомили з посиланням на директора облдепартаменту архітектури Антона Коротовських.
Що відомо про пожежу в Будинку архітектора
Зранку 1 вересня на вулиці Дарвіна в центрі Харкова зайнявся літній майданчик ресторану та двоповерховий Будинок архітектора.
Пожежники розгорнули автодрабину, щоб обстежити будівлю. У ресторані не було відвідувачів, він готувався до відкриття.
Двоє рятувальників отруїлися чадним газом під час гасіння пожежі у Будинку архітектора, повідомив Суспільне Харків речник Держслужби з надзвичайних ситуацій Харківщини Євген Василенко.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube