Україна досягла ключової угоди щодо навчання українських пілотів у Франції.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні у неділю, 3 вересня.
Він розповів, що провів телефонну розмову з президентом Еммануелем Макроном, під час якої вдалося домовитися про тренування українських льотчиків.
"Є дуже важлива домовленість про тренування у Франції наших пілотів. Наша коаліція сучасних винищувачів стає міцнішою", — сказав Зеленський
Президент не уточнив, які тренінги для військових проводитимуться.
Як пише Reuters, Франція не має винищувачів F-16, які нещодавно обіцяли Україні Данія, Нідерланди та Норвегія. Натомість Франція має багатоцільові винищувачі четвертого покоління Dassault Rafale та бойовий літак Dassault Mirage 2000, який у 1970-х роках розробила фірма Dassault Aviation.
Також під час телефонної розмови Зеленський обговорив із Макроном, що може зробити Франція для захисту Одещини — регіону, який має вирішальне значення для експорту зерна.
Що відомо про передачу Україні F-16
Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте 19 травня оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16.
Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по території РФ.
20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу в сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж винищувачів F-16 приватній компанії Draken International.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.
Після саміту G7 стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Американський президент Джо Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Київ пообіцяв не застосовувати літаки для ударів по російській території.
22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.
Наступного дня генсек НАТО Єнс Столтенберг вказав, що західні союзники визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.
20 серпня прем'єрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що країна планує відправити Україні 19 літаків F-16, перші шість — ближче до Нового року.
Зеленський повідомив, що Нідерланди нададуть 42 літаки. Літаки відправлять після того, як будуть виконані умови, серед яких забезпечення необхідної інфраструктури та завершення навчання пілотів.
Раніше США погодили надання Україні літаків після завершення навчання пілотів. За Саллівана, це рішення було офіційно оформлено в листі від державного секретаря Сполучених Штатів Ентоні Блінкена.