Депутат пропонує святкувати в Україні День подяки 22 жовтня

Депутат пропонує святкувати в Україні День подяки 22 жовтня

Депутат пропонує святкувати в Україні День подяки 22 жовтня
Національний музей народної архітектури та побуту України / Facebook

Народний обранець від "Слуги Народу" Георгій Мазурашу 7 серпня вніс до Верховної Ради законопроєкт про встановлення нового свята — Дня подяки. Проєкт закону № 9574 розмістили на сайті Верховної Ради.

Автор каже, що впровадження свята "дозволить підняти рівень вдячності як важливої позитивної риси громадянського суспільства, що позитивно вплине на зміцнення національної єдності в Україні".

У пояснювальній записці наголошується, що в умовах повномасштабної агресії Росії триває потужне відродження української нації. Тому нове свято є логічним: це підняття вдячності на загальнонаціональний рівень.

"Чому саме 22 жовтня? Осіння пора, багата урожаєм овочів та фруктів, сприятиме запровадженню традиції проводити свято за святковим (родинним) столом", — пише депутат Мазурашу. Як ще один аргумент наводить, що у світі 22 жовтня відзначають День змін на краще.

Якщо Верховна Рада підтримає законопроєкт, а потім його підпише президент, то 22 жовтня може стати офіційним вихідним днем (але після завершення воєнного стану, бо під час його дії святкові та неробочі дні скасовуються).

Депутат Георгій Мазурашу
Депутат Георгій Мазурашу. Георгій Мазурашу/Facebook

Про День подяки у світі

День подяки відзначається у багатьох країнах світу і переважно пов'язаний із закінченням сільськогосподарських робіт. Головна мета — подякувати Богові за врожай і досягнення нації за рік.

Походження Дня подяки в США іде з англійських традицій часів Реформації. Його відзначають в останній четвер листопада. Традиція бере початок від подячної вечері пілігримів у Плімутській колонії в 1621 році. Тоді американці змоделювали відзначення на основі свята врожаю, яке влаштували люди вампаноаг (індіанський народ) та англійські колоністи, відомі як пілігрими. Губернатор пілігримів Вільям Бредфорд проголосив День подяки Богові за те, що той допоміг їм пережити сувору зиму. Свято тривало три дні. Національним святом День подяки став 1863 року, коли його встановив президент Авраам Лінкольн.

Цього дня у США вся родина з різних поколінь збирається на частування, заклади не працюють, натомість відбуваються святкові богослужіння. Американці долучаються до благодійності та беруть участь у святкових парадах (зокрема, в параді Мейсі — Macy’s Thanksgiving Day Parade).

Парад Мейсі в США, 2021 рік
Парад Мейсі в США, 2021 рік. Фото: Associated Press

"Вважається, що меню «першого Дня подяки» складалося зі страв із водоплавних птахів, оленини, омарів, молюсків, ягід, фруктів та гарбузів. Навіть індичка, без якої неможливо нині уявити День подяки, почала набувати популярності лише в першій половині XIX століття", — пише антропологиня Маріанна Душар.

У Канаді День подяки припадає на другий понеділок жовтня, оскільки осінь тут настає раніше. Вперше свято в цій країні відзначив англійський дослідник Мартін Фробішер, який без успіху намагався знайти північний морський шлях до Китаю. Опинившись на території нинішньої канадської провінції Ньюфаундленд і Лабрадор, він заснував там поселення у 1578 році — і віддав Богу подяку за те, що вижив у тривалій подорожі.

В Україні аналогом Дня подяки можна вважати давньослов'янське свято обжинків, коли завершується збір урожаю. Про подяку йдеться також у Біблії: 3500 років тому, після визволення з єгипетського рабства, Бог заповідав ніколи не забувати про вдячність.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок