"Маємо грона вагою два кілограми". Жителька Кіровоградщини вирощує понад 30 сортів винограду

"Маємо грона вагою два кілограми". Жителька Кіровоградщини вирощує понад 30 сортів винограду

"Маємо грона вагою два кілограми". Жителька Кіровоградщини вирощує понад 30 сортів винограду
Алла Горнистова вирощує вдома 34 сорти винограду. Фото: Алли Горнистової

Жителька селища Петрове Олександрійського району Алла Горнистова вирощує вдома 34 сорти винограду. Говорить, садити його почали з 1998 року, коли збудували будинок і заселились у нього. Перші сорти брали у сусідів та батьків. Суспільному жінка розповіла, що готують з винограду, як за ним доглядати та не втратити врожай.

Столові сорти винограду хворіють на оїдіум

Аркадія, Лідія, Велес, Забава, Ірина, Анюта, Алі баба, Запорізький кишмиш. Жителька селища Петрове Алла Горнистова разом зі своїм чоловіком 25 років вирощують виноград. З 34 сортів десять – це винні, решта – столові, говорить жінка. Догляду виноградники потребують цілий рік. Після збору врожаю їх треба підживлювати на зиму.

"Ми збираємо листя, вносимо бактеріальні, протигрибкові препарати, робимо з цього перегній і підвживлюємо ним виноградники. Також використовуємо натуральне добриво – курячий перегній. Після того, як зібрали останнє листя, обробляємо рослини мідним купоросомЦе хімічна сполука неорганічного типу, мідна сіль сірчаної кислоти. . Зими у нас теплі, тому грибки не вимерзають".

Дуже хворобливі столові сорти винограду, говорить Алла Горнистова. В залежності від дощової погоди, їх потрібно обробляти хімічними препаратами від шести до восьми разів.

"Особливо рослини хворіють на мільдью та оїдіумРослини відстають у рості, їх листя скручується і покривається повністю або частково сірувато-білим пилом. З червня цей наліт частіше помітний на верхній і нижній сторонах листя. Все суцвіття і грона винограду і верхівки пагонів можуть виглядати, як ніби обсипані золою або борошном. Уражені суцвіття відмирають, рано заражені ягоди висихають, а ягоди розміром з горошину лопаються і руйнуються цвілевими грибами або висихають в суху погоду. . Це – хвороба винограду, що вражає зелені ділянки рослини. Все суцвіття, грона і верхівки пагонів можуть виглядати, як ніби обсипані попелом або борошном. На початку нашого захоплення вирощування винограду ми пробували обприскувати його йодом, сироваткою, перекисем водню, але це не дає ніякого ефекту. Тому треба використовувати сучасні препарати".

Також доводиться боротися з кліщами. Та найбільше, зі слів жінки, докучають оси, коли вже дозріває врожай. Вони можуть знищити до половини врожаю.

"Найбільше страждають ранні сорти винограду з тоненькими шкірочками. Оси її проколюють і висмоктують звідти увесь сік. В результаті ягоди починають підгнивати, заражаючи здорові плоди. Раніше я використовувала для ос різні приманки: у склянки наливала пиво, солодку воду, але ніякого ефекту це не давало. Тож тепер купую спеціальні мішечки і одягаю їх на кожне гроно".
алла горнистова вирощує виноград.
Щоб захистити виноград від ос, Алла Горнистова купує та одягає на грона спеціальні мішечки. Фото: Алли Горнистової

З винограду готують вино, родзинки, консервують на зиму

Вирощений виноград сім'я Горнистової їсть, пригощає ним родичів та друзів. Сушать з нього родзинки, консервують та готують десертні виноградні вина.

"Я прихильниця десертних та сухих вин, якими можна посмакувати. Мені дуже подобається вино з Мускату одеського, Квіткового, Мускату Чорного, цитрогонного сортів винограду. У них виражений запах квіткових та цитрусових смаків. Створює затінок, дає добрий врожай та майже не хворіє сорт Лідія. Коли готуєте з нього вино, то дайте йому настоятися декілька років. У нас була така історія, коли ми забули на другому поверсі нашого будинку таке вино і знайшли його через п'ять років. Воно було дуже міцне з сильним коньячним присмаком".
алла горнистова вирощує виноград
З винограду Алла Горнистова готує вино. Фото: Алли Горнистової

Крім вина, ягоди сорту кишмиш сушать на родзинки. Прозеленкуватий виноград додають, коли консервують огірки та помідори.

"Особливо треба класти ще не достиглі ягоди з кислинкою. Потім їх можна викладати на стіл. Також пробували маринувати його, готуємо соки та чачу – міцний алкгольний напій, який ще називають виноградне бренді".

Вага одного грона майже два кілограми

Який максимальний урожай збирали зі своїх виноградників не фіксували, каже жінка. Мають кущі, яким по 15 і більше років.

"Наприклад, у сортів Велес, Рошфор, Софія, Мулатка великі грона. Їх вага може бути до двох кілограмів. Нам добре його смакувати, а з іншого боку рослині важко утримувати таку вагу".

Після вирощування винограду понад два десятки років Горнистові дійшли висновку, що їм вистачить від шести до десяти сортів.

"Одна людина вправитися з виноградником не в змозі. Тому я безмежна вдячна своєму чоловікові Анатолію, який виконує важку роботу: обприскує виноградники, обрізає та підживлює. Я звичайно допомагаю. Але якщо чесно, то ми вже втомилися біля нього працювати і зрозуміли, що нам буде достатньо до десяти сортів".
"Маємо грона вагою два кілограми". Жителька Кіровоградщини вирощує понад 30 сортів винограду
Виноградники сім'ї Горнистових вирощує 25 років. Фото: Алли Горнистової

алла горнистова вирощує виноград
З 34 сортів винограду десять – це винні. Фото: Алли Горнистової

На початок