Що таке військова адміністрація та хто її запроваджує: роз’яснення полтавської юристки

Що таке військова адміністрація та хто її запроваджує: роз’яснення полтавської юристки

Що таке військова адміністрація та хто її запроваджує: роз’яснення полтавської юристки
колаж: Суспільне Полтава

Рішення про запровадження військової адміністрації у місті ухвалює президент за поданням ОВА. Як працює військова адміністрація та чи складають свої повноваження депутати міської ради, розповіла Суспільному юристка Дар’я Маліннікова. Начальник Полтавської ОВА Дмитро Лунін з початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України неодноразово говорив про створення військової адміністрації у Полтаві.

Запровадження військової адміністрації передбачено Законом України "Про правовий режим воєнного стану". Рішення про її запровадження ухвалює президент за поданням обласної військової адміністрації, каже юристка.

За її словами, це буває переважно там, де під час воєнного стану погано працює місцеве самоврядування.

"Якщо буде введена міська військова адміністрація, то начальник ОВА (обласної військової адміністрації – ред.) затверджує її структуру і штатний розклад. Реєструють окрему юридичну особу. Реєструють її в казначействі як орган, який керує бюджетом", − пояснює Дар’я Маліннікова.

У випадку запровадження у місті військової адміністрації, засідання ради не скликають. Рішення ухвалює начальник військової адміністрації.

"Депутати не складають свої повноваження, але там суттєво обмежуються їх права. Не скликаються сесії і вирішення основних питань міста − бюджет, життєдіяльність міста − все це переходить до керівника військової адміністрації".

Керівник військової адміністрації міста може ухвалювати такі рішення одноосібно після того, як Верховна Рада ухвалить рішення "Про передачу всіх повноважень органів місцевого самоврядування до обов’язків керівника військової адміністрації".

Військова адміністрація здійснює свої повноваження протягом дії воєнного стану та ще 30 днів після його припинення, каже юристка.

Що відомо

  • 24 лютого 2022-го року через військову агресію Росії про ти України Володимир Зеленський підписав указ "Про введення воєнного стану в Україні".
  • Торік 15 квітня у Полтаві частина депутатів міськради та військових підготували звернення до керівництва обласної військової адміністарції. У ньому вони просили, зокрема, призначити голову військової адміністрації міста Полтава. Тоді начальник ОВА Дмитро Лунін повідомив, що підстав для цього немає.
  • Із 19 лютого 2023-го року Верховна Рада продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації на 90 днів.
На початок