"Циркунівська громада найбільш розмінована на Харківщині": Семенуха — про відновлення деокупованих територій регіону

"Циркунівська громада найбільш розмінована на Харківщині": Семенуха — про відновлення деокупованих територій регіону

Ексклюзивно
"Циркунівська громада найбільш розмінована на Харківщині": Семенуха — про відновлення деокупованих територій регіону
Заступник очільника Харківської ОВА Роман Семенуха, Харків, серпень 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

У Харківській області є кадровий голод у деокупованих громадах — не вистачає людей працездатного віку, які готові працювати слюсарями, техніками та водіями. Також одна з найбільших проблем — розмінування деокупованих територій.

Про це в розмові з Українським Радіо Харкова сказав заступник керівника обладміністрації Роман Семенуха. Як триває розмінування та яка ситуація на Куп'янщині — читайте та слухайте подкаст.

Як відновлювали звільнені території регіону

Наскільки встигла місцева влада після осіннього контрнаступу 2022 року відновлювати українську державність та суверенітет на деокупованих територіях Харківщини?

Коли звільняли окуповані території, основна задача була — відновити роботу органів державної влади. У Харківській області понад 20 громад отримали військові адміністрації, утворені в межах об'єднаних територіальних громад.

Станом на 24 серпня таких громад, які мають не голів, а керівників військових адміністрацій, 27.

Роман Семенуха — про відновлення Харківщини
Зруйнований будинок у Старому Салтові. 13 червня 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Якщо не було зауважень від правоохоронних органів та від громади, ми намагалися при виборі кандидатів призначати тих, хто є. Ми не користувалися партійним принципом, а тим: чи працювала людина, чи немає претензій до неї від правоохоронних органів, насамперед СБУ щодо колабораціонізму, співпраці з окупантами. Ми призначали досвідчених людей.

Читайте також: Начальниця Петропавлівської СВА на Куп'янщині: "У вересні буде рік, як нас щодня обстрілює РФ"

Багато було труднощів. Це ж безпрецедентно, такого Україна не переживала. Тому все, що ми робили, ми робили вперше.

Серед проблем на деокупованих територіях — нестача працівників та розмінування населених пунктів

Чи вистачало старост, тому що багато людей роз'їхалися?

Не вистачало. Багато було проблем з людьми й зараз є проблеми з цим, навіть у роботі комунальних підприємств. Частину громад звільнили, але частина перебуває під постійними обстрілами.

Зокрема, ми бачимо, що відбувається з Вовчанськом та Куп'янськом, особливо у липні-серпні. Є величезна проблема з нестачею людей працездатного віку, які готові працювати слюсарями, техніками та водіями.

Роман Семенуха — про відновлення Харківщини
Наслідки обстрілу Вовчанська, Харківська область, 20 липня 2023 року. Фото: поліція Харківщини

Є дві-три громади у Куп'янському районі, де ми проводили дуже багато співбесід для того, щоб знайти незаплямованих людей, які мають хоч якийсь управлінський досвід, досвід роботи в органах місцевого самоврядування.

Друга проблема, якщо узагальнити — це розмінування. Це теж безпрецедентна історія.

"Циркунівська громада найбільш розмінована серед інших": Семенуха — про відновлення деокупованих територій Харківщини
Сапери обстежують деокуповані населені пункти Харківщини, червень 2023 року. Фото: Суспільне Харків/Олена Клименко

Замінованою територією вважається та, яка була окупована. Ми це будемо відчувати дуже-дуже багато років. На сьогодні, напевно, найбільш розмінована Циркунівська громада.

Через те, що підпадає під проєкт?

Так. Була задача дати електроживлення та відновити мобільний зв'язок. Щось вдалося зробити повністю, щось — не зовсім. Дуже важко йде північний напрямок, прикордоння. Також потрібно надати людям психологічну допомогу та житло.

Роман Семенуха — про відновлення Харківщини
Деокуповані Циркуни, 25 квітня 2023 року. Фото: Роман Кривко/Суспільне Харків

"За останній тиждень по лінії зіткнення у Куп'янському районі було близько 2000 обстрілів"

Якщо робити підсумки року, то бачимо колосальне угруповання, яке утворене російською армією на Лиманському напрямку.

Це Борова і навколишні села?

Будемо вживати військову термінологію ЗСУ: мова йде про Лиманський і частину Куп'янського напрямків.

Тільки за останній тиждень по лінії зіткнення ми маємо у Куп'янському районі, якщо не зраджує пам'ять, близько двох тисяч обстрілів з різного виду зброї: мінометів, авіації тощо.

Роман Семенуха — про відновлення Харківщини
Куп'янська міська рада після удару по місту авіаційною бомбою. 10 серпня 2023 року. Фото: Олег Синєгубов

Майже щовечора РФ атакує керованими авіаційними бомбами, так званими КАБ, військові позиції сил оборони ЗСУ та цивільні об'єкти. Наприклад, керована авіаційна бомба впала на сходи й так напівзруйнованої будівлі адміністрації у Куп'янську.

Я реаліст, по своїй роботі занадто поінформована людина, і я всіх налаштовую на те, що буде дуже-дуже важко. Ми можемо сподіватися на будь-які речі, але на сьогодні поки як мінімум режим в Москві не змінився. Це публічна інформація, яке накопичення відбувається на Сватівсько-Лиманському напрямку, друзі, легко не буде, тому готуємося. Просто не буде.

Харківська область є у лідерах з мобілізації

У нас не так давно змінився очільник обласного ТЦК — Віктор Павлюк очолює його замість Володимира Арапа, і ось ми бачимо указ щодо зміни обласних військкомів. Чи торкнеться це нинішнього очільника ТЦК?

Це рішення президента і РНБО, я його не коментую. Скажу для тих, хто хоче розбиратися у процесах: мобілізацією займаються районні центри комплектування.

Харківська область є у лідерах з виконання завдань, які ставляться по лінії мобілізації для поповнення ЗСУ.

З того, що знаю я, претензій від правоохоронців до Арапа немає. Ми встигли познайомитись, попрацювати з новим керівником Віктором Павлюком. Він досвідчена людина, до цього працював у Донецькому регіоні. Буде рішення, ми будемо працювати з будь-яким керівником обласного центру комплектування.

Роман Семенуха — про відновлення Харківщини
Начальник Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Володимир Арап. Харків, 1 червня 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

У нас є спільний проєкт сприяння мобілізації з обласним центром. Інформаційна компанія щодо цього — це складова, ми запустили "гарячу лінію". Основна задача — показати з цивілізованої точки зору питання призову.

Також у нас організована смс-розсилка щодо мобілізаційної інформаційної кампанії.

"Допомагаємо із поверненням тіл загиблих"

Зміни у роботі військово-лікарських комісій якимось чином спростили життя ветеранам?

Якщо говоримо про ветеранів повномасштабного вторгнення — їх не так багато. Ми прогнозуємо, що через стан здоров'я їхня кількість збільшуватиметься. Дуже багато виникає проблем на законодавчому рівні.

Роман Семенуха — про відновлення Харківщини
Фото: Суспільне Харків

Крім того, у нас є спільна ініціатива з Головним управлінням розвідки — у Харкові відкрили поки що єдиний на Лівобережній Україні Центр підтримки військовополонених — Східний регіональний центр Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Проїхали майже всі громади, у нас немає необлікованих випадків або їх мінімум. Також ми допомагаємо із поверненням тіл загиблих.

Коли ВЛК відокремились від військкоматів, чи стало менше тяганини?

Там є різні проблеми. Про це говорять і президент, і на рівні РНБО. Думаю, що це точно буде пріоритетним питанням на майбутнє.

Роман Семенуха — про відновлення Харківщини
Фото: Олександр Горбатенко / Facebook

РФ призиває до армії 20 тисяч людей щомісяця, відповідно, війна не закінчилась і задачі будуть стоять чималі.

Щодо бронювання співробітників хочеться сказати, що згідно з розпорядженням очільника ОВА Олега Синєгубова, була створена комісія. Є чіткі критерії, якщо підприємство підпадає під них, все гаразд й ми ухвалюємо відповідне рішення.

Цей порядок може не всіх задовольняти, але це питання не до нас, бо ми працюємо в системі: є постанова, ми її виконуємо.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок