Кремль не хоче повертатися до "зернової угоди" без значних поступок з боку Заходу — ISW

Кремль не хоче повертатися до "зернової угоди" без значних поступок з боку Заходу — ISW

Судно з зерном, яке вивозять з України у рамках "зернової ініціативи"
. Судно з зерном, яке вивозили з України у рамках "зернової ініціативи". Фото: з Фейсбуку Мінінфраструктури

Кремль продовжує демонструвати своє небажання повертатися до Чорноморської зернової ініціативи за відсутності значних поступок з боку Заходу.

Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Як відзначають аналітики ISW, Кремль оприлюднив спільну заяву 4 серпня після зустрічі президента Росії Володимира Путіна з африканськими лідерами 28 липня щодо нової офіційної назви "Африканська мирна ініціатива".

“У документі йдеться про те, що африканські лідери закликали до конкретних кроків з усунення перешкод для експорту російського зерна і добрив, а також до вивільнення і доставки 200 000 тонн російських добрив, що застрягли в європейських портах, до африканських країн. Ці заклики свідчать про те, що африканські лідери підтримують умови Росії щодо відновлення Чорноморської зернової ініціативи”, — йдеться в аналітичному звіті.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив 4 серпня, що Сполучені Штати продовжать робити "все необхідне" для того, щоб Росія могла вільно експортувати продовольство на світовий ринок, якщо Росія буде готова відродити Чорноморську зернову ініціативу і дозволити Україні безпечно експортувати зерно через Чорне море.

Речник Кремля Дмитро Пєсков у відповідь на заяву Блінкена заявив, що як тільки Сполучені Штати виконають умови Росії, "угода буде негайно відновлена".

“Ці заяви не дають чітких вказівок на те, що Росія має намір знову приєднатися до Чорноморської зернової ініціативи і прагне примусити Захід скасувати обмеження на її власний експорт”, — відзначили аналітики.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

За даними українського МЗС після виходу РФ із Чорноморської зернової ініціативи, за дев'ять днів обстрілів російська армія знищила 180 тисяч тонн зернових культур, 26 обʼєктів портової інфраструктури та п'ять цивільних суден.

На початок