"Цьогорічний урожай виправдав усі сподівання". У громаді на Кіровоградщині закінчили збирати лохину

"Цьогорічний урожай виправдав усі сподівання". У громаді на Кіровоградщині закінчили збирати лохину

"Цьогорічний урожай виправдав усі сподівання". У громаді на Кіровоградщині закінчили збирати лохину
. Вирощена лохина у Приютівці. Фото: Facebook Приютівського господарства "LuckyBerry"

Зібраний цьогорічний урожай виправдав усі сподівання. З трьох гектарів зібрали півтори тонни лохини. Так про збір ягід у селищі Приютівка Олександрійського району Кіровоградської області говорить керівник господарства Юрій Трумашко. З його слів, це попри те, що цього року коливання погодних умов — тепло-холод — призвело до стресу рослин і частину врожаю у зимово-весняний період втратили. Зокрема, вимерзло гектар лохини.

У липні 2020 року у селищі Приютівка Олександрійського району Кіровоградської області зібрали перший урожай лохини. У 2017 році на місці смітника площею 4,5 гектари створили поле і висадили понад 12 тисяч кущів. Перший урожай дали половина із них.

Цього тижня у господарстві в селищі Приютівка закінчився сезон лохини. З трьох гектарів зібрали півтори тонни ягід, торік — тонну. Зібраний врожай продавали в Олександрії.

"Цього року ягода була дуже високої якості. До нас купувати її приїжджали навіть продавці з Кропивницького. Це тому, що якість лохини була вища, ніж на оптових ринках в обласному центрі. Ми пов'язуємо це з технологією вирощування, адже навчилися це робити правильно".

Плантація лохини у селищі Приютівка.
Плантація лохини у селищі Приютівка. Колаж: Суспільне Кропивницький

Збирали лохину у Приютівці у червні-липні. Для роботи наймали десятеро працівників, кожен з яких збирав по 100 кілограмів ягід вдень.

"Урожай збирали наші працівники. Працювати люди починали о 5 годині ранку, коли спадала роса. Це треба для того, щоб ягода була суха, тоді вона зберігається тривалий час. Тривав збір лохини до 13 години дня, тому що тоді ягода стає млявою на кущеві. Вона має товарний вигляд, але не ту якість, яку б хотіли ми бачити".

Вирощена лохина у Приютівці.
Вирощена лохина у Приютівці. Фото: Facebook Приютівського господарства "LuckyBerry"

Зібрану лохину фасували у різні місткості, говорить керівник господарства — по 200 грамів, по пів кілограма та по кілограму. Покупці приїжджали та купували вже поважену продукцію. На початок сезону кілограм ягід коштував від 300 гривень, під кінець — 150 гривень.

"Для того, щоб почати вирощувати лохину, нині достатньо мати початкову освіту агронома і бажання. А далі в поміч нам інтернет, з'їзди садівників і групи, які дозволяють обмінюватись досвідом".

Пофасована лохина.
На початку сезону кілограм лохини коштував від 300 гривень. Під кінець — 150. Фото: Facebook Приютівського господарства "LuckyBerry"

Зі слів Юрія Трумашка, нині у приютівському господарстві, крім лохини, хочуть висадити ще черешні, сливи, абрикоси, груші та кущі малини.

"Таким чином люди зможуть протягом пів року купувати у нас екологічно чисті фрукти та споживати їх. Однак, допускати покупців до їх збору не будемо. Як показав нам досвід, це призводить до негативних наслідків у саду: зокрема, це обламані гілки, обтрушений врожай. Люди необережно ставляться до дерев та кущів, бо це не своє".

Навесні на плантації лохини планують висадити нові насадження ягід, аби замінити ті, що вимерзли.

На початок