Україна прагне сформувати новий повітряний флот і він може складатися з кількох видів винищувачів. З отриманням західних винищувачів, українські пілоти стануть "топганами" XXI століття".
Про це в інтерв'ю DW сказав голова Офісу президента Андрій Єрмак.
Він зазначив, що українська делегація повернулася до України з гарними новинами після "дуже вдалих візитів" до Данії, Швеції, Нідерландів, Греції. Зокрема і щодо передачі Україні винищувачів F-16.
За словами Єрмака, що новина про надання Україні західних бойових літаків додає мотивації воїнам.
"Тому що дуже скоро, я впевнений, ми будемо панувати і в небі. Я думаю, що наші пілоти точно стануть "топганами" XXI століття", — сказав голова ОП.
Єрмак зазначив, що сьогодні ідеться про формування нового повітряного флоту України.
"Я не військовий, цим займаються професіонали, але, наскільки мені відомо, є декілька видів літаків, які можна поєднати. Тому, безумовно, цей процес наразі відбувається. У повітряній коаліції сьогодні 14 країн, і їхня кількість збільшується практично щотижня. Я думаю, що ми будемо говорити зі всіма партнерами для того, щоб знайти оптимальну форму щодо повітряного флоту України, який матиме кілька видів літаків", — зазначив голова ОП.
20 серпня Президент України Володимир Зеленський разом з першою леді Оленою Зеленською прибули з офіційним візитом до Нідерландів.
За підсумками зустрічі з прем'єром Нідерландів Марком Рютте, Зеленський повідомив, що вони домовились про передачу Україні 42 винищувачів F-16.
Президент Володимир Зеленський анонсував свій візит у Данію одразу після відвідання Нідерландів. В той же день прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила, що її країна надасть Україні 19 винищувачів F-16.
Що відомо про передачу Україні західних винищувачів
19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.
Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, якщо ті не застосовуватимуться для ударів по території РФ.
21 травня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив готовність надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.
Після саміту G7 стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, але зауважив, що Київ пообіцяв не застосовувати їх для ударів по території РФ.
На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів — утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
22 травня речник Держдепу Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших союзників. Реалізовувати відповідний план партнери розпочнуть у найближчі місяці.
23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.